VICTORIA'S SECRET'IN İLK TRANS MODELİ VALENTINA SAMPAIO

Victoria's Secret eleştirileri dinledi gibi gözüküyor..

Brezilyalı model Valentina Sampaio Instagram sayfasında, markanın Pink koleksiyonunun çekimlerinden kamera arkası görüntüler paylaştı. 

"Hayal kurmayı asla bırakmayın"

Markanın bir transeksüel model ile anlaşmaya varması uzun zamanını aldı. Markanın pazarlama müdürü Ed Razek, geçen sene yaptığı açıklamalar ile eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Razek kendisine, "Transeksüel modeller de olmamalı mı defilenizde?" sorulduğunda, "Hayır. Bence olmamalı. Çünkü bu defile bir 'fanteziyi' anlatıyor" şeklinde cevap vermişti.

Daha önce defilede yürüyen modeller Karlie Kloss ve Lily Aldridge buna katılmadıklarını belirttiler. İkili Instagram sayfalarında, "Transeksüel ve Cinsiyet Uyumsuzu insanlar bir tartışma konusu değiller" şeklinde paylaşımda bulunmuşlardı.

Victoria's Secret sadece transeksüel model konusu dışında, sadece uzun ve ince modelleri tercih etmesinden dolayı da eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Hatta meleklerinden biri olan Karlie Kloss, bu yüzden bu markayla ilişiğini kestiğini açıklamıştı. Kloss konuyla ilgili bir röportajında, "Victoria's Secret ile çalışmayı bırakmaya karar vermemin nedeni, beni yansıttığını düşünmüyorum ve dünyanın dört bir yanındaki genç kadınlara güzelliğin bu olduğu mesajını vermek istemiyorum. Bence bu, feminist olarak attığım ilk adımdı. Kendi seçimimi kendi anlatımımda istediğim gibi yaptım ve dünyaya nasıl gözükmek istediğime ben karar verdim" dedi.