SİNEMATOGRAFİK KADINLAR

SİNEMATOGRAFİK KADINLAR

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 07 Mart 2014
SİNEMATOGRAFİK KADINLAR
Esrarengiz, mesafeli ve buz gibi... Hitchcock kadınları tüm seksapelleriyle bu sezon podyumları ele geçirdi. Vücudu okşayan kalem eteklerinizi ve cazibeli stiletto'larınızı hazırlayın.

Alfred Hitchcock'u , geçen yıl izlediğimiz iki farklı biyografik filme bakılırsa, Hitchcock kadını olmak hiç kolay değilmiş. Yönetmenin gerilim dozu yüksek filmlerinde yer alan Kim Novak, Tippi Hedren, Janet Leigh ve Grace Kelly gibi soğuk ve masum sarışınlar; onun obsesif, detaycı ve karanlık karakteri karşısında filmlerinde olduğu kadar soğukkanlı değillerdi. Bugün 83 yaşındaki Hedren'le geçtiğimiz yıl yapılan röportajda oyuncu, Hitchcock'la çalıştığı dönem için “ruhsal zindan” tabirini kullandı. Efsanevi “Birds” filminde üzerine gerçek kuşlar salınan kadından söz ettiğimizi not düşelim.~Hitchcock kadınları bu sezon moda tasarımcılarının aklına düştü. Gucci, Prada, Bottega Veneta, Temperley, Jonathan Saunders, Nina Ricci ve Rochas defilelerinde onların izlerine rastladık. İngiliz tasarımcı Marios Schwab, Hitchcock'un kadın kahramanlarına tekrar tekrar geri döndüğünü söylüyor: “Femme fatale konseptine yakından bakmaya başladığımdan beri onlardan etkileniyorum.”

Hitchcock filmlerinin kostüm tasarımcısı, 35 adaylığı ve sekiz ödülüyle Oscar ödülleri tarihinin en çok onurlandırdığı Edith Head; ünlü yönetmenin filmlerde dikkat çekici kıyafetlerden ziyade sahneyi dolduran kostümler istediğini söylemişti. Buna rağmen Hitchcock kadınlarının tarzı, kolektif moda hafızasında yer etti. Kim Novak'ın “Vertigo” filminde giydiği duman grisi döpiyes, Tippi Hedren'in “Marnie”de kullandığı sarı doktor çantası, “Rear Window”da Grace Kelly'yi 1950'lerin ruhuna bürüyen midi boy prenses elbisesi...~Hitchcock kadınlarının giyim tarzı, 2013 sonbahar-kış sezonunda pek çok kampanya çekiminde görüldü. Lanvin'de, Hitchcock filmelerinin karanlık atmosferi hissedildi. Jimmy Choo, marka yüzü olarak Nicole Kidman'ı seçti ve onu Hitchcock kadınına dönüştürdü.


 


Hitchcock stili için kadınsı ruh haline bürünmek elzem. Fazla dramatik görünmek istemiyorsanız bu tarzın mimarı olan tek bir parçaya yönelin. Bizim tercihimiz, elbise görünümlü kabanlardan yana Deri pantolon, derin V dekolteli battal boy kazak ve beline bağlayacağınız ince kemer de, bu tarzın modern versiyonu olarak değerlendirilebilir. Klasik feminen bir elbiseyi yüksek topuklu bot ayakkabı ve şık kemerle vamp hale de getirebilirsiniz.~ ELLE ÖNERİYOR

Cumartesi akşamını evde geçirecekseniz, femme fatale tarzı yaşamak için hangi filmleri izlemelisiniz?


Sunset Boulevard'da Gloria Swanson


Blue Velvet'te Isabella Rossellini


Chinatown'da Faye Dunaway


L.A Confidential'da Kim Basinger


Basic Instinct'te Sharon Stone

Femme fatale kadın ne içer?


Viski , Dry Martini , Bloody Mary, Brendi

Seda YILMAZ

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.