RAKİPSİZ, MODEL, İŞ KADINI

RAKİPSİZ, MODEL, İŞ KADINI

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 08 Kasım 2014
RAKİPSİZ, MODEL, İŞ KADINI


Yurt dışında çok olağandır, başarılı bir top modelin kariyeri minimum 20 yıl sürer. Aynı anda birden fazla markanın yüzü olur. Türkiye'de pek rastlanmayan bir durum. Tülin Şahin bu manada rakipsiz. Hem modellik yapan hem de iş kadını olan ikinci bir isim (şimdilik) yok. 19 yaşında Paris'te modellik yapmaya başlayan, Zeki Triko'nun “yeni Cindy Crawford” olarak lanse ettiği, yurt dışında tam 20 ajansla çalışan Tülin, 15 yıldır İstanbul'da yaşıyor; bu yıl tıpkı ELLE Türkiye gibi, kariyerindeki 15'inci yılını kutluyor. New York Times Square, Milano Duomo, Paris Champs-Elysées gibi dünyanın en meşhur meydanlarındaki billboardlarda ona rastlayabilirsiniz. Bu onunla ELLE için en az dördüncü buluşmamız, o nedenle sohbetimiz gerçekte olduğu gibi, senli benli. Milano'da, ünlü Villa Borsani'de bir Ralph Lauren çekiminde buluştuğumuz Tülin hakkında ilginç bir detay: O gerçek bir Ralph Lauren hayranı. Yaz-kış üzerinde bir RL etiketli parça görürsünüz. Ralph Lauren, çocuk koleksiyonundaki bir elbiseye “Tulin” ismini vermiş.

15 yıl önce kariyerinin başında “keşke bunu bilseydim, şunu farklı yapmasaydım” dediklerin var mı?


Mesleği ne olursa olsun herkes bugün bildiklerini 18 yaşında da bilmek isterdi. Ama hayat öyle değil, büyüye büyüye öğreniyoruz. Bunun adına büyümek, olgunlaşmak, tecrübe diyoruz. Bense hâlâ bu işe başlayalı 15 yıl olduğuna inanamıyorum. Paris'teki o ilk yılımda biri bana “kariyerin 15 yıl sürecek” deseydi, “hadi canım” diye yanıt verirdim.

Kendini ilk defa bir dergi kapağında gördüğünde neler hissetmiştin?


İlk defa Danimarka'da bir dergiye kapak olduğumda 15 yaşındaydım. Okuldaki çocuklar tüm koridorlara o kapağı asmışlardı. Hem utanmış hem de çok şaşırmıştım.

Hayatına imrenenler bir haftalığına yerine geçse sence devam etmek ister mi?


Bir-iki saat bile dayanamazlar! Uzaktan benimki dünyanın en kolay işi gibi görünüyor. Birçok kişi mankenliği, “gelsin Chanel'ler gitsin Gucci'ler” olarak algılıyor. Bu yüzden oturup modellik hakkındaki kitap yazdım. Ama istediğin kadar anlat, insanlar önyargılı. Dünyanın en kolay ve ciddiye alınmayacak mesleği olarak görülüyor.

Henüz tanışmadığın, birlikte çalışmadığın, çok beğendin bir model var mı?


Helena Christensen ve Linda Evangelista'yla çalışmayı çok isterdim. İkisi de muazzam modeller.

Sence daha kaç yıl bu tempoda çalışırsın?


Dünyada artık modelliğin yaşının kalmadığını görüyoruz. O yüzden bilmiyorum. Fizik, görünüm elbette önemli ama bence enerji daha önemli. İnsan heyecanını kaybettiği an bu işi bırakmalı.~


Kendi markanı kurmak için daha ne kadar bekleyeceksin?Öyle bir isteğim var mı yok mu bilmiyorum ki. Hiçbir zaman, “haydi ben de yapayım” diye bir düşüncem olmadı. İlla bir koleksiyon çıkarma telaşında değilim. Yoksa eğitimim moda tasarımı üzerine. Ancak kumaş alışverişini çok severim, çok yaparım. Kendime ara sıra kıyafetler, bazen günlük abiyeler tasarlıyorum. Ne zaman giysem herkes çok beğeniyor. Bunları ne zaman Instagram'da paylaşsam “lütfen kendi markanı yarat” diye yorumlar yağıyor. Tabii ki bu beni çok mutlu ediyor, yine de buna rağmen markamı kurar mıyım, gerçekten bilmiyorum. Ama ilginçtir, aslında epey zamandır gıda sektöründe kendi markamı çıkarmayı düşünüyorum. Bu da nereden aklıma geldi, inan bilmiyorum. Tükettiğim ürünler konusunda çok bilinçliyim. İnsanlar bana sürekli neyi, ne zaman yiyorsun, içiyorsun vesaire diye soruyorlar.

Tuliss adında bir tatlın var, bu ona dair bir işaret mi acaba?


Aaa evet, inanabiliyor musun? Çırağan Sarayı'nda, gitmekten çok keyif aldığım Gazebo Lounge'la birlikte her mevsime uygun “light” ve “limited edition” Tuliss adlı bir tatlı hazırlıyoruz. Şu an sonbahar versiyonu çıktı.

Diyelim iki gün iş yok, ne yaparsın?


Mevsim yazsa evimizin havuzunda, bahçesinde hiçbir şey yapmadan takılmak beni dinlendiriyor. Kışsa yine evde, bahçemizde keyif yapmak isterim. Evde olmayı seviyorum.

Hiç denemediğin, merak ettiğin bir spor var mı?


Sörf yapabilmeyi çok isterdim. İçten içe sörfçü kız olduğuma inanıyorum. Ama yapabileceğimi hiç sanmıyorum. Galiba buna cesaret edemem.

Uzun ve gür saçların senin simgen. “Kısacık saçla nasıl görünürüm” diye merak ettin mi?


Küçükken saçlarım kısacıktı. Hem de 14 yaşıma kadar. Aslında son zamanlarda saçlarımı kısacık kestirmeyi çok istiyorum. Ama bana engel olan bazı kişiler var!

Modayla ilgisi olmayan ama çok yapmak istediğin bir iş var mı?


Yok çok şükür. Mesleğimi seviyorum!

SUZAN YURDACAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.