WINDSOR SARAYI NOELE HAZIR!

Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Philip, kraliyet geleneklerini bozarak bu yılın kutlamalarına güncelleme yapıyorlar…

Bu yıl Noel kutlamaları Kraliyet Ailesi için oldukça farklı olacak. Pandemi devam ederken, St. Mary Magdalene kilisesindeki geleneksel yürüyüşlerini yapmayacak olan Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip aynı zamanda Noel tatilini Sandringham’daki evlerinde geçirmeyerek yıllar süren bir kraliyet geleneğini bozacaklar. Bu sene “sessiz” bir kutlama planlayan çift, Noel tatilini Windsor Sarayında geçirecekler. 

Devam eden pandemi önlemlerine uymak adına daha sakin bir kutlamaya yönelen Kraliçe ve Prens Philip, yine de festival ruhunu saraya taşımayı atlamadılar. Çam ağaçları, renkli ışıklar ve süsler ile dekore edilen Windsor Sarayı, başlı başına bir Noel festivalini andırıyor! Sarayın Noel dekorunun en önemli parçası, Windsor Great Park'tan gelen 6 metre yüksekliğinde bir Norveç ladin ağacı olurken, bu özel ağaç sarayın en büyük odası olan St. George’s Hall’da yer alıyor. Kraliyet çalışanlarının yapması iki gün süren 3,000 ışık ve yüzlerce süs ile tasarlanan yılbaşı ağacı, ziyaretçiler tarafından görülebilecek. 

Windsor Sarayının tek Noel güncellemesi bu kocaman ağaç değil! Noel sezonu için sarayın dört bir yanını süsler ve ışıklar ile kaplayan Kraliyet Ailesi, aynı zamanda Eyalet Yemek Odasında, Kral IV. George tarafından 1806’da kullanılan altın yaldızlı bir yemek servisini sergiliyor. 4.000'den fazla parçadan oluşan bu yemek takımı, bugün halen kraliyet ailesi tarafından devlet ziyafetleri için kullanılıyor.

(Royal Collection Trust)

Sarayın diğer bölümlerinde Noel süslemeleri mevcut özellikleri tamamlıyor. Kraliyet koleksiyonunun en önemli zırhlarını gösteren büyük merdivenleri süsleyen çelenklerin yanı sıra Kraliçe’nin Galeri odası tamamen küçük çam ağaçları ile çevrili. Noel ve yılbaşı sezonu için kapılarını ziyaretçilere açan Windsor Sarayı, aynı zamanda kafesinde kutlama sezonuna özel hindi sandviçlerinden yaban mersini soslarına kadar birçok seçki sunuyor.

(Royal Collection Trust)