OSCAR ADAYLIKLARINDA HAKKI YENEN FİLMLER VE OYUNCULAR

Oscar adayları açıklandı. Listede tahmin ettiğimiz yapımlar ve oyuncuların dışında merakla beklediğimiz fakat listede arayıp bulamadığımız isimler de var...

2020 Oscar adaylıklarında; Bong Joon Ho'nun Parazit'i Güney Kore'ye ilk adaylığını getirmesi ve Greta Gerwing'in Küçük Kadınları'nın hakettiği adaylıkları alması gibi sevinecek çok şey var. Ancak, Todd Phillips'in yönetmenliğini yaptığı Joker, çoğu dalda adaylığa sahip, adaylığa sahip oyuncuların hepsi beyaz ve yönetmenlik dallarındaki adayların çoğunlukla erkek.

İşte Oscar adaylıklarının en büyük süprizleri ve haksızlıkları

1) Elveda (En İyi Uluslararası Film, En İyi Yönetmen)

A24

Lulu Wang'in yönetmenliğini yaptığı dokunaklı, net gözlemler içeren ve büyük ölçüde otobiyografi olan film, Çinli bir ailenin büyük annelerinin yaklaşan ölümüne üzülürken, hastalığını ondan saklamaya çalışmalarını anlatan harika film, Altın Küre Ödülleri de dahil olmak üzere, festivallerden çok sayıda ödüle layık görüldü. Wang de hakkı yenen kadın yönetmenler arasında ve filmin her kategoride adaylık almaması büyük hayal kırıklığı yarattı.

2) Greta Gerwig (En İyi Yönetmen)

Getty Images

Küçük Kadınlar'ın En İyi Senaryo ve En İyi Film dalları da dahil olmak üzere altı kategoride aday gösterilmesi ancak, yönetmeninin adaylık almaması nasıl oluyor şaşırdık doğrusu? Yönetmenler için sadece beş adaylık yeri ve En İyi Film için on adaylık yeri olsa da, Gerwig, Louisa May Alcott'ın çok sevilen romanına inanılmaz bir sanat ve vizyon getirdi. Issa Rae'nin yönetmenlik adaylarını açıklarken kullandığı cümleyi burada kullanmak çok doğru olacak gibi, "Erkekleri tebrik ederiz."

3) Hustlers, Jennifer Lopez (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu)

Hustlers vizyona girdiği günden beri, Jennifer Lopez'in Oscar adaylığı alacağı dedikoduları her yerde dolaşıyordu. Constance Wu'nun karakterini kanatlarının altına alan ve nihayetinde onu suçlu hayatına sokan, eski striptizci Ramona Vega'yı canlandıran Lopez'in büyüleyici performansı birçok eleştirmen tarafından övgü almıştı. Keşke Lopez'de başka bir antihero'nun aldığı adaylıkları alabilseydi demeden geçemiyoruz...

4) Hustlers (En İyi Film)

Getty Images

Hustlers En İyi Film'i hak etmese bile adaylığını ediyordu. Hayatları paramparça olmuş kadınların her şey ve herkes onlara karşıyken, şehirde var olmak için yapmaları gereken her şeyi yaptıkları sürükleyici ve cesurca işlenmiş hikaye, aynı zamanda modern kapitalizmle ilgili nüanslar da içeriyor. Eğer film, erkek dolandırıcılardan oluşan bir suç çetesine sahip olsa, böylesine güçlü performanlar sergilese, böylesine güçlü bir yönetmenlik ve senaryoya sahip olsaydı ve Hustlers kadar para kazansaydı eminiz ki en çok adaylığa sahip filmlerden biri olurdu.

5) Elveda, Awkwafina (En İyi Kadın Oyuncu)

Getty Images

Awkwafina, geçtiğimiz hafta Altın Küre Ödülleri'nde "En İyi" kategorisinde ödül alan ilk Asya kökenli kadın oyuncu oldu. Komik ve yürek burkan, inanılmaz derecede derin bir performans sergileyen Awkwafina, Oscar Ödülleri'nde ise adaylığa bile layık görülmedi.

6) Uncut Gems, Adam Sandler (En İyi Erkek Oyuncu)

A24

Birçok kişi tarafından kazanma ve adaylık alma olasılığının düşük olarak değerlendirilmesine rağmen Sandler, National Board of Review tarafından En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldükten sonra, Uncut Gems'deki olağanüstü performansı için fazlasıyla övgü topladı. Sandler daha önce hiçbir Oscar adaylığı almadı ve bu sene de bu değişmeyecek.

7) Eddie Murphy (Bana Dolemite Derler)

Netflix

Murphy, Rudy Ray Moore'u anlatan biyografik drama- komedi türündeki filmdeki performansıyla herkesi etkilemeyi başardı. Altın Küre adaylığından sonra, Oscar adaylığına kesin gözüyle bakılırken oyuncu maalesef tamamıyla göz ardı edildi.

8) Biz, Lupito Nyong'o

Universal Pictures

Jordan Peele'nin olağanüstü ilk çıkış filmi Get Out'un aksine, ikinci filmi Akademi'nin beyaz jürisini etkilemeyi bu sefer başaramadı. Siyahi bir kadının harika performansının tamamen göz ardı edilmesine şaşırdık mı peki?