PRENS WILLIAM KAYGI BOZUKLUĞUNU NASIL YENDİĞİNİ ANLATTI

'Kimsenin yüzünü göremiyordum.’

Prens William, önemli yerlerde konuşmalar yaparken görme sorununun kaygısının üstesinden gelmesine nasıl yardımcı olduğunu anlattı.

Perşembe günü yayınlanacak olan "Football, Prince William And Out Mental Health" adlı yeni BBC belgeselinde yaşlandıkça ilerleyen görme bozukluğunun hayatını nasıl etkilediğini anlattı.

'Görme yetim yaşlandıkça kötüye gitmeye başladı ve eskiden çalışırken lens takmıyordum, bu yüzden konuşma yaptığım zamanlarda kimsenin yüzünü göremiyordum’ dedi.

Prens William bununla birlikte, görme bozukluğunun, konuşma yaparken hissettiği endişeyle başa çıkmasına yardımcı olduğunu dile getirdi. "Kağıdı ve benzeri şeyleri okuyabilecek kadar görebiliyorum ancak yüzleri bulanık görüyorum. Size bakan kimseyi göremediğiniz için endişelenmeye gerek kalmıyor. Bu gerçekten kaygı sorunumu aşmamda bana çok yardımcı oldu..."

37 yaşındaki prens, belgeselde bir ebeveyninizi kaybettikten sonra çocuk sahibi olmanın nasıl bir şey olduğu hakkında da konuştu. William annesi, Prenses Diana'yı, Ağustos 1997'de henüz 15 yaşındayken kaybetmişti.

"Çocuk sahibi olmak hayat değiştiren en büyük olay, gerçekten. Bence hayatında travmatik bir şey yaşadığında- ilgili bir babanız yoksa, anneniz çok gençken ölmüş ise tüm bu duygular dalgalar halinde geri geliyor. Bu, hayatta çok farklı bir dönem ve orada sana yardım edecek kimse yok."

William belgeselde erkek intiharından "korkutucu" ve "dehşete düşürücü" şekilde bahsetti.

"45 yaş altındaki erkeklerin en büyük ölüm sebebi. Maalesef intihar nedeniyle sevdiğini kaybetmiş çok fazla aile var ve onların da söylediğine göre bunun acısı ve kederi var olan en derin hüzün, çünkü bunu yaşadıktan sonra geriye size çok fazla cevaplanmamış soru kalıyor, 'Bir şey yapabilir miydim? daha fazla şey mi yapmalıydım, bunu neden yaptı?'.

Erkeklerin içlerini dökmede ve sorunları hakkında konuşmada ciddi problemleri var. İntihar oranlarının düşürülmesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilirsek, bu kampanyanın başarısı olur."

İngiltere'de koronavirüs kısıtlamalarından önce Prens William, ruh sağlığı hakkında konuşmanın önemini vurgulamak için futbol takımlarının her maçını The Heads Up Weekends adlı organizasyona adadı. Proje, koronavirüs salgını nedeniyle şu anda beklemede.

Football, Prince William And Our Mental Health 28 Mayıs Perşembe günü 20:05'te BBC One'da yayınlanacak.