O ÇEKMEDİYSE, YOKSUNUZ!

New York modasının perde arkasında bir güçlü objektif: Bill Cunningham!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 17 Şubat 2014
O ÇEKMEDİYSE, YOKSUNUZ!<#text> New York'ta moda dolu bir hafta tamamlanıyor bugün. Tasarımcılar, front row veya podyum kadar önemli ama perde arkasında kalan gizli kahramanlar ve hadiselerle birlikte. Eh itiraf edelim, bir özet geçeceğiz tabii ama hepsine biz de hakim değiliz! Ama sizinle tanıştırmak istediğimiz birisi var, New York moda dünyasından...


<#text> Gerçi moda ve street style'ı bir cümlede kullanacaksanız, muhtemelen onun adını biliyorsunuzdur. Çünkü Sartorialst, Jak&Jill, Garance Dorée ve şimdi takip ettiğimiz birçok isimden önce o vardı! Bugün 84 yaşında ve elinde hala fotoğraf makinası ve altında bisikletiyle, New York sokaklarında stilin peşinde!!!


<#text> Adı Bill Cunningham. New York Times için çalışıyor ve cemiyet sayfaları için moda fotoğrafçılığı yapıyor. Başka bir deyişle ‘street style'ı fotoğraflıyor. Hem de 50 seneyi aşkın zamandır...~


<#text> Hikayesi de oldukça ilginç. 1948 yılında Harvard Üniversitesi'ndeki eğitimini bırakarak New York'a taşınan ve sonra kendi şapka markasını yaratmaya çalışan Bill, orduya alınınca işi de batıyor. Dönüşünde Chicago Tribune'de yazmaya başlayarak gazeteciliğe giriyor. Sokaktaki stilleri fotoğraflamaya bu dönemde başlıyor ve kariyeri böylece yön alıyor.


<#text> Onu daha yakından tanımak için 2011yılının mart ayında piyasaya çıkan belgeselini izleyebilirsiniz.


<#text>


<#text> <#text>


<#text> New York için önemini anlatmak içinse, Anna Wintour'dan bir alıntıyla yazıyı sonlandıralım: ‘Hepimiz Bill için giyiniyoruz. Bir kare, iki kare ya da sizi görmezden gelebilir! İşte o zaman öldünüz demektir!'... Bill Cunningham, kapanışı yapılan NYFW'te de yine görev başındaydı! Bir sonraki moda haftasında, eğer New York'ta olacaksanız ve stiliniz fotoğraflansın istiyorsanız radarınıza önce onu alın, stilinizi onun için hazırlayın!

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.