‘THE CROWN’ DİZİSİNİN DÖRDÜNCÜ SEZON FRAGMANI YAYINLANDI

Yeni sezon hakkında bilmeniz gereken her şey!

Kısa bir süre önce ‘The Crown’ serisi dördüncü sezonun ilk fragmanını yayınladı. Daha önce 33 saniyelik bir teaser video ile Prenses Diana’yı canlandıran Emma Corrin’in ilk görüntülerini paylaşan Netflix, Diana’nın Prens Charles ile nişanından önce Londra’da yaşadığı Old Brompton Road apartmanını gösterdi. Daha sonra klipte ikonik gelinliği ile görülen Prenses Diana, ‘The Crown’ hayranlarını yeni sezon için daha da çok heyecanlandırmıştı. 


Şimdi ise 15 Kasım’da Netflix’te vizyona girecek olan dördüncü sezonun ilk uzun fragmanı yayınlandı. Heyecanla İngiliz Kraliyet Ailesindeki yeni entrikaları ve olayları izlemeyi beklerken yeni sezon hakkında bilmeniz gereken her şeyi aşağıda görebilirsiniz…


‘THE CROWN’ DÖRDÜNCÜ SEZONDA KİMLER OYNUYOR?

Netflix’in ‘The Crown’ serisindeki geleneklere uyarak, dizinin üçüncü sezonundaki kadro bir sezon daha değişmeyecek. Birinci ve ikinci sezonda Claire Foy’un gençliğini canlandırdığı Kraliçe II. Elizabeth’in ardından üçüncü sezonda seriye Kraliçe II. Elizabeth olarak dahil olan Olivia Colman rolüne devam edecek. Aynı zamanda dördüncü sezonda birkaç ‘throwback’ sahne için geri dönüş yapan Claire Foy, Kraliçe II. Elizabeth’in 1947’de Cape Town, Güney Afrika’dan yaptığı 21. Yaş günü yayını için yeniden kamera karşısına geçti. Helena Bonham Carter Prenses Margaret rolüne ve Tobias Menzies ise Prens Philip rolüne dördüncü sezonda da devam edecekler. Birinci ve ikinci sezonda Prenses Margaret’ı Vanessa Kirby canlandırırken Prens Philip’i ise Matt Smith canlandırmıştı. 

Kraliyet Ailesinin diğer isimlerine gelecek olursak Prens Charles’ı Josh O’Connor, Prenses Anne’i Erin Doherty ve Emerald Fennell ise Camilla Bowles-Parker’ı canlandıracak. Muhtemelen herkesin heyecanla beklediği isim ise Prenses Diana! Geçtiğimiz aylarda duyurulan habere göre Prenses Diana’nın gençliğini Emma Corrin canlandıracak. ‘The Crown’ serisinin yapımcısı Peter Morgan, Emma Corrin’in seçilmesi hakkında, “Diana Spencer rolünün seçimlerine geldiği zaman Emma anında bizi muhteşem yeteneği ile büyüledi. Genç Diana’nın güzelliği ve masumiyetini yansıtan Emma aynı zamanda adı bilinmeyen bir gençten neslinin en ikonik kadını olma yolunda olağanüstü bir kadını tasvir etmek için gereken aralık ve karmaşıklığa sahip,” demişti. The Hollywood Reporter’a konuşan Corrin, “The Crown’un dördüncü sezonuna katıldığım için çok heyecanlıyım ve gururluyum. İlk bölümden beri şovu soluksuz izliyorum ve böylesine yetenekli bir kadroya katılmam sürreal. Prenses Diana bir ikon ve onun dünyaya olan etkisi hala ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Peter Morgan’ın yazımı ile onu keşfetme şansı benim için en büyük fırsat ve onu en iyi şekilde yansıtmaya çalışacağım,” demişti. 

Kraliyet Ailesi karakterlerinin yanı sıra dördüncü sezonda İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’ı Gillian Anderson’un canlandırması ile izleyeceğiz. 

THE CROWN DÖRDÜNCÜ SEZON KONUSU NEDİR?

Kraliyet Ailesi hayatlarını 1964’ten itibaren anlatan üçüncü sezonda Harold Wilson’un Başbakan olarak seçilmesini ve daha sonra Kraliçe II. Elizabeth’in 1977’deki Gümüş Jübilesini görmüştük. Şimdi ise dördüncü sezon 70’li yılların sonu ve 80’li yılların başından başlayacak ve 90’lı yıllara kadar anlatılacak. 1979 ve 1990 yılları arasında Başbakan olan Margaret Thatcher’ın yer alacağı yeni sezonun oldukça dramatik geçeceği tahmin ediliyor. İngiltere’deki ‘Falklands’ savaşının ve madencilerin grevlerinin olduğu bu dönem, şova yansıyacak. Politik problemler ile birlikte Kraliyet Ailesinin içinde yaşanan entrikaları anlatacak olan yeni sezonda Prens Charles ve Prenses Diana’nın evlilikleri de en çok beklenen konulardan biri. 

Dördüncü sezonun bir bölümü tamamen 29 Temmuz 1981’de evlenen Prens Charles ve Prenses Diana’nın düğünlerine odaklanacak. 1982’de doğan Prens William ve 1984’te doğan Prens Harry’i de göreceğimiz yeni sezon oldukça etkin geçeceğe benziyor. 1983’te Prens Charles ve Prenses Diana ile birlikte Avustralya’ya gerçekleşen Kraliyet turnesine katılan Prens William’ı bebek halinde izleyeceğiz. 


Prenses Margaret’ın da önemli bir noktada yer alacağı dördüncü sezonda Margaret’ın sansasyonel boşanmasını göreceğiz. Aynı zamanda Kraliyet Ailesinin en tuhaf olaylarından birini de dördüncü sezonda göreceğiz. 1982 yılında Kraliçe II. Elizabeth’in Buckingham Sarayındaki yatak odasına kadar giren davetsiz misafir Michael Fagan, saraydaki güvenlik sorununun altını çizmişti. Bununla birlikte 1981’de ‘Trooping the Colour’ etkinliğinde Marcus Sarjeant adında bir adam Kraliçe’ye 6 boş atış yapmıştı. Dizinin hayranları Morgan’ın bu iki tuhaf olaya dördüncü sezonda yer vereceğini tahmin ediyorlar.

‘THE CROWN’ DİZİSİNİN FİNALİ NE ZAMAN YAPILACAK?

İtiraf edelim ki Kraliyet Ailesi entrikalarını sonsuza dek izleyebiliriz. Ancak ne yazık ki her güzel şeyin bir sonu var. Dördüncü sezonun 1990’lı yıllarda sonlacağını düşünürsek, günümüze kadar konu olarak çok az bir zaman dilimi kaldı. Ocak 2020’de Hollywood Reporter’a beşinci sezonun final sezonu olacağını duyuran Peter Morgan, “Aslında ‘The Crown’ serisinin altı sezon sürmesini düşünmüştüm ama şimdi beşinci sezon hikayesi üzerinde çalışmaya başladık ve bu zaman diliminin durmak için en iyi yer olduğuna karar verdim,” demişti. Ancak daha sonra Temmuz 2020’de fikrini değiştiren Morgan, orijinal plana sadık kalarak ‘The Crown’ serisinin altıncı sezonda final yapacağını söyledi. “Beşinci sezonun hikayesini konuşurken, konunun zenginliğini ve kompleksliğini daha doğru yansıtmak için orijinal plana geri döndük ve altı sezon yapacağız,” diyen Morgan, “Açık olmak gerekirse altıncı sezon bizi günümüze yakınlaştırmayacak, beşinci sezondaki zaman dilimi devam edecek ama daha detaylı anlatılacak,” diye ekledi. Durum ne olursa olsun daha fazla ‘The Crown’ bölümü izleyeceğimiz için çok mutluyuz!