TUTKUSUNU İŞE DÖNÜŞTÜRDÜ!

TUTKUSUNU İŞE DÖNÜŞTÜRDÜ!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 29 Kasım 2014
TUTKUSUNU İŞE DÖNÜŞTÜRDÜ!


Telekomünikasyon sektöründe yöneticilik yaparken hayallerinin peşinden gitmeye karar veriyor Zeynep Arçay. “En büyük tutkum” dediği moda dünyasına yelken açarken, üretmenin, yaratıcılığını konuşturmanın ve sonraki kuşağa aktarmanın en büyük motivasyon kaynakları olduğunu anlatıyor: “Zeynep Arçay markasını kurmaya karar vermem, kendi alanımda belli bir olgunluğa ulaştığımda, hayata kendimden ve ailemden kalıcı bir şeyler bırakma, tutkunu olduğum bir şeyi hayata geçirme içgüdüsüyle oldu.” Tasarım aşkıyla deriye odaklanan markanın Kurucusu ve Kreatif Direktörü Zeynep Arçay'la yeni sezon parçalarından kendi koleksiyonuna, sevdiği markalardan alışveriş duraklarına uzanan bir moda yolculuğuna çıkıyoruz.

Tasarımlarınızda deri kullanmanızın özel bir sebebi var mı? Ne ifade ediyor deri sizin için?


Derinin kadını farklı ve güçlü gösteren, kendinden stil sahibi bir doku olduğunu düşünüyorum. Bu eşsiz özelliğiyle deri tutkum, Zeynep Arçay markasını hayata geçirmemde büyük rol oynadı.

Deriden tasarım yapmak nasıl bir süreç?


Deriden tasarım yapmak daha çok özen ve dikkat istiyor. Deri tasarımlar kadını “mükemmel” görüntüye ulaştırabilecek sihre sahiptir. Ancak bunun için çok iyi işçilik gerekiyor. Ayrıca kullanılan derinin kalitesi, seçilen modelin ve kalıbın kişinin üzerine istenilen formda oturtulabilmesi de çok önemli.

Yurt dışında sizin gibi deriye odaklanan, takip ettiğiniz tasarımcı ya da markalar var mı?


Jitrois (www.jitrois.com), kalitesi ve duruşuyla beğendiğim bir marka. Ayrıca deri tasarımlara sıklıkla yer veren Anthony Vaccarello'yu da beğendiğimi söyleyebilirim.

Deriyi en çok hangi kumaş ve parçalarla kombinleyebiliriz?


Kışın kaşmir kazaklar ve yazın da “basic” tişört ve ipek üstler benim favorilerim arasında.

2014-15 Zeynep Arçay sonbahar-kış koleksiyonunda hangi parçalar göze çarpıyor?


Yeni koleksiyonumuzun ismi “Colors of Eyes”. Kendine güvenen kadının en çekici yönlerinden biri olarak gördüğümüz gözlerinden esinlendik. Koleksiyonda başrolü yine ipeksi dokularla ön plana çıkan, hafif ama bir o kadar güçlü görünümlü, el yapımı deri parçalara verdik. Sınırlı sayıda üretilen scuba kumaşı etek ve sweatshirt'ler hacimli formlarıyla oldukça dikkat çekici. Renklere gelince; yeşil, kahverengi ve siyah öne çıkıyor. Ayrıca kabanlar, mini pelerinler, çeşitli formda etekler, pantolonlar, elbise ve üstler sezonun olmazsa olmazı biker ceketleri, koleksiyonun temel parçaları.

Koleksiyonlarınızı oluştururken nelerden ilham alıyorsunuz?


Karşılaştığım her yeni şey bana ilham verebiliyor. Okuduğum yeni bir kitap, sokakta karşılaştığım elleri çamur içinde küçük bir çocuk, yağan yağmur sonrası bir su birikintisi ya da yaprağın üzerinde yavaş yavaş yürüyen bir tırtıl...~


Biraz da giyim stilinize yoğunlaşalım.Stil için klişe terimler kullanmak, onu bir kalıba sokmak çok hoşuma gitmiyor aslında. Stilim benim iç sesim. Ana kuralım, kendim için giyinmek ve giydiğim şeyle kendimi özdeşleştirmek. Ama genel olarak dingin parçaları coşkulu ve şaşırtıcı olanlarla “patlatmayı” seviyorum.

Trendleri takip eden herkes stil sahibi olabilir mi?


Trendlere kendinizden bir şeyler katmadığınızda en fazla “trendy” görünebilir ama asla stil sahibi olamazsınız. Zaten temel fark modanın geçici, stilinse kalıcı olması. Modayı dış etki, stili de içsel tepki olarak niteleyebiliriz.

Gardırobunuzu açınca nelerle karşılaşacağız?


En çok deri pantolon ve tişört giyiyorum. Ayrıca yüksek topuklu stiletto'lar, kalem etekler ve sweatshirt'ler vazgeçilmezlerim arasında yer alıyor.

Çantanızda her daim neler bulunur?


iPhone'um, doğal tonlardaki rujum, koruyucu kremim ve güneş gözlüğüm.

Takip ettiğiniz yabancı moda tasarımcıları kimler?


Phoebe Philo, Raf Simons, Riccardo Tisci ve Anthony Vaccarello.

Genç Türk tasarımcıların işlerini beğeniyor musunuz?


Çok başarılı genç Türk tasarımcılarımız olduğunu düşünüyorum. Zeynep Arçay markası tasarım ekibi içerisinde de çok yetenekli genç tasarımcılarımıza yer verdik.

Markanızın geleceğiyle ilgili projeleriniz neler?


Dünya çapında bir marka olmayı hedefliyoruz. Farklı atılımlar yapıyoruz ve yoğun bir çalışma süreci içindeyiz.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.