STELLA TENNANT’IN AİLESİNDEN AÇIKLAMA...

Mental sağlığın ne kadar önemli olduğu bir kez daha hatırlatıldı…

50. Yaşını kutladıktan birkaç gün sonra 22 Aralık’ta İskoçya’daki evinde ölü bulunan Stella Tennant, moda dünyasını yasa boğmuştu. 90’lı yılların en ünlü süper modellerinden biri olan Tennant’ın hayatını kaybetmesinin sebebi bilinmezken, kısa bir süre önce ailesi bir açıklama yaptı. Mental sağlık problemleri ile mücadele ettiğini söyleyen ailesi, Tennant’ın intihar ettiğini belirtti. Telegraph gazetesine bir açıklama yapan Tennant ailesi, Stella’nın uzun bir süredir iyi olmadığını da söyledi. 


“Stella hayatını kaybettiğinden beri gönderdiğiniz destek mesajları için minnettarız. Stella, ailesi ve arkadaşları tarafından çok sevilen, zekası ve mizahı pek çok kişiye dokunan duyarlı ve yetenekli bir kadındı. Stella bir süredir iyi değildi. Bu yüzden, en yakınlarının sevgisine rağmen devam edemeyeceğini hissetmesi, en derin üzüntümüz ve umutsuzluğumuz oldu. Stella’nın kaybının yasını tutan ailesi olarak mahremiyete saygının devam etmesi gerektiğine dair içten bir ricada bulunuyoruz” diyen Tennant ailesi, Stella Tennant’ın intihar ettiğini açıkladılar. 


İskoç yetkililer Tennant’ın ölüm sebebini araştırırken, intihar haberi durumu netleştirdi. Stella’nın intihar ettiğini halka açıklama kararı alan ailesi, çoğu zaman anlaşılmayan ama çok önemli olan mental sağlık konusunda farkındalık yaratmak istediklerini belirttiler. 

Winchester School of Art’ta heykeltraş olarak eğitim gören Tennant, modellik kariyerine devam edip etmeme kararı almaya çalışırken birden sektörün en çok aranan isimlerinden biri olmuştu. Steven Meisel’in ilham perileri arasında olan Tennant, Chanel ve Versace gibi birçok markanın podyumunda yer almıştı. Bir çekimde tanıştıktan sonra 1999’da fotoğrafçı David Lasnet ile evlenen Tennant, İskoçya kıyılarında bir eve taşınarak dört çocuk doğurmuş ve kırsal hayata geçiş yapmıştı. Evliliğinin ardından modellik kariyerine bir süre ara veren Tennant, geçtiğimiz Ağustos ayında 20 seneyi geçen evliliğini sonlandırmıştı. 


Kariyerine ara vermesine rağmen podyumların ve dergilerin aranan yüzü olmaya devam eden Tennant, son olarak Ocak 2020’de Valentino Couture defilesinin açılışını yapmıştı. Moda sektöründe çok sevilen Tennant’ın vefat nedeni bir kez daha mental sağlığın daha çok konuşulan bir konu olması gerektiğini hatırlattı. 

Stella Tennant Saint Laurent İlkbahar Yaz 2020 Defilesinde (Getty Images)