BAŞAK’LARIN PARLAK DÖNEMİ BAŞLIYOR

Güneş Başak burcunda!

Zodyağın altıncı burcu olan Başak, Sonbahar'ın başlangıcını ve hasat mevsimini müjdeler. Verimlilik, üretkenlik, çalışkanlık, hizmet kavramlarıyla ilişkilendirilir. Yönetici gezegeni Merkür'ün getirdiği akılcı, rasyonel ve çoğu zaman duygulardan arınmış salt mantığı temsil eder. Temizliğin, arınmışlığın, hijyenin burcu olarak bilinir. Başak burcu için fayda ve hizmet olgusu önemlidir. Mükemmeliyetçi yaklaşım içinde, herkesi ve herşeyi düzeltme arayışı içindedir. Eleştirel oklarını hem başkalarına hem kendilerine yöneltir. Bu durum da onu çoğu zaman mutsuz ve tatminsiz kılabilir. Toprak elementinden olan Başak burcu için duygu ve düşünceleri somutlaştırmak, elle tutulur, gözle görülür kılmak önemlidir. Bu yönleriyle iyi bir yazar ve konuşmacı olabilir. Sayfalarca, ciltlerce yazabilir, mantıksal bir örgü içinde eksiksiz kurgulama yeteneğine sahiptir. Analiz eden, araştırmayı, incelemeyi ve irdelemeyi seven bir yapıya sahiptir. Organizasyon ve düzen becerileri oldukça yüksektir, görev ve hizmet ruhuyla doludur, yaptığı işi titizlikle ve tüm detaylarıyla sonlandırmak ister. Fiziksel sağlığa önem verirler, doktorlarla, şifacılarla, alternatif tıp ve tedavi uzmanlarıyla araları iyidir. Zira bu konulara da oldukça meraklıdırlar.

Mükemmeliyetçi yaklaşımları hemen her alanda istemeden de olsa onları aşırı kontrolcü kılabilir. Hesap inceliklerine ve ayrıntılara çok fazla odaklanır. Bu, hem kendileri ve hem de çevresindekiler için zaman içinde yıpratıcı olabilir. Akışta kalmak, ruhsal konulara eğilmek, spiritüel, mistik ve manevi yönlerini güçlendirmek Başak burcunu zihinsel sarmallarından, kararsızlıklarından, gereksiz kuruntu ve evhamlarından kurtaran önemli yollar olabilir. Hataları bulmak, eksikleri tespit etmek, gözden kaçan detayları yakalamak konusunda titiz yaklaşımları ortak iş ve uğraşlarda onları vazgeçilmez kılabilir. Ancak çoğu zaman farkında bile olmadan kusur aramanın, şikayet etmenin, eleştirel davranmanın yanlış anlaşılabileceği gözardı edilmemelidir. Pratik, akılcı, zeka dolu yaklaşımlara merhamet, empati, şefkat gibi duygular katmak hayatı çok daha kolaylaştırabilir.

Bugünden itibaren içinde bulunduğumuz Güneş’in Başak burcunda ilerlediği bu dönemde küçük detaylar, incelikler çok daha önem kazanabilir. Fayda ve hizmete yönelik yaklaşımlarımızı daha çok ortaya koyabilir, daha üretken ve verimli olma yönünde ilerleyebiliriz. Kendimize, çevremize çeki düzen vermek, fiziksel ve ruhsal anlamda arınma sağlamak, temizlik ve hijyeni önceliklendirmek bu dönemde motive olduğumuz konular olabilir. Sağlık, şifa ve beslenme konularının daha fazla içinde olabiliriz. Yaptığımız iş ve uğraşlarda daha mükemmeliyetçi, titiz, eleştirel yaklaşımlar geliştirebilir, kusursuzluk peşinde olabiliriz. Hizmet, üretkenlik ve verimlilik arayışımız bizi daha çalışkan olmaya, kendimize ve başkalarına fayda kazandırmaya yönlendirebilir. Dönemin getirdiği kaygı, kuruntu, evhamları bir kenara bırakabildiğimizde, kontrolcü yaklaşımlar yerine daha bütünsel ve farkındalığı yüksek yaklaşımlar benimsediğimizde başarılı sonuçlar elde edebiliriz.

 Başak burcu ünlüleri: Beyoncé, Zendaya, Blake Lively, Michelle Williams, Cameron Diaz, Pink, Salma Hayek, Jason Derulo, Jimmy Fallon, Hugh Grant, Karl Lagerfeld