‘THE QUEEN’S GAMBIT’ MÜZİKAL OLUYOR

Beth Harmon kim olacak?

Netflix’in hit serisi ‘The Queen’s Gambit’ başarısını Broadway’e taşıyor. Geçtiğimiz sene Netflix’in en çok izlenenleri arasında olan ‘The Queen’s Gambit’ şimdilerde bir müzikal olarak uyarlanıyor. Yıllarca bir film olarak uyarlanması beklenen Walter Tevis’in 1983 yılında yazdığı roman, bir satranç dehasının hikayesini anlatıyordu. Yedi bölümlük seride Anya Taylor-Joy’un canlandırdığı satranç dehası Beth Harmon’un katıldığı turnuvaları ve bağımlılık ile mücadelesini izlemiştik. “İkinci sezon olacak mı? Sonraki sezonlarda ne göreceğiz?" gibi soruların cevaplarını ararken ‘The Queen’s Gambit’ evrenini başka bir tarzda izleyeceğimizi öğrendik!

Variety’nin haberine göre, ‘What The Constitution Means To Me’ ve ‘Slave Play’ gibi oyunların arkasındaki Level Forward tarafından satın alınan ‘The Queen’s Gambit’ hikayesi, Broadway müzikali haline geliyor. Anlaşmanın ve yapımın ilk aşamasında olunmasına rağmen müzikalin Tevis’in romanından uyarlanacağı belirtildi. Tıpkı seride olduğu gibi Beth Harmon’un hikayesi etrafında gelişecek olan müzikal, Kentucky’de yaşayan kimsesiz bir kızın satranç yeteceğini keşfetmesini anlatacak. Dünyanın yükselen satranç yıldızı olan Beth Harmon’un kendi iç savaşını müzikal olarak göreceğiz. 

Level Forward CEO'su Adrienne Becker ve yapımcı Julia Dunetz, yaptıkları açıklamada, "The Queen’s Gambit'i sahneye sevilen ve kalıcı müzikal ile getirme sorumluluğunu yönetmek Level Forward için bir ayrıcalık. Cesur ve taze bir bakış açısıyla izleyiciler Beth Harmon'un yolculuğuna ve nihai zaferine enerji veren ve onu sürdüren ilham verici kadınların dostluğunu ve cesaretini paylaşıyor. Hikaye, çağdaş cinsiyet ve ırk mücadelelerimizin ortasında bir siren çağrısı görevi görüyor. Bu projeyi ileriye taşımak için sabırsızlanıyoruz,” dediler. 

Kadrodaki isimler hakkında henüz bilgimiz olmasa da Anya Taylor-Joy’un performansını düşünürsek, müzikalde yerini dolduracak kişinin uzun ve detaylı bir arama ile gerçekleşeceğine eminiz. Pandemi sonrasında tiyatrolara doluşmaya sabırsızlanmak için bir neden daha!