PRENS HARRY VE MEGHAN MARKLE KRALİYET AİLESİNDEN AYRILIYOR

Sussex Dük ve Düşesi finansal bağımsızlıklarını duyurdular!

Sussex Dükü ve Düşesi olarak bilinen Prens Harry ve Meghan Markle, dün Kraliyet Ailesinden finansal olarak bağımsız olacaklarını duyurdular. Resmi kamu görevlerinden istifa ettiklerini duyuran Kraliyet çifti, bu haberi Instagram üzerinden duyurdular: “Aylarca bunun üzerine düşündükten ve kendi aramızda tartıştıktan sonra bu yıl Kraliyet ailesi içinde yeni bir role geçmeye karar verdik. Kraliyet Ailesinin ‘kıdemli’ üyeleri olarak geri adım atmayı ve mali olarak bağımsız olmayı hedeflerken, Majesteleri Kraliçe’yi desteklemeye devam edeceğiz. Özellikle son birkaç yıldır bu değişimi planlıyorduk ve artık buna hazır olduğumuzu hissediyoruz. Artık zamanımızı Birleşik Krallık ve Kuzey Amerika arasında dengeleyeceğiz ve Kraliçe’ye, ulusa ve üstlerimize olan görevimizi onurla sürdürmeye devam edeceğiz. Bu coğrafi denge, oğlumuzu doğduğu kraliyet gelenekleri içinde takdirle büyütmemizi ve aynı zamanda ailemize hayatımızın yeni bölümüne odaklanmak için bir fırsat sağlayacak, bunun içerisinde yeni bir yardım kurumu da var. Majesteleri Kraliçe, Galler Prensi, Cambridge Dükü ve ilgili tüm taraflarla işbirliği yapmaya devam ederken, bu heyecan verici bir yeni adımın tüm ayrıntılarını paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. O zamana kadar lütfen devam eden desteğiniz için en derin teşekkürlerimizi kabul edin.”



Noel ve yeni yıl tatilleri için Kanada’ya giden çift, zamanlarının yarısını burada geçirecekleri konusundaki söylentileri artırmışlardı. Bu açıklama, söylentileri doğrularken, kararlarının sebebinin oğulları Archie’ye daha normal bir yaşam sunabilmeleri olduğu düşünülüyor. Paylaşımın sonunda yeni ‘Sussex Royal’ adlı internet sitelerini de duyuran çift, gelişmelerin buradan takip edilebileceğini belirttiler. Kraliyet Ailesinde daha küçük bir rol isteyen Sussex Dük ve Düşesi, eforların çoğunu Archie’nin gelişimi için harcayacaklar. Prens Harry ile nişanlanmasından beri psikolojik olarak kendini baskıda hisseden Markle, hislerini ve sıkıntılarını bir belgesel sırasında anlatmıştı. Sadece İngiliz medyası değil tüm dünya medyası tarafından eleştirilen Markle’ın, Kraliyet Ailesi görevlerinden uzaklaşmak istemesi bizi şaşırtmadı. 

Sussex Dük ve Düşesi sadece manevi olarak değil aynı zamanda finansal olarak da Kraliyet Ailesinden bağımsız olacaklarını açıkladılar. 2017 yılında İngiliz Kraliyet Monarşisinin serveti Forbes tarafından $88 milyar olarak tahmin edilmişti. Independent’a gare Meghan Markle’ın oyunculuk ve modellik kariyerinden kazandıkları ise kişisel servetini £3.8 milyon yapıyor. Prens Harry’nin servetinin $25 ila $40 milyon arası olduğu tahmin edilirken, bu kazancın annesi Prenses Diana ve Kraliçe II. Elizabeth’in mirasından ve İngiliz Ordusundaki kaptan maaşından geldiği biliniyor. 

Geçtiğimiz Haziran ayında Prens William ve Kate Middleton’un olduğu vakıftan ayrılan Markle ve Prens Harry’nin bağımsız olmaya başladıkları tahmin ediliyordu. Smart Works ile çıkardığı koleksiyonun sunum konuşmasında, bu projelere daha çok yoğunlaşacağını ve önümüzdeki sene yeni bir vakıf kuracağını söyleyen Markle’ın Prens Harry ile yardım projelerinde yer alması bekleniyor. ‘Sussex Royal The Foundation of the Duke and Duchess of Sussex’ adındaki yeni vakfın projeleri hakkında henüz kesin bilgi verilmese de çiftin medyanın ilgisini kaybedeceğini düşünmüyoruz! Resmi Kraliyet etkinliklerini katılıp katılmayacakları hala bir soru işaretiyken, Markle ve Prens Harry’nin bu kararı, Edward VIII’in sevgilisi Wallis Simpson ile beraber olabilmek için 1936’da Kral olmayı reddetmesinden sonra Kraliyet ailesinde olan en önemli hamlelerden biri olarak görülüyor.