TAŞ EVDE DİNGİN HAYAT

TAŞ EVDE DİNGİN HAYAT

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 10 Temmuz 2014
TAŞ EVDE DİNGİN HAYAT


Nihan Buruk'un, Alaçatı'da avlusunu ortak kullandıkları iki taş evi var. İlkini üç yıl kadar önce, ikinci evi geçen yıl satın aldıklarını anlatıyor. “Bunları seçerken beni en çok etkileyen, evlerin Alaçatı köyünün içinde bulunmaları ve Rumlardan kalma orijinalliklerini korumalarıydı. Üç yıl önce burayı gezerken bahçelerinde gördüğüm Ege Bölgesi'ne ait incir, asma ve nar ağaçları da bu evleri tercih etmem konusunda etkili oldu” diyen tasarımcı, mekanı dekore ederken Provans'tan ilham almış; birçok detay evin içinde yaşarken tekrar şekillenmiş.


Nihan Buruk, önemli bir detayı hatırlatıyor: “Eski yapıları dekore ederken, orijinal karakterine sadık kalarak evin tarzını oluşturmak gerekiyor. Örneğin buranın orijinalinde ahşap tavanlar, taş ve beyaz alçı sıvalı duvar dokularıyla taş merdivenler vardı. Ben de bu halini hiç bozmadan üzerine gerekli ilaveleri yaptım.” Alaçatı ve Provans birbirine yakın. Peki, evleri tasarımlarına has avangart tarza dair izler taşıyor mu? “Konforlu taşra hayatını Alaçatı'da yaşamaya çalıştığımız için, avangart stilin içine taşralı bir ruh ekleyerek karakterli ve özgün bir ev yaratmaya çalıştım” diyen tasarımcı, evin dekorasyonunu kendisinin yaptığını ekliyor.

DEKORASYONA MERAKLI


Önceden, Çukurcuma'da eski dönem eşyaları ve antika işi yaptığı için, uzun süredir dekorasyon ve mobilya sektörünün içinde. Kendi deyimiyle, bir mekanı dizayn etmek için gerekli ekip ve malzemeler konusunda bütün imkanlar elinin altında; bu sayede hiç zorlanmadığını itiraf ediyor. Hatta yakın çevresinin ev ve ofislerinin iç dizaynlarını da o yapıyormuş. “İleride modanın yanında bu alanda da çalışmalarımı artırmayı düşünüyorum” diyen Nihan Buruk'un, bu alanda da başarılı olacağını tahmin etmek zor değil.~

KALABALIK YEMEKLERPeki, bir yazlık evde neler önemli ya da kendisi için vazgeçilmezler neler? Nihan Buruk “Alaçatı'daki taş evler için konuşursak; evin avlusu en önemli ve en çok vakit geçirilen yer. Avluda bulunan taş sedir, asma ağacının altında yer alan ve kalabalık yemekler için ideal büyük demir masanın yanı sıra; rahat oturma alanları da çok önemli bence. Ayrıca geleneksel köy hayatının içine modern ögeleri, elden geldiğince az dahil etmek gerek. Kendi konforumuzu yanımızda götürürken; yerel yaşam tarzının içine dahil olabilmek lazım” cevabını veriyor. Avlunun yanı sıra banyodaki şöminenin önündeki ayaklı küvet, akşamları yakılan beyaz mumlar veya mutfaklardaki tel dolaplarla içleri kalaylanmış bakır malzemeler, Nihan Buruk'un”olmazsa olmazları”. Tüm bunların bir sebebi var: Tasarımcı, Alaçatı'daki evine sadece yazlık olarak bakmıyor: “Alaçatı, yılın farklı dönemlerinde farklı deneyimler edinebileceğimiz bir yer.” En çok vakit geçirdiği alan, avludaki asma ağacının altındaki yemek bölümü. Kışın, salondaki taş şöminenin başı ailenin favorisi oluyor.


FAVORİ ADRESLERİ


Tasarımcının Alaçatı'daki en sevdiği yer evi olsa da, başka favorileri de var tabii ki: “Alaçatı'yı seviyorum çünkü köyün içinde yemek yemek ya da bir şeyler içmek, arkadaşlarımla vakit geçirmek için çok fazla seçenek bulunuyor. Favori mekanlarıma gelince: Yemek için Asma Yaprağı, Tapu, bu sene açılan Alavya Otel'in içindeki Mitu, pazar geceleri için Paparazzi, cumartesileri Alaçatı pazarı ve Hacımemiş'deki eskici dükkanlarıyla Dutlu Kahve.” Nihan Buruk'a göre her yere yürüme mesafesinde olmak da ayrı bir avantaj.

SUZAN YURDACAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.