"THE IDOL" DİZİSİ HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ

Lily-Rose Depp ve The Weeknd'in başrollerini paylaştığı dram hakkında merak edilenler...

Buse Saray BUSE SARAY 18 Nisan 2023
"THE IDOL" DİZİSİ HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ

Müzik endüstrisinde platin plaklar ve Super Bowl memleri yaparak yükselen Abel Tesfaye yani The Weeknd, yeni bir alana odaklandı: televizyon. Şarkıcı, Reza Fahim ve Euphoria'nın Sam Levinson'ıyla birlikte yarattığı HBO'nun “The Idol” adlı müzik endüstrisi dramasında başrol, ortak yazar ve yürütücü yapımcı olarak yer alıyor. Lily-Rose Depp de Tesfaye ile başrolü paylaşıyor.



"Hollywood'un en pis aşk hikayesi" olarak tanıtılan ve bunu desteklemek için soruşturma haberlerini karıştıran dizi, gizli bir kültün lideri olan bir gizemli L.A. kulübü sahibiyle romantizm yaşayan bir kadın pop şarkıcısını anlatacak. Depp ve Tesfaye bu rollerde sırasıyla oyuncu kadrosuna katıldı.

Dizinin çıkış tarihi orijinal planlanan tarihten değişti. Son haberlere göre HBO, Haziran ayındaki resmi yayın öncesinde Cannes Film Festivali'nde bir gala yapmayı planlıyor. Bu arada The Idol, Rolling Stone'da yayınlanan bir raporla ortaya çıkan mutsuz ekip üyelerine kadar sette ve dışında pek çok kez haber oldu.

Şimdiye kadar bildiklerimiz burada…


The Idol ne zaman yayınlanacak?
Dizi, HBO'nun açıklamasına göre 4 Haziran Pazar günü 9'da ET/PT'de prömiyer yapacak. Dizi ayrıca 16-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Cannes Film Festivali'nde prömiyer yapmak üzere seçildi.






The Idol dizisinin kadrosunda kimler var?
Depp ve Tesfaye'nin yanı sıra birçok ünlü isim konuk oyuncu olarak yer alacak. K-pop grubu Blackpink'ten Jennie Kim; Shiva Baby yıldızı Rachel Sennott; şarkıcı/oyuncu Troye Sivan da belirtilmeyen rollerde yer alacaklar. Schitt's Creek oyuncusu Dan Levy, Tesfaye'nin Rolling Stone'un araştırmasına yanıt olarak yayınladığı sahnede de yer alıyor (Aşağıda).

Diğer oyuncu duyuruları arasında Melanie Liburd (This Is Us), Tunde Adebimpe (Rachel Getting Married), Steve Zissis (Happy Death Day 2 U), Elizabeth Berkley Lauren (Showgirls), Nico Hiraga (Booksmart), Anne Heche (Six Days Seven Nights), Juliebeth Gonzalez, Maya Eshet (Teen Wolf), Tyson Ritter (Preacher), Kate Lyn Sheil (House of Cards), Liz Sierra (God’s Time) ve Finley Rose Slater (Playing With Fire) yer alıyor.


Diziden önizleme var mı?
Tesfaye,16 Temmuz 2022'de MetLife Stadyumu'ndaki konserinde ilk teaser fragmanın prömiyerini yaptı.






21 Ağustos 2022 Cumartesi günü, HBO, önceki gece Tesfaye'nin Las Vegas konserinde prömiyeri yapılan ikinci tanıtım fragmanını yayınladı. Fragman, endüstrinin seksi tarafını vurguluyor ve Jane Adams'in canlandırdığı bir karakter "İşte seks... Satmaya çalıştığımız şey bu" diyor.






Daha sonra 6 Ekim 2022'de üçüncü bir tanıtım fragmanı yayınlandı.






Neden dizi başlangıçta yeniden yaratıldı?
Nisan 2022'nin sonlarında, HBO, dizi yapımının ortasında kadro ve ekipte ayarlamalar yaptığını ve şov için bir yeni yaklaşım olduğunu belirterek açıklama yaptı. "The Idol'ın yaratıcı ekibi, vizyonlarını geliştirmek, şekillendirmek ve ilerletmek için çalışmalarına devam ediyor ve dizi için yeni bir yaratıcı yöne uyum sağlamış durumda. Yapım, bu yeni yaklaşıma en iyi şekilde hizmet etmek için kadro ve oyuncu kadrosunda düzenlemeler yapacak. Yakında daha fazla bilgi paylaşmayı dört gözle bekliyoruz."

Kısa bir süre sonra, yönetmen Amy Seimetz'in (The Girlfriend Experience) her bölümü yönetmesi planlanan diziden ayrıldığı haberi ortaya çıktı. Dizi kadrosunda yer alan Susanna Son (Red Rocket) da iddiaya göre ayrıldı.

Kaynaklar, Tesfaye'nin dizinin yaratıcı yönünden memnun olmadığını ve kadın bakış açısına çok fazla eğildiğini hissettiğini söyledi. Ancak, Depp'in karakterinin en başından beri her zaman dizinin merkezinde olması gerektiğini bildirildi. Senaryoya ve kaba montaja verdiği destekte coşkulu olduğunu ancak Tesfaye'nin daha sonra endişelerini dile getirdiğini ve yeniden çekimler istediği eklendi.

Seimetz'in, Yeni Zelanda'da çekilen Netflix/DC dizisi Sweet Tooth ile program çakışması nedeniyle final bölümünü yönetmeyi planlamadığı da söylendi.


The Idol dizisi sahne arkasında hangi diğer drama yaşandı?
1 Mart'ta Rolling Stone, The Idol'daki prodüksiyonun "çılgınca, iğrenç bir şekilde raydan çıktığını" bildirdi - ekip üyeleri ve şov hakkında bilgisi olan kişiler de dahil olmak üzere 13 kaynağa atıfta bulundu. Bir kaynak, rapor edilen gecikmeler, yeniden çekimler, bütçe sorunları ve çok sayıda son dakika senaryo değişikliği nedeniyle deneyimi "berbat bir gösteri" olarak nitelendirdi.

Ayrıca, bildirildiğine göre, Seimetz'in ayrılmasının ardından Levinson yönetmenliğe geçtiğinde, daha müstehcen içerik ve çıplaklık da dahil olmak üzere endişe verici bir yön değişikliği oldu. Bir yapım üyesi bunu şöyle tanımladı: "Herhangi bir toksik erkeğin sahip olabileceği bir fantezisi gibiydi ve sonra kadın daha fazlasını almak için geri döndü çünkü bu, müziğini daha iyi hale getiriyordu."

Ancak Depp, Levinson'ın şimdiye kadar birlikte çalıştığı en iyi yönetmen olduğunu ve yaratıcı bir alanda hiç bu kadar desteklendiğini veya saygı duyulduğunu, fikirlerinin daha değerli olduğunu hissetmediğini söyledi.

Levinson ve Tesfaye hikaye hakkında yorum yapmayı reddederken, Tesfaye daha sonra sosyal medyada "Rolling Stone sizi üzdük mü?"paylaşımı yaptı.



HBO, yanıt verdi ve yaptığı açıklamada, “Şov ve ilk bölümlerin yapımına ilişkin ilk yaklaşım maalesef HBO standartlarını karşılamadı, bu yüzden bir değişiklik yapmayı seçtik.

Süreç boyunca, yaratıcı ekip kendini güvenli, iş birliğine dayalı ve karşılıklı saygıya dayalı bir çalışma ortamı yaratmaya adadı. Geçen yıl ekip, hem yapımın hem de oyuncu kadrosunun ve ekibin çıkarına olduğunu düşündükleri yaratıcı değişiklikler yaptı. Ayrıca Rolling Stone'a bilgi veren kaynakların "kadın bakış açısını" sürdürdüğü iddia edilen The Idol'ün bitmiş ürününü görmediğini bildirildi.

Tesfaye, yaptığı bir röportajda, özellikle Levinson'a yöneltilen tepkilerin bir kısmına değindi. "İnsanların bazen bunu ayırmasının zor olduğunu ve bazı insanların, bu doğru olmasa bile senin hakkında bir fikir sahibi olmak istediğini anlıyorum" dedi. "Bir sanatçı olarak herkesi memnun edemeyeceğinizi bilmelisiniz ve bunun işle birlikte geldiğini kabul etmelisiniz."

Ayrıca eleştirinin ekip ve genel olarak dizi üzerinde çalışan ekip üzerindeki etkisini de kabul etti. “Diğer insanları etkilediğinde beni biraz incitiyor” dedi. “Film işi hakkında öğrendiğim şey şu ki, insanlar dedikodu başlattığında, bu gerçekten birçok insanı incitiyor. Birçok insan bu projeler üzerinde çok çalışıyor.”



The Idol'ün Cannes'a ilk kez iniş yapmasıyla, büyük prömiyerdeki ilgi çılgınlığını merakla bekliyoruz!





SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.