SUSSEX ÇİFTİ KRALİYET AİLESİNDEN RESMEN AYRILDI

Prens Harry ve Meghan Markle, ünvanlarını ve görevlerini Kraliçe’ye iade ediyorlar…

Prens Harry ve Meghan Markle, Kraliyet Ailesinin çalışan üyeleri olarak görevlerine dönmeyeceklerini doğruladılar. Mart 2020’de monarşiden ayrılan Sussex Dükü ve Düşesi, finansal olarak Kraliyet Ailesinden bağımsız olacaklarını söylemişlerdi. Açıklamanın ardından Sussex Çiftinin kararlarının 12 ay boyunca gözden geçirileceğini söyleyen Buckingham Sarayı, artık resmen kararı onayladıklarını belirtti. 

Şimdi ise bir sene sonra, Buckingham Sarayı, Sussex Çiftinin Kraliyet Ailesindeki görevlerine geri dönmeyeceklerini duyurdu. Çeşitli himayeleri ve askeri unvanlarının Kraliçe'ye iade edilececeğini ekleyen Buckingham Sarayı, resmi bir açıklama ile, “Sussex Dükü ve Düşesi, Majesteleri Kraliçe'ye, kraliyet ailesinin çalışan üyeleri olarak geri dönmeyeceklerini doğruladılar. Kraliçe, Dük ile yapılan görüşmelerin ardından, Kraliyet Ailesinin işlerinden uzaklaşarak, bir kamu hizmeti hayatıyla gelen sorumluluk ve görevlere devam etmenin mümkün olmadığını doğrulayan bir yazı yazdı. Dük ve Düşes tarafından düzenlenen fahri askeri atamalar ve Kraliyet himayeleri, Kraliyet Ailesinin çalışan üyeleri arasında yeniden dağıtılmadan önce Majestelerine iade edilecek,” yazdı. 

Atamalar ve himayeler arasında Sussex Düşesi'nin Ulusal Kraliyet Tiyatrosu, Milletler Topluluğu Üniversiteleri Birliği ve Harry'nin patronu olduğu Kraliçe'nin Milletler Topluluğu Vakfı himayeleri bulunuyor. Sussex Dükünün Rugby Futbol Birliği ve Rugby Futbol Ligi himayeleri ve kraliyet denizcileri, RAF Honington, Kraliyet Donanması küçük gemileri ve dalış ile askeri unvanları da Kraliçe’ye iade edilecek. 

Meghan Markle ve Kraliçe II. Elizabeth (Getty Images)

Buckingham Sarayının açıklamasında Kraliyet Ailesi üyelerinin bu karar ile ‘üzgün’ oldukları ancak Sussex Dükü ve Düşesinin her zaman ailenin sevilen üyeleri olacakları yazdı. Geçtiğimiz Pazar günü ikinci bebeklerini beklediklerini duyuran Prens Harry ve Meghan Markle, siyah beyaz bir fotoğraf paylaşmışlardı. Aynı zamanda Oprah Winfrey ile bir televizyon röportajına katılacağı doğrulanan Meghan Markle’a eşi Prens Harry de eşlik edecek. Kraliyet Ailesinden resmi olarak ayrıldıktan sonra ilk televizyon röportajını verecek olan Sussex Çiftinin söyleyeceklerini merakla bekliyoruz!