SİNEMANIN STİL SAHİBİ ÇİFTLERİ

Sevgililer Günü'nün arifesinde, ikonik stillere göz atıyoruz...

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 19 Şubat 2014
SİNEMANIN STİL SAHİBİ ÇİFTLERİ
<#text>Filmlerin güzelliği ve işlenen aşkların etkileyiciliği yanında modaseverlere ve moda evlerine hala stilleriyle ilham veren unutulmaz filmler vardır. Yıllarca bıkmadan izlenirler, belki tekrar tekrar başka yönetmenler tarafından çekilip, kıyafetleriyle her dönem farklı tasarımcılara ilham olurlar.


<#text>


<#text> Bu filmlerin birçoğunu biliyor olabilirsiniz: Talented Mr Ripley (Yetenekli Mr Ripley), Annie Hall, The Thomas Crown Affair (İkili Oyun) bunlardan bazıları. Şimdi onları tekrar hatırlıyor, filmdeki çiftlerin stillleriyle nasıl moda tarihinde kendilerine yer açtıklarına bakıyoruz. Galerimizdeyse detaylı görselleri bulabilirsiniz. Atladığımız ve size ilham veren sinemanın ikonik çiftleriniyse alt bölüme yorumlarınızı ekleyerek bizimle paylaşabilirsiniz!~ Talented Mr Ripley (Yetenekli Mr.Ripley)


<#text> Başrollerini Matt Damon, Gwyneth Paltrow ve Jude Law'ın oynadığı film 1960'larda geçiyor. Jude Law ve Gwyneth Paltrow'un daha sonra Matt Damon tarafından gerilime dönüşecek ilişkisini anlatan film bizi 60'ların stiline doğru yolculuğa çıkarıyor.


<#text> Filmin kostümlerini tasarlayan Gary Jones and Ann Roth'a bu dalda Oscar kazandıran film Paltrow'un kloş etekleri, önden bağladığı kısa gömlekleri ve hasır çantasıyla; Jude Law ve Matt Damon'ınsa polo yaka tişörtleri, kanvas pantolonları ve loafer'larıyla akıllara geliyor. Kısa süre önce aramızdan ayrılan Philip Seymour Hoffman da filmin kadrosunda yer aldığını hatırlatalım.~ The Thomas Crown Affair


<#text> Türkçe'ye ‘İkili Oyun' olarak çevrilen 68 yapımı filmin başrollerinde Steve McQueen ve Faye Dunaway oynuyor. Çapkın ve milyarder iş adamı Thomas Crown'ın kimliğini saklı tutarak bir soygun planlaması ve sonrasında olayı soruşturan müfettiş Catherine'le arasında geçen aşkın anlatıldığı film 99'da tekrar çekilse de ilkinin styling anlamında daha çok ses getirdiğini söyleyebiliriz.


<#text> Filmle ilgili aklımızda beliren ilk görüntü tabii ki; bej rengi dik yaka kazağı, kocaman fötr şapkası ve iri inci küpeleriyle Faye Dunaway! Kıyafetler kadar belki de onlardan daha çok aksesuvarların dikkat çektiği filmde, kedi gözlükler, büyük şapkalar ve trikoların üzerinden farklı şekillerde bağlanan fularlar o döneme ve sonrasına damga vuruyor.


<#text>  Tabii Steve McQueen jilet takımları, onları tamamladığı mendilleri ve dış sahnelerde eksik etmediği gözlükleri de Faye Dunaway'in stili kadar etkileyici olduğunu hatırlatalım. ~ Bonnie and Clyde


<#text> Amerikalı kanun kaçakları Bonnie Parker ve Clyde Barrow ‘ın hayatını konu alan film 1930'lar Amerikası'nda geçiyor. Bu ikili sadece soygun yapmıyor büyük de bir aşk yaşıyor.


<#text> Gerçek hayattan uyarlanan film aradan geçen yıllara rağmen hala hem erkek hem de kadın stili açısından hatırlanmaya ve ilham vermeye devam ediyor. Başrollerini Warren Beatty ve  Faye Dunaway'in paylaştığı Warren Betty'nin üç parçadan oluşan; gömlek, yelek ve ceketli takımları ve fötr şapkasıyla bardan içeri girdiğinde silah doğrulttuğu herkes teslim olur değil mi? Faye Dunaway'se diz altı eteklerinin üzerine giydiği geniş ‘V' dekolteli bluzları, kovboy gibi bağladığı, asi duruşuna yaraşır fularları ve birçok sahnede gördüğümüz beresi ya da şapkasıyla gelmiş geçmiş en stil sahibi ‘soyguncu'yu canlandırıyor.~ The Great Gatsby


<#text> Robert Redford ve Mia Farrow'ün başrolünde oynadığı konusu, müzikleri ve özellikle de styling'iyle unutulmayan filmler arasında yer alan The Great Gatsby hepimizin hatırlayacağı gibi geçen yıl tekrar çekilmişti. Yeni versiyonunda Leonardo DiCaprio ve Carey Mulligan'ın oynadığı The Great Gatsby – Muhteşem Gatsby 1920'lerdeki çılgın partileri ve renkli Amerikan rüyasını konu alıyor.


<#text> Her iki versiyonunda da 20'li yılların modasının mükemmele yakın şekilde işlendiğini görüyoruz. O yıllarda bluz, etek ya da saç; her şeyin ‘kısa' olduğu gösterişli hayatı yansıtan taşlı, işlemeli, kürk detaylı kıyafetlerin öne çıktığı parçalar filmin styling'ine yön veriyor. Erkek modasının da kadın kadar önemli olduğu gömleğin yakalarına açılan deliklerden geçirilen yaka iğnelerinin, kısa pantolonlardan görünen renkli çorapların ve açık çoğunluğu açık renk jilet takımlar günümüzde hala biz de dahil birçok moda dergisine çekimleri için, sayısız moda evine de koleksiyonları için ilham veriyor.~ GREASE<#text>


<#text>
Yönetmenliğini Rabdal Kleiser'ın yaptığı 1978 yılı yapımı film, sıradan bir Amerikan lisesinde geçen büyük bir aşk hikayesini konu alıyor. Döneme müzikleriyle damgasını vuran filmde Olivia Newton John'un canlandırdığı ‘Cici kız' Sandy, tesadüf eseri yaz aşkı Danny'nin (John Travolta) okuluna transfer oluyor. Okulun ‘bıçkın' delikanlısı Danny, cici kız tarzını yanına yakıştırmayıp ilişkisine sahip çıkmayınca Sandy bir değişim geçirerek ondan intikamını alıyor! Albert Wolsky imzası taşıyan styling'deki deri pantolonlar, biker jacket'ler ve de briyantinli saçlarıyla filmin başrol ikilisinin stili modayı oldukça etkilemişti...


<#text>


<#text> Bu filmlerdeki stillerden ilham almanın dışında, onları izleyerek partnerinizle sakin bir Sevgililer Günü geçirebilirsiniz.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.