BOĞA BURCUNDA MAVİ AY

Bu Ekim özel bir ay çünkü iki dolunay gerçekleşiyor. İlkini Ekim başında yaşamıştık, şimdi sıra ikincide. Bir ay içinde gerçekleşen bu ikinci dolunay bir “Mavi Ay”.

Astrolojik açıdan 2020 Ekim ayı gerçekten çok özel anlamlar taşıyor. Zira ikinci kez bir dolunay gerçekleşiyor. 31 Ekim 2020’de gerçekleşen bu dolunay Boğa burcunda ve mavi ay olarak adlandırılıyor. Aslında rengini masmavi göremesek de bir ayın içinde ikinci kez gerçekleşmesi oldukça özel. Mavi ay olması için ayın 1-2’sinde ve 31’inde gerçekleşmesi gerekiyor dolunayın. Bu nitelikte bir mavi ayı en son 31 Mart 2018’de Terazi burcunda yaşamışız. Çok ilginç bir biçimde şimdiki dolunayda Terazi burcunda olan dolunayın yönetici gezegeni o sırada Boğa’daymış. Benzer etkileri hatırlamak için 2,5 yıl öncesine yani 31 Mart 2018 tarihine gidebiliriz.

Gelelim şimdiki mavi ayımıza. Bu mavi ay 31 Ekim 2020 Cumartesi günü saat 17:49’da Boğa burcunda gerçekleşecek. Mavi ay haritasında yine Boğa burcu yükseliyor. Maddi konuların, finans, yatırım ve para işlerinin, toprak, gayrimenkul konularının öne çıkacağını söyleyebiliriz, bu denli Boğa etkisi varken. Öte yandan Boğa burcu güven ve sadakatle ilgili temaları beraberinde getirir. Dolayısıyla dolunay bu duyguların bir sorgulaması niteliğinde olabilir. Bu dolunay sürpriz bir şekilde Uranüs’le birleşirken güven/güvensizlik duyguları ve maddi konular eşliğinde bazı beklenmedik gelişmelere, yaklaşımlara da hazır olabiliriz.

Mavi ayımızın yönetici gezegeni Venüs her ne kadar güçlü olduğu Terazi’de de olsa biraz yalnız bir görünüm çiziyor, üstelik haritada üçüncül yani etkisiz bir alanda. Ruhsal şifacı kironla karşıtlığı dolunaya beklediği desteği sağlamıyor durumda. Daha etkin bir konumda bize daha fazla yardımcı olabilirdi. Küçük gibi görünen destekleri, özellikle de ilişkilerden yana olanları değerlendirmeyi ihmal etmeyelim.

Dolunay’ın diğer aktörü ise Güneş’in seyrettiği Akrep burcunun yöneticisi Mars elbette. Ancak Mars retrosunun halen sürmesi dinamik, hareketli, girgin enerjisini tökezletiyor Mars’ın, yavaşlamasına ve zaman zaman da anlamsız çıkışlarına neden oluyor. Bu dönemde sanki adımlarımızı atarken kalakalıyor, vazgeçiyor ya da erteliyor olabiliriz, attığımızda da beklediğimiz etkiyi göremeyebiliriz. Aksiyon var ancak biraz yavaşlatılmış bir ağır çekim halde.

Gelelim Oğlak burcundaki “şahane” üçlüye: Jüpiter, Satürn ve Plüton yan yana haritanın tepesinden biraz ürkütücü duruyorlar ama gerek retro Mars’tan ters bir açı aldıklarından gerekse birbirlerinin gücünü bir nebze azalttıklarından beklenen etkiyi yaratmayabilirler. Yine de Oğlak burcu çerçevesinde özellikle zamanlama, kurallar, disiplin, sorumluluk, görev, ödev gibi konularda dikkatli olalım.

Burcunuza göre dolunayın etkilerine gelecek olursak:

Koç
Güven duygularınız beklenmedik zikzaklar çiziyor olabilir, bu dolunay özellikle maddi konularda sizi şaşırtacak gibi görünüyor. Uzun zamandır belki de ilk kez maddi yaklaşımınızı, beklentilerinizi bu denli sorguluyor olabilirsiniz.

Boğa
Burcunuzda gerçekleşen Uranüs’lü dolunay özellikle ilişkilerden yana beklenmedik, sürpriz değişimleri beraberinde getiriyormuş gibi görünürken aslında değişen kişinin kendiniz, yaklaşımınız, duruşunuz olduğunu sürpriz bir biçimde fark edebilirsiniz.

İkizler
Sizin için oldukça ilginç bir dolunay zira ruhsal dönüşümünüz uzun süredir belki de bu kadar eksantrik, sıra dışı ve farklı bir hal almamıştı. Bilinçaltınızda yer yerinden oynuyor da denebilir. Tuhaf rüyalar bu dolunaya eşlik edebilir.

Yengeç
Sosyal yönden, arkadaşlık ilişkileriniz açısından oldukça şaşırtıcı farkındalıklar içerisinde bir dolunay olabilir. Karşınıza ilginç kişiler, sıra dışı yaklaşımlarla çıkarken belki de gerçek aşk noktasında size yol gösterebilirler.

Aslan
Dolunay iş hayatınız, kariyeriniz, görev ve sorumluluk alanınız üzerinde etkili olurken sürpriz, beklenmedik gelişmelere de hazır olmalısınız. Dış dünyadaki algınız, imajınız, itibarınızla ilgili sıra dışı bir farkındalık içinde olabilirsiniz.

Başak
Dolunay uzaklardan ilginç haber ve gelişmeleri beraberinde getirebilir. Dışarıda tezahür eden olaylar şaşırtıcı bir biçimde düşünce şeklinizi, inanışlarınızı, bakış açınızı etkileyebilir. Seyahatlerle ilgili bir farkındalık gündeminize gelebilir.

Terazi
Yaşam, ölüm gibi derin metafizik konular üzerinden bir dolunay yaşarken gerek kendinizde gerek etrafınızda şaşırtıcı dönüşümlere de tanık olabilirsiniz. Ortak paylaşımlar üzerinden yaşayacağınız farkındalık eşitlikçi adil anlayışınızda değişiklikler getirebilir.

Akrep
Karşıt burcunuzdaki bu dolunay karşınızdaki kişiyi farklı şekilde, belki de zaten onun olduğu sizin farkında olmadığınız gibi görmenize neden olabilir. Beklenmedik şekillerde dostlarınıza ve düşmanlarınıza ayna tutan bir mavi ay sizi bekliyor.

Yay
Gündelik yaşamınıza, çalışma ortamınıza, şeklinize, üretkenliğinize, çalışkanlığınıza ışık tutan bir dolunay sizi beklerken mavi ayın ışıklarını başkalarının dertlerine derman olarak, sağlık, şifa konularında tedbir alarak, tavsiyede bulunarak yansıtabilirsiniz.

Oğlak
Dolunay aşk yaşamınız ve sevdiklerinize yansıtıyor mavi ışıklarını. Aşka dair dönüştüren bir aydınlanma veya farkındalık getirirken aile konuları tökezletse de sizi yolunuzdan çeviremeyecek gibi görünmekte. Şaşırtıcı bir yaratıcılık sergileyebilirsiniz.

Kova
Ev ve aile konuları üzerinden yaşayacağınız mavi dolunaya geçmişe dair şaşırtıcı tespit ve farkındalıkları beraberinde getirebilir. Önemli bazı kararlar alabilirsiniz ancak bunları şimdilik kimsenin bilmesine gerek olmadığını düşünebilirsiniz.

Balık
Mavi ay yakın çevre ilişkilerinize ışık tutuyor. Bu çerçevede iletişim şekliniz, iletişim kurduğunuz kişiler, iletişime yaklaşımınız sizi dahi şaşırtan dönemeçlerden geçebilir. Komşu, kardeş ve arkadaş çevrenizde sürpriz değişimler sizi bekliyor olabilir.