SON ON YILIN EN ZENGİN ŞARKICILARI

Birinciyi tahmin edebildiniz mi?

Müzik üretme, satın alma ve dinleme şekillere son yıllarda dramatik bir şekilde değişti. Ama en çok kazanan sanatçılar değişmedi! İnsanlar CD almayı bırakmış olabilir ancak teknoloji müzisyenlere inanılmaz yatırım şansları getirdi. Digital hızın etkisi ile tükenen müzik turnesi ve konser biletleri ise şarkıcıların servetine servet kattı. 

2019’un sonuna yaklaşmışken, Forbes dergisi son 10 yılın en çok kazananları listesini açıkladı. 2010’dan 2020’ye kadar olan turne verilerini, müzik dinleme oranlarını, röportajları ve menajerleri göz önünde bulunduran Forbes, şarkıcıların tahmini kazançlarını hesapladı. Aşağıda 2010’lu yılların en çok kazanan şarkıcılarını ve müzik sanatçılarını görebilirsiniz…

10. LADY GAGA

(Getty Images)

‘A Star Is Born’ filminde oynayan Lady Gaga, 10 yıl içerisinde ‘Born This Way,’ ‘Artpop,’ ‘Cheek to Cheek,’ ‘Joanne’ ve ‘A Star Is Born’ albümleri ve turneleri ile servetini $500 milyona ulaştırmayı başardı!

9. KATY PERRY

(Getty Images)

Son on yıl içerisinde serveti $530 milyona ulaşan Katy Perry, kazancının çoğunu ‘California Dreams,’ ‘Prismatic’ ve ‘Witness’ gibi dünya turnelerine borçlu!

8. PAUL MCCARTNEY

(Getty Images)

Beatles 1969 yılında ayrılmış olabilir ancak McCartney 2010 ile 2012 yılları arasında solo kariyeri sayesinde $535 milyon servete ulaştı. Bir çok dünya turnesine çıkan McCartney, Rihanna ve Kanye West gibi isimler ile işbirlikleri yaptı. 

7. JAY-Z

(Getty Images)

Rap şarkıcısı, yapımcı ve girişimci olan Jay-Z’nin serveti son 10 yıl içerisinde $560 milyona ulaştı. Servetinin büyük bir kısmını Tidal gibi yatırımlarına ve kurduğu şirketlere borçlu olan Jay-Z aynı zamanda iki müzik turnesine çıktı ve Beyonce ile bir albüm çıkardı. 

6. ELTON JOHN

(Getty Images)

Las Vegas gösterileri ve stadyum konserleri ile Elton John’un serveti son on yılda $565 milyona ulaştı. 

5. DIDDY

(Getty Images)

Geçtiğimiz günlerde 50. yaşını kutlayan iş adamı ve şarkıcı Diddy’nin serveti son on yılda $605 milyona ulaştı.

4. U2

(Getty Images)

Bono’nun solistliğini yaptığı İrlandalı rock grubu U2, turneleri sayesinde servetlerini $675 milyona ulaştırdılar. 2011’de yaptıkları ‘360’ turnesi ile rekor bir kazanç elde eden grup, servetlerine servet kattılar!

3. BEYONCE

(Getty Images)

Son on yıl içerisinde serveti $685 milyona ulaşan Beyonce’nin kazancının çoğu başarılı müzik kariyerinden geliyor. 2010’lu yıllarda ‘Beyonce,’ ‘Lemonade,’ ‘Everything Is Love’ ve ‘The Gift’ adlı dört albüm çıkaran Beyonce, yer aldığı projeler ve Ivy Park markası ile servetini büyüttü. 

2. TAYLOR SWIFT

(Getty Images)

Son 10 yılın en çok kazanan ikinci şarkıcısı olan Taylor Swift aynı zamanda 2010’lu yılların en çok kazanan kadın şarkıcısı! Stadyumları dolduran turneleri ve albümleri ile kazançlarına kazanç katan Swift’in serveti $825 milyona ulaştı. 

1. DR. DRE

(Getty Images)

2010’lu yılların en çok kazanan müzisyeni Dr. Dre oldu! Rap şarkıcısı, yapımcı ve yatırımcı olan Dr. Dre, albümleri veya turneleri ile listenin başında yer almıyor. Beats kulaklıklarını yaratan Dr. Dre, 2014’te markasını Apple’a $3 milyara satarak son on yılda kazançlarını $950 milyona ulaştırdı!