TUTKUSUNU İŞE DÖNÜŞTÜRDÜ!

TUTKUSUNU İŞE DÖNÜŞTÜRDÜ!Telekomünikasyon sektöründe yöneticilik yaparken hayallerinin peşinden gitmeye karar veriyor Zeynep Arçay. “En büyük tutkum” dediği moda dünyasına yelken açarken, üretmenin, yaratıcılığını konuşturmanın ve sonraki kuşağa aktarmanın en büyük motivasyon kaynakları olduğunu anlatıyor: “Zeynep Arçay markasını kurmaya karar vermem, kendi alanımda belli bir olgunluğa ulaştığımda, hayata kendimden ve ailemden kalıcı bir şeyler bırakma, tutkunu olduğum bir şeyi hayata geçirme içgüdüsüyle oldu.” Tasarım aşkıyla deriye odaklanan markanın Kurucusu ve Kreatif Direktörü Zeynep Arçay'la yeni sezon parçalarından kendi koleksiyonuna, sevdiği markalardan alışveriş duraklarına uzanan bir moda yolculuğuna çıkıyoruz.

Tasarımlarınızda deri kullanmanızın özel bir sebebi var mı? Ne ifade ediyor deri sizin için?
Derinin kadını farklı ve güçlü gösteren, kendinden stil sahibi bir doku olduğunu düşünüyorum. Bu eşsiz özelliğiyle deri tutkum, Zeynep Arçay markasını hayata geçirmemde büyük rol oynadı.

Deriden tasarım yapmak nasıl bir süreç?
Deriden tasarım yapmak daha çok özen ve dikkat istiyor. Deri tasarımlar kadını “mükemmel” görüntüye ulaştırabilecek sihre sahiptir. Ancak bunun için çok iyi işçilik gerekiyor. Ayrıca kullanılan derinin kalitesi, seçilen modelin ve kalıbın kişinin üzerine istenilen formda oturtulabilmesi de çok önemli.

Yurt dışında sizin gibi deriye odaklanan, takip ettiğiniz tasarımcı ya da markalar var mı?
Jitrois (www.jitrois.com), kalitesi ve duruşuyla beğendiğim bir marka. Ayrıca deri tasarımlara sıklıkla yer veren Anthony Vaccarello'yu da beğendiğimi söyleyebilirim.

Deriyi en çok hangi kumaş ve parçalarla kombinleyebiliriz?
Kışın kaşmir kazaklar ve yazın da “basic” tişört ve ipek üstler benim favorilerim arasında.

2014-15 Zeynep Arçay sonbahar-kış koleksiyonunda hangi parçalar göze çarpıyor?
Yeni koleksiyonumuzun ismi “Colors of Eyes”. Kendine güvenen kadının en çekici yönlerinden biri olarak gördüğümüz gözlerinden esinlendik. Koleksiyonda başrolü yine ipeksi dokularla ön plana çıkan, hafif ama bir o kadar güçlü görünümlü, el yapımı deri parçalara verdik. Sınırlı sayıda üretilen scuba kumaşı etek ve sweatshirt'ler hacimli formlarıyla oldukça dikkat çekici. Renklere gelince; yeşil, kahverengi ve siyah öne çıkıyor. Ayrıca kabanlar, mini pelerinler, çeşitli formda etekler, pantolonlar, elbise ve üstler sezonun olmazsa olmazı biker ceketleri, koleksiyonun temel parçaları.

Koleksiyonlarınızı oluştururken nelerden ilham alıyorsunuz?
Karşılaştığım her yeni şey bana ilham verebiliyor. Okuduğum yeni bir kitap, sokakta karşılaştığım elleri çamur içinde küçük bir çocuk, yağan yağmur sonrası bir su birikintisi ya da yaprağın üzerinde yavaş yavaş yürüyen bir tırtıl...