AKREP BURCUNDA DOLUNAY VE ETKİLERİ

27 Nisan 2021’de Akrep burcunda bir dolunay meydana geliyor.

Güneş, Uranüs, Venüs ve Merkür ile Boğa burcunun çok güçlü olduğu bir zamandan geçiyoruz. Boğa burcunun temsil ettiği kişisel değerlerimize, varlık ve kaynaklarımıza iyice odaklandığımız bu dönemde aslında zaman içinde eksilen özgüven, sadakat ve konfor alanımızı iyileştirme, pekiştirme isteği ve arzusu içinde olabiliriz. Maddi konuları iyice öne çıkaran bu dönem tüm istek ve arzularımızı sahip olduklarımıza kilitlemiş gibi görünebilir. Boğa burcunun toprak elementinin maddileştirdiği ve ağırlaştırdığı bu dönemde bu etkilerin tam karşısında meydana gelen dolunay çok da sakin olmayan duygusal ihtiyaçlarımıza dikkat çekiyor. Ay Akrep burcunda hiç rahat bir konumda değil, astrolojide zararlı olarak addediliyor. Dolayısıyla duygusal yönden bir miktar hırpalayıcı bir dolunay geçirebiliriz. Belli ki toprak ve maddiyatla ilgili konulara odaklanan istek ve arzularımız duygusal beklentilerimizle çok da fazla örtüşmüyor. Zira maddi isteklerimiz yanında duygusal ihtiyaçlarımız da var ve bu noktada gerçekleşen dolunay tam da bu ihtiyaçlarımıza dikkat çekiyor.

Astrolojide Akrep burcu ruhsal terapi, tedavi, şifalanma, psikoloji, psikanalizle de ilişkilendirilir. Zira Akrep derin, sorgulayan, yüzleşen, yüzleştiren, dibe indirip oradan yeniden yükselten konularla ve psikeyle ilgilidir. Bu dolunay bu konulara olan ilgimizi artırıp bizi daha sorgulayıcı, meraklı kılabilir. Aslında bu yönleriyle normalde üzerine gitmekte zorlandığımız konulara yaklaşmamızı ve onlarla mücadele etmemizi sağlayabilir. Normalde kotaramadığımız zor işleri kotarabiliriz. Boğa burcu etkisiyle rehavete kapıldıysak işlerimizi hızlıca toparlayabiliriz.

Keza dolunaya sert bir açı kuran Satürn de bu ortamda etkisini göstererek bize yeniden disiplini, düzen ve kuralları hatırlatan bir etki yaratabilir. Dolunaya olumlu açı kuran Mars ise şevkimizi, enerjimizi, ısrarımızı, hırslarımızı artırabilir. Bir de dolunayın tam karşısında yer alan Uranüs var ki onu da aniden ne yapacağı, nasıl etki edeceği belli olmayan bir yıldırım etkisi olarak görebiliriz. Uranüs bu dönemdeki Boğa burcu etkisinin getirip getirebileceği tüm rehavet, rahatlık ve sükuneti birden darmaduman edebilir. Dolunayın tam olmasa da karşısında yer alması aniden değişebilecek duygu durumlarına işaret edebilir. Bu dolunayda hatırlamamız gereken Akrep burcunun getirebileceği huzursuzluk ve rahatsızlığın bir şekilde yapıcı bir etkiye dönüşebileceği olabilir.

Dolunayın burcunuza etkilerine gelecek olursak:

KOÇ
Ortak maddi konular ekseninde yapabileceklerinizi hatırlatan bir dolunay olabilir. Eşinizin, ortağınızın işleri dikkatinizi çekebilir. İş yaşamında geçirilen zorlukların, mücadelenin getirdiği duygusal karmaşayı zor işleri kotararak, başararak dengeleyebilirsiniz.

BOĞA
Yaşamınıza, istek, arzu ve heveslerinize, aşkınıza, ilişkinize iyice odaklandığınız bu dönemde karşıt burcunuzda meydana gelen dolunay en yakınınızın ihtiyaçlarına odaklanmanızı sağlayabilir. Onun karmaşık duygularını, yüzleşmelerini önemseyebilir, buna odaklanabilirsiniz.

İKİZLER
Gündelik yaşamınızdaki olaylara dikkatinizi çeken bir dolunay olabilir. Gözünüzden kaçan bir detayı fark edebilir, yaşamınızı bir düzene koyma ihtiyacınızı daha çok hissedebilirsiniz. Uzaklarla ilgili konularda üstlendiğiniz sorumluluklar kendini gösterebilir.

YENGEÇ
Mars burcunuzda ilerlemeye henüz yeni başlamışken gerçekleşen bu dolunay sizi yıpratmamalı. Özellikle sevdikleriniz konusunda aşırı hassas davranabilirsiniz. Tutkularınızı mantıkla iyi dengelediğinizden, aklınızı kullandığınızdan emin olun.

ASLAN
Hedeflerinize, planlarınıza, iş yaşamınıza, görev ve sorumluluklarınıza iyice odaklandığınız bir dönemden geçerken meydana gelen dolunay size geçmişinizi, evinizi, ailenizi, yuvanızı, ardınızda bıraktıklarınızı hatırlatan biraz nostaljik ancak biraz da yorucu bir dolunay olabilir.

BAŞAK
Akrep burcunda iyice zorlayan bir dolunay meydana gelirken bu sürecin sinirlerinizi yıpratmamasına özellikle dikkat etmelisiniz. Karşı tarafın da etkisiyle kolay tepki verebilir ve sizden hiç beklenmeyen ani sözler söyleyebilir, Mars’ın da etkisiyle farkında olmadan yaralayıcı olabilirsiniz.

TERAZİ
Ruhsal anlamda kendinizi bir şekilde dengelemeyi başardığınız bir dönemde belki de ummadığınız bir şekilde gerçekleşen bu dolunay size kendi değerinizi hatırlatan bir sürece dönüşebilir. Farkında olmasanız da derin, yüzleştirici bir zamandan geçiyorsunuz, bu sizi yoruyor olabilir ancak bu yorgunluğu bahane etmemelisiniz.

AKREP
Burcunuzda meydana gelen dolunay uzun zamandır kendiniz hakkında unuttuklarınızı ve ötelediklerinizi size hatırlatan bir dolunay olabilir. Bir Akrep burcu olduğunuzu hatırlayabilirsiniz. Sevdikleriniz konusunda yaptığınız fedakarlıkları ve vazgeçtiklerinizi size hatırlatan bir dolunay yaşayabilirsiniz.

YAY
Bilinçaltınızda gerçekleşen bu dolunay hislerinizi, sezgilerinizi ve bunların ne denli güçlü ve önemli olabileceklerini size hatırlatan bir dolunay olabilir. Dolunayın getirdiği duygusal çalkantıda gündelik yaşamın maddi boyutundan çıkıp manevi zenginliğinizi keşfedebilirsiniz.

OĞLAK
Dolunay sosyal yaşamınıza ışık tutabilir. Arkadaşlıklarınızı, dostluklarınızı ve onların duygusal ihtiyaçlarını size hatırlatan bir dolunay olabilir. Sevdiklerinize, tutkularınıza, aşkınıza odaklandığınız bir dönemden geçerken bu dolunay size dış dünyayı ve sosyal çevrenizi hatırlatabilir.

KOVA
Ev ve aile yaşantınıza iyice odaklandığınız bir dönemde meydana gelen dolunay size hedeflerinizi, planlarınızı, iş yaşamınızı, kariyerinizi, görev ve sorumluluklarınızı hatırlatabilir. Gündelik rutin ve işlerinizi kotarıp düzene koymak için harekete geçmeniz gerektiğini hissedebilirsiniz.

BALIK
Yakın çevrenize, komşularınıza odaklandığınız bir dönemden geçerken meydana gelen bu dolunay size uzakları, yurt dışı ve yabancılarla ilgili konuları, seyahatleri hatırlatabilir. Keşif ve macera duygunuz, yakın çevrenizden bağımsız ve özgür olmak hissi artarken, sevdikleriniz için harekete geçmek isteyebilirsiniz.