SONBAHARDA NEW YORK

Kısmet by Milka'nın yaratıcısı Milka Karaağaçlı, New York'u anlattı.

Kısmet by Milka'nın yaratıcısı Milka Karaağaçlı, defalarca gittiği New York'u anlattı. Turistik mekanlar listenize, bu şehre aşık tasarımcıdan öneri ve adresler  ilave etmeye ne dersiniz? —SUZAN YURDACAN

Ku¨çu¨klu¨ğu¨nden beri seyahat etmeyi çok sevdiğini vurgulayan tasarımcı Milka Karaağaçlı, “beni uçağa koy, sonrasını du¨şu¨nme; du¨nyanın en şeker, en mutlu, en sevecen insanı haline gelirim” diyor. Kısmet by Milka'nın yaratıcısına New York'u sorduk.

ELLE: Seyahat etmeyi seviyor musunuz?
MİLKA KARAAĞAÇLI: Seyahat benim hayatım ve tek besin kaynağım. Ku¨çu¨klu¨ğu¨mden beri seyahat etmeyi severim. Tasarıma başlamadan önce çok uluslu reklam ajanslarında çalıştım, neredeyse her 10 gu¨nde bir yurt dışına gidiyordum. Şimdi de Kısmet by Milka sayesinde ayda bir mutlaka bir yere uçuyorum.
Benim için seyahatlerimde en önemli şey oranın yerlisiyle o şehri görmek, tanımak. Turistik ortamlara takılmam, şehrin ruhunu hisset-mek isterim. Evlerin içini, avluları görmek isterim. Farklı ku¨ltu¨rler tanımak, bakış açıları edinmek, değişik tecru¨beler yaşamak beni hayatta tek besleyen kaynaktır. Gittiğim  şehirde her defasında değişik duygular yaşıyorum. Aynı restorana farklı zamanlarda birden fazla gitmek bile bana bir şey katıyor. Tasarım benim hayatım. Her yaptığım koleksiyon içimden, duygularımdan, kalbimden çıkıyor. Dolayısıyla hayat tecru¨bem doğrudan koleksiyonlarıma yansıyor. Her gezdiğim yer, edindiğim tecru¨be tasarımlarımda yerini buluyor.

ELLE: Son New York seyahatinizi anlatır mısınız?
M.K.: Normalde New York'a yılda iki kez mutlaka moda haftası için gidiyorum. Bu sene Ocak'ta oradaydım. Hava inanılmaz soğuktu. O kadar u¨şu¨du¨k ki burnumuz du¨şecek sandık. Her taraf karla kaplıydı. Soho ve Little Italy arasındaki Solita Hotel'de kaldık. Mu¨tevazı bir mekan, tertemiz ve konumu mu¨kemmel. New York'a her gittiğimde farklı bir otel seçiyorum. Soho benim için vazgeçilmez; alışverişi, sokaklarda yu¨ru¨mesi gu¨zel; kafeleri, restoranları
harika. Ara sokaklarda ku¨çu¨k barlar var. En çok da minik galerilerini gezmeyi seviyorum.

ELLE: Bu kaçıncı gidişinizdi?
M.K.: New York'a sayısını hatırlayamayacağım kadar çok gittim. Her seferinde inanılmaz heyecanlanıyorum, New York'a aşığım! Orada yaşayan arkadaşlarımla her defasında değişik yerler keşfediyoruz, bunların hepsi benim için ilham kaynağı oluyor.

ELLE: Aşık olduğunuz bu şehrin en çok nesini seviyorsunuz?
M.K.: New York'un ruhunu seviyorum; sokakta yu¨ru¨meyi, alışveriş yapmayı, yeni restoran keşfetmeyi, mu¨ze gezmeyi, parkta oturup gökyu¨zu¨nu¨ seyretmeyi, mu¨zikale gitmeyi... Bu şehrin her şeyini seviyorum.

ELLE: Gitmek için en iyi mevsim nedir?
M.K.: New York için genel kabul görmu¨ş mevsim ilkbahar ya da sonbahar aylarıdır. Ama ben kışı daha çok seviyorum.
Karla kaplı bir New York'tan daha gu¨zel bir göru¨ntu¨ du¨şu¨nemiyorum. Ama sokakta yu¨ru¨yebilmek için gerçekten çok iyi giyinmeniz gerekir, aksi halde donup kalabilirsiniz. Yaz ayları genelde çok nemli ve sıcak olabiliyor. Serin zamanına rastlarsanız tadından geçilmez. Parklarda harika zaman geçirebilirsiniz.

ELLE:
New York'a gitmeden önce nasıl bir “hazırlık” yapalım?
M.K.: Frank Sinatra'nın “New York, New York” şarkısını dinleyin!

ELLE: Alışveriş de yaptınız mı?
M.K.: Dört ay kadar önce doğum yapmıştım. 39 yaşında ilk çocuğuma sahip olduğum için buldumcuk gibiydim resmen ve onun için ne gördu¨ysem,
beğendiysem aldım diyebilirim. Henu¨z doğum kilolarını verememiştim, o yu¨zden kendim için sadece çanta ve ayakkabı seçtim.

ELLE: Son koleksiyonda New York'a dair izler var mı?
M.K.: Fikir, tecru¨belerin ardından ortaya çıkıyor. Yani “gittim, gördu¨m, yaptım” dan çok, belli bir su¨recin, yoğunluğun arkasından geliyor. Elbet New
York, beni çok heyecanlandıran bir şehir olarak bu tecru¨benin bir parçası.

ELLE: Seyahatte neler giyersiniz?
M.K.: Seyahat ederken çok rahat bir pantolon, spor ayakkabı, tişört giyerim. Laptop'um olmadan adım atmam. Makyaj çantam, parfu¨mu¨m, yu¨z kremlerim, iPhone'um yanımdadır. Her gu¨n için mutlaka değişik bir ayakkabı koyarım. Tabii ki takılarımı da her yere götu¨ru¨ru¨m.

ELLE:
Unutamadığınız bir anınız da oldu mu?
M.K.: China Town'da, inanılmaz gu¨zel bir evde gittiğim bir ev partisi. Acayip kötu¨ bir sokaktaki, önu¨nden geçmeyeceğiniz bir apartmana çöpleri aşarak giriyorsunuz, birkaç kat çıktıktan sonra yu¨ksek tavanlı, mu¨kemmel dekore edilmiş bir eve giriyorsunuz! Unutamıyorum.

ELLE: New York'ta alışveriş için önerileriniz var mı?
M.K.: Soho, alışveriş için vazgeçilmez. Bu¨tu¨n du¨nya markalarının bence en gu¨zel mağazaları varken, bir su¨ru¨ ku¨çu¨k lokal butik de mevcut, lokal tasarımcıların yaptıklarını bu butiklerde keşfetmek çok zevkli. Yazın West Village civarında yu¨ru¨meye bayılıyorum. Çok gu¨zel mağazalar ve ku¨çu¨k kafeler
var. Her yerden değişik insan tiplerini bu¨tu¨n gu¨n bir kafede oturup seyredebilirsiniz. Oradan yu¨ru¨yerek bir alışveriş cenneti olan Meatpacking bölgesine geçersiniz.

ELLE: Orayı artık çok iyi bilen birisi olarak, New York'ta ne giyilir?
M.K.: Ben New York'ta gu¨nu¨n beni nereye götu¨receğini hiçbir zaman bilemedim. O yu¨zden rahat ayakkabılarımı giyerim. Bazen gu¨ne
şehrin bir yanında başlarken diğer ucunda bitirebilirim. Mu¨mku¨nse hem gu¨ndu¨z hem de akşam yemeğine uygun olabilecek “smart casual” giyinmeye dikkat ederim. Hafif çantalarımdan birini seçerim. Ve tabii ki her daim çok fazla takı takarım.

ELLE:
Genel olarak her zaman size neler ilham verir?
M.K.: Hayatımdaki iniş çıkışlar beni ayakta tutuyor. Çok çabuk inişe geçen ve yu¨kselen biriyim. Her daim adrenalin! İzlediğim diziler, okudum kitaplar,
gördu¨ğu¨m yerler, arkadaş muhabbetleri, kısaca “yaşam” beni canlı tutuyor.

ELLE: Son koleksiyonunuzu anlatır mısınız?
M.K.: Şekillerle oynamayı çok seviyorum. Geometrik çizgileri daha önce de kullanmıştım, şimdi onlara yeni bir yorum katıp yeni bir koleksiyon çıkardım. Asimetrinin kahraman olduğu bu koleksiyonda yuvarlak, kare ve u¨çgen formları farklı boyutlarda birbirlerine tezat oluşturacak şekilde birleştirdim.
Üçgenler, yuvarlaklar veya kareler kendi içlerinde uyumu yakaladılar ancak bu formları birbirlerine karıştırmadım. Bir tasarımın tek mesaj vermesi gerektiğini du¨şu¨nu¨r, fazlasını yu¨klu¨ bulurum. Sadeliği ve basitliği korumak isterim Siyah veya beyaz pırlantayla pembe altını birleştirdim. Değişik zincirli ku¨peler, “ear cuff”lar, “ear jacket”lar, el bilezikleri, şahmeranlar gibi mu¨cevherin değişik kullanım yerlerini bu koleksiyonda sıkça göreceksiniz.

Etİketler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.