ALEK WEK, WEEKEND MAX MARA İŞ BİRLİĞİNİ ANLATIYOR

Moda endüstrisinin ikonlarından süpermodel Alek Wek, Weekend Max Mara için tasarladığı kapsül koleksiyondan bahsediyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 18 Kasım 2021

Moda endüstrisinin ikonlarından süpermodel Alek Wek duygusal bir yolculuk olarak tanımladığı Weekend Max Mara için tasarladığı kapsül koleksiyonu anlatıyor.Alek Wek’in Weekend Max Mara için tasarladığı koleksiyonda kendi hayatından, doğduğu topraklardan çok fazla iz görmek mümkün. Henüz altı yasındayken ülkesi Sudan’daki iç savaştan kaçarak Londra’ya yerleşiyor, ailesinden uzak tek bir kardeşiyle beraber. Daha sonra London College of Fashion’a katılarak modanın iç yüzünü öğrenmek için Fashion Business eğitimi almaya başlıyor. Bizim onunla tanışmamız 90’larda. James Bond’un film müziği olan Tina Turner’ın seslendirdiği “Golden Eye”da yer alıyor.

“Bir gün okul çıkışında biri peşimden gelerek model olup olmayacağımı sormuştu, eğitimime odaklanmak için pek ciddiye almamıştım çünkü modellik için hayatta olmaz diye düşünmüştüm. Yine de telefon numaramı vermiştim. Sonra bir gün telefonum çaldı...” Bu filmin geri kalanını hepimiz biliyoruz zaten…

ELLE edisyonunun kapağında yer alan ilk siyah model oldu, televizyonda Oprah Winfrey Show’a çıkarak ününün ne kadar kalıcı olduğunu kanıtladı. Sayısız dergi kapağı, ödül peşi sıra geldi. 2000’li yıllarda savaşta kaybettiği babasını, Sudan’daki yıllarını anlattığı ve bir anda 10 dile çevrilen “ALEK: From Sudanese Refugee to International Supermodel” kitabını yazdı. Sonrasında Birleşmiş̧ Milletler’in İyi Niyet Elçisi oldu, Luca Guadagnino’nun bir yeniden çevrim olan “Suspiria”sında rol aldı. Aslında bu Wek’in modellik kariyerinin 30 yılının aşırı hızlı özeti.

Son zamanlarda Brooklyn’de yaşıyor, sanatsal üretimler yapıyor, tasarlıyor. Bunların bir yansıması olarak Weekend Max Mara koleksiyonunu görüyoruz. Her şey geçtiğimiz sonbahar başlamış. Alek Wek önce fikirlerini, ilham kaynaklarını ve sanatsal çalışmalarını Weekend Max Mara ekibiyle paylaşmış (Weekend Max Mara
daha önce de yedi yaratıcı isimle işbirliği yapmıştı.) Wek, Sonbahar/Kış 2021-22 için hazırladığı koleksiyonunu “Afrika kültürünü Londra ruhuyla harmanlayarak boho ruhun birleşmesi” olarak tanımlıyor. Güney Sudanlı süpermodel için bu bir ilk.

“Uzun yıllar moda sektöründe çalışarak kumaşların kalitesini, bir elbisenin mükemmel duruşunu ve bir kıyafeti mükemmel yapan detayları öğrendim.”


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.