NATALIE PORTMAN KARİYERİNİN İLK YILLARINI ANLATTI

Portman, çocukluğunda yaşadığı kötü deneyimlerin şimdiki düşüncelerini hala etkilediğini belirtti…

Dax Shepard’ın ‘Armchair Expert’ adlı podcast yayınına katılan Natalie Portman, çocukluğunda yaşadığı korkulu kariyer deneyimini anlattı. 1996’da 13 yaşındayken ‘Beautiful Girls’ filminde Marty karakterini canlandıran Portman, kariyerinin ilk yıllarında bir ‘Lolita’ figürü olmasının beklendiğini söyledi. Hollywood kariyerine 12 yaşında başlayan Portman, filmdeki karakterinin kendinden yaşça büyük olan Willi Conway karakteri (Timothy Hutton) ile bir ilişkisi olduğunu söyledi. Vladimir Nabokov’un 1955’te yazdığı ‘Lolita’ romanında da genç bir kız kendinden yaşça büyük bir adamla ilişkiye başlıyordu. 

“Özellikle filmlerin ilk çıktığı zamanlardaki basın turnelerinde olduğu türden bir Lolita figürünü yansıtmam gerektiğinin farkındaydım” diyen Shepard’a deneyimini anlatan Portman, “Çocukken cinselleştirilmek bence şimdiki cinselliğimden bir parça aldı ve beni ürkek hale getirdi çünkü şu an olduğu gibi daha ‘muhafazakar’ olmak beni güvende hissettirdi. Sürekli ‘Ben ciddiyim ve bana saygı duyun,’ ‘Ben akıllıyım’ ve ‘Bana bu şekilde bakmayın’ gibi düşünceler aklımdan geçiyor” diye ekledi. 

“O yaşlarda kendi cinsel kimliğiniz oluyor, istekleriniz de oluyor, bir şeyler öğrenmek istiyorsunuz ve yeniliklere açık olmak istiyorsunuz. Ama eğer kendinizi güvende hissetmiyorsanız o zaman kesinlikle hayır, hayır, hayır, hayır” diyen Portman, çocukken yaşadığı deneyimin yetişkinken duvarlar örmesine sebep olduğunu ekledi. Duygusal olarak kendini koruma aldığını söyleyen Portman, “Birçok insan benim süper ciddi ve muhafazakar olduğu izlenimini alıyor… Bunu bilinçli yaptığımı anladım çünkü böylece kendimi güvende hissediyordum. Mesela ‘Aa, biri size saygı duyuyorsa o zaman sizi nesneleştirmiyor' diye düşünüyordum” dedi. 


“Gençlik yıllarımda hiç bir öpüşme veya ilişki sahnesi istemiyordum. Daha az çekici olan roller seçiyordum çünkü nasıl göründüğüm ve güvende hissetmek konusunda endişeliydim,” diyen Portman, kariyeri boyunca ‘No Strings Attached,’ ‘New York, I Love You,’ ‘Thor’ gibi filmler ile film kritiklerinden tam puan alırken, 2011 yılında ‘Black Swan’ filmi ile ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar Ödülünü almıştı.