AKREP BURCUNDA AY TUTULMASININ BURÇLARA ETKİLERİ

Tutulma mevsimindeyiz. 30 Nisan’daki Güneş tutulmasının ardından bu kez Ay tutulmasını yaşıyoruz.

Ay tutulmaları dolunay zamanlarında Ay’ın dünyanın gölgesine girerek ışığını kaybetmesiyle gerçekleşir. Ay tutulmaları Ay düğümlerinin hemen yanı başında meydana gelir ve duygusal yoğunluğun ve derinliğin oldukça yüksek yaşandığı zamanlardır. Bu dönemde Ay düğümleri Boğa-Akrep ekseninde yani astrolojik anlamda güven sadakat çerçevesinde gerçekleşiyor. Dolayısıyla bu Ay tutulması özellikle bu duygularımıza odaklanıyor.

Güneş ve Ay’ın karşı karşıya geldiği tutulmada Akrep burcundaki Ay astrolojik anlamda rahatsız, huzursuz edici, ruhsal anlamda zorlayıcı. Zira Ay Akrep’te zararlı durumdadır. Bunun bir nedeni de derinliğin, yoğunluğun çok fazla olması, sezgi ve içgüdülerin tavan yapmasıdır. Bu Ay tutulması aslında başta ilişkilerimiz olmak üzere her şeyi olanca netliğiyle fark etme, anlama imkanı veriyor ancak bu farkındalık son derece rahatsız edici ve duygusal açıdan yıpratıcı olabilir.

Ay tutulması Satürn ile bir kare açı halinde. Satürn sorumlulukları, ödevleri, görevleri işaret ediyor ve bu sorumlulukların yerin getirilmemesi durumu, gecikmeler, ertelemeler ya da baştan savmalar yine duygusal açıdan zedeleyici olabilir. Merkür retrosunun süregeldiği bu dönemde her şeyi zamanında yerine getirmekte zaten zorlanırken Satürn açısı bizi soğukkanlılığa ve bir an önce yapmamız gereken işlere davet ediyor, duygusal yönden ne kadar zorlansak da. Akrep burcundaki bu tutulma Mars ve Neptün’den olumlu açılar alıyor, Mars şevkimizi bir miktar ateşleyebilir, bize cesaret ve girginlik verebilir. Neptün ise bir hayal ve mutluluk dünyasının ufak göz kırpışlarına işaret edebilir. Ancak diğer etkilerin yanında bunlar zayıf kalabilir.

Zira tutulmanın bir diğer önemli etmeni göksel cisimlerin en uğursuzu ve kötücül yıldızı Algol ne yazık ki. Algol bu tutulmada Güneş ile kavuşuyor ve Akrep burcundaki Ay’ı karşısına alıyor. Sezgilerimize, derin hislerimize dayanarak her türlü kötülük karşısında dirençli olmamız gerektiğini hatırlatan bir tutulma ve bunu yaşarken içsel mücadeleyi elden bırakmamak gerekiyor. Günün sonunda spiritüel anlamda seviye atlatan bir tutulma olabilir, bu mücadeleyi bırakmazsak, ruhsal gücümüzü korursak ve iyiliğe sıkıca tutunursak.

Tutulmanın burcunuza etkilerine gelecek olursak:

KOÇ

Bu Ay tutulması iş yaşamınız ve maddi konularla ilgili bazı farkındalıkları beraberinde getirebilir. Eşiniz, sevgiliniz veya iş ortağınızla aranızdaki paylaşımlar, ortak gelir ve harcamalarınız gündeme gelirken daha önce farkında olmadığınız bazı durumları görebilir, idrak edebilirsiniz. Sezgileriniz her şeyi daha açık görmenizi sağlarken aşırı duygusal ve tepkisel davranmadığınızdan emin olmalısınız.

BOĞA

Karşıt burcunuzda meydana gelen Ay tutulması ilişkinizle ilgili en azından içinizde önemli bir karar almanızı ve bir yargıya varmanızı sağlayabilir. Duygusal ihtiyaç ve beklentilerinize ilişkin hissettiğiniz bazı yetersizlik ve eksiklikler, iç dünyanızdaki huzursuzluk da bu kararda etkili ve belirleyici olabilir. İlişkinize gerçekçi ve sorumlu bir bakış açısıyla bakmak rahatsız edici olsa da bunu yaptığınız sürece ilerleme kaydedebileceğinizi unutmayın.

İKİZLER

Bu tutulmayla birlikte sağlığınızla ilgili konularda hassasiyetleriniz ve farkındalığınız artıyor. Hayatınıza daha fazla düzen, temizlik, arınma ve şifa getirmek üzere bazı kararlar alabilirsiniz. Detaylar konusunda fazla hassas olabilirsiniz. Retroya rağmen akılcı yaklaşımınız, aldığınız eğitimler gündelik yaşamınızdaki karmaşa ve belirsizlikleri aşmanız, yaşamınıza daha fazla düzen katmanız konusunda tetikleyici olabilir.

YENGEÇ

Aşk hayatınızla ve aşka bakışınızla ilgili farkındalığınızı artıracak olan Ay tutulması bu alanda sizi bazı kararlar almaya itebilir. Sevdiğiniz kişi ile ilgili geçmişi ve yaşadıklarınızı sorgulayabilir, onun daha önce farkında olmadığınız yönlerini görebilirsiniz. Tutkularınız ve aşkınız için mücadele etmeniz gerekiyor ve bunu yaparken görev ve sorumluluklarınıza da sahip çıkmalısınız.

ASLAN

Duygusal boyutu oldukça yüksek ve çok yönlü olan bu Ay tutulması geçmiş defterleri tozlu raflardan çıkarıp, sayfalarını tek tek ve yeniden çevirmenize neden olabilir. Gerçek anlamda da, günlüklerinizi, resimlerinizi, albümlerinizi karıştırabilir, kendiniz, kökleriniz, aileniz, özellikle de babanızla ilgili daha önce farkında olamadığınız şeyleri görebilirsiniz. Duygusal ihtiyaç ve beklentilerinizle ilgili bir sorgulama içinde olabilirsiniz.

BAŞAK

Ay tutulması düşünce kalıplarınızı gözden geçirmenize, sorgulamanıza neden olurken, tutulmaya sert bir açı yapan Satürn gerçekçi olmanız yönünde zorlayıcı etkiler getirebilir. Yakın çevrenizle iletişimde yaşadığınız karmaşayı çözme yönünde kararlarınız olabilir. Arkadaşlarınız, komşularınız ve kardeşlerinizle ilişkilerinizi sorgulayabilir, bu ilişkilerdeki çarpık durumları daha açık bir şekilde görebilirsiniz.

TERAZİ

Akrep burcunda gerçekleşen bu Ay tutulması sizi en büyük korkularınızla, çekince ve kaygılarınızla yüzleştirebilir. İnsanların iyi ve kötü yanlarını bu tutulmayla apaçık görmek can acıtıcı olabilir. Öte yandan tutulma sevdiklerinize karşı sorumluluklarınızın baskısını hissettirebilir. Günün sonunda duygusal anlamda oldukça zorlayıcı ancak bunun ödülü olarak da aydınlatıcı ve yolunuzu açıcı bir süreç yaşayabilirsiniz.

AKREP

Ay tutulması burcunuzda gerçekleşirken geçmişinizi, yaşadıklarınızı, yaptıklarınızı daha fazla sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulama, içinde bulunduğunuz karışık, belirsiz durumu aydınlatmanızı kolaylaştırırken iş hayatınız ve kariyerinizle ilgili şartlar da bu aydınlanmayı bir nevi mecbur kılabilir. Uğramış olabileceğiniz güçlük ya da mağduriyetleri bir kenara bırakıp daha gerçekçi, somut, kararlı yaklaşımlar belirleyebilirsiniz.


YAY

Akrep burcunda gerçekleşen Ay tutulması sizi görüşleriniz, inançlarınız, fikirleriniz üzerinden bir sorgulamaya itebilir. Uzaklar, yabancılar, yurt dışı bağlantılı konularda dikkat çekici veya önemli bir durum söz konusu olabilir. Yükselen algı ve sezgileriniz, kontrolünüz veya bilginiz dışında gelişen olaylar, gizli veya kapalı kalmış durumlar karşısında size yön gösterse de ihmal, unutkanlık ve dalgınlıklara dikkat etmelisiniz.

OĞLAK

Akrep burcundaki Ay tutulması sosyal çevrenizi ve arkadaşlık ilişkilerinizi daha fazla sorgulamanıza neden olabilir. Arkadaşlarınızla geçmişte yaşadıklarınızı, anılarınızı daha çok düşünebilirsiniz. Daha önce farkında olmadığınız bir durum veya olay karşınıza çıkabilir. Aşk ve tutkularınız uğruna vazgeçtiğiniz dostluklarınız için duygusal bir mücadele verebilirsiniz. Her şeye rağmen iyimserliğinizi bırakmamanızı size hatırlatan bir tutulma olabilir.

KOVA

İş hayatınızda ve kariyerinizde bugüne kadar yaptıklarınızı ve yaptıklarınız karşısında edindiklerinizi, gördüğünüz takdir ve beğeniyi bu tutulmayla birlikte daha çok sogulayabilirsiniz. Hayat karşısında geleceğe yönelik belirlediğiniz çizgiyi ve hedeflerinizi yeniden gözden geçirme imkânınız olabilir ve bir karar almak durumunda hissedebilirsiniz. Tutulma aile ve geçmişle bir yüzleşme getirebilir.

BALIK

Gündelik yaşamınız ve çalışma ortamınızın getirdiği zorlayıcı koşullar bu tutulmada sizi aksiyona geçirebilir ve kendinizi bir karar almaya mecbur hissedebilirsiniz. Kişisel gelişim ve eğitimle ilgili yaptıklarınızı değerlendirebilir, uzaklar, yabancılar ve yurt dışıyla ilgili fırsatları gözden geçirebilirsiniz. Duygusallığınız ve hassasiyetleriniz artarken, bunları daha çok paylaşmak, yazarak, konuşarak içinizi dökmek isteyebilirsiniz.