BU AŞKLAR SEYREDİLİR!

Sevgililer Günü geçse de, aşk bitmez! İşte eşsiz aşkları anlatan filmler...

Handan ORAL HANDAN ORAL 16 Şubat 2015
BU AŞKLAR SEYREDİLİR!
Sevgililer Günü geride kaldı ama biliyoruz ki, aşka bir gün yetmez! Burada yola çıkarak, ölümsüz aşkları ele alan eski-yeni filmlerden arşivinizi zenginleştirecek öneriler derledik sizler için.

Aşk
Spike Jonze'un yönettiği ve Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara ile Lynn Adrianna'nın oynadığı “Aşk” (Her), uzun bir ilişki sonrası kalbi kırılmış olan Theodore'un yeni bir aşka yelken açışını konu ediyor. Zamanımızın sanal aşklarına da gönderme yapan film, Altın Küre'de “En İyi Senaryo” ödülüne layık görülürken Oscar'da da “En İyi Film” ve “En İyi Senaryo” olmak üzere toplam 5 dalda ödüle aday gösterildi. IMDB puanı 8.4 olan film, aşk filmi severler için iyi bir seçenek olabilir.

~ Sadece Aşıklar Hayatta Kalır


 Jim Jarmusch'un yönettiği, baş rollerini Tom Hiddleston, Tilda Swinton, Mia Wasikowska ile John Hurt'un paylaştığı “Sadece Aşıklar Hayatta Kalır “ (Only Lovers Left Alive), içinde bulunduğu ortamda son derece depresif olan ama sonsuza dek sürecek bir aşka sahip Adam'ın hikayesini anlatıyor. Filmde elbette ki Tilda Swinton oyunculuğu ile ön plana çıkıyor. IMDB'den 7.8 alan film ilginç bir aşk hikayesi...

~ Her Şeyin Teorisi


Film, modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking'in hayatından bir kesiti ele alıyor. Hawking'in 1965 ve 1991 yılları arasında evli kaldığı ilk eşi Jane Wilde ile olan ilişkisini konu alan filmde, öğrencilik yıllarındaki ilişkilerine, birlikte bilim adına yaptıklarına ve hastalık teşhisiyle yaşadıkları sarsıntılara şahit olacağız. Filmin yönetmen koltuğunda Oscar ödüllü James Marsh oturuyor. Marsh'ı 'Man on Wire', 'Project Nim' ve 'Shadow Dancer' filmlerinden anımsayabilirsiniz. Başrolleri ise yakın zamanda yıldızı parlayan Eddie Redmayne, Felicity Jones ve Emily Watson paylaşıyor.

<#comment> ~ Sonsuz Aşk 


Shana Festi'nin yönettiği; Alex Pettyfer, Gabriella Wilde, Robert Patrick, Bruce Greenwood, Rhys Wakefield, Dayo Okeniyi ve Emma Rigby'nin önemli rollerini üstlendiği “Sonsuz Aşk” (Endless Love), iki gencin ailelerine direnerek mantığa meydan okuyup tutkularının peşinden gidişlerini anlatıyor. Biraz klişe bir konusu olsa da gerçek hayattan ve ciddi meselelerden kopup dinlenmek için ideal bir film olabilir.


<#comment> ~ Bi Küçük Eylül Meselesi


Ve bir de yerli film önerimiz var. Kerem Deren'in yönettiği filmde başroller Engin Akyürek, Farah Zeynep Abdullah, Ceren Moray ve Serra Keskin'ine ait. “Bi Küçük Eylül Meselesi”, Eylül'ün Bozcaada'da yaşadığı aşkı anlatıyor. Film sadece eşsiz Bozcaada manzarasına tanık olmak için bile görülebilir. <#comment> <#comment> <#comment>
<#comment> <#comment>

 


<#comment> ~ Kefaret


İngiliz yazar Ian McEwan'ın romanından esinlenen film, on üç yaşında acemi yazar Briony Tallis'in sıcak bir yaz günü gördüklerini yanlış anlamasıyla başlıyor. Bu yanlış anlama pek çok kişinin hayatını derinden etkileyecek, ve büyük pişmanlıklara yol açacak pek çok olayı tetikliyor. Öte yandan aynı zamanda, yokluğa, savaşa ve ayrılığa bile direnen müthiş bir aşk hikayesine de tanıklık ediyoruz. 


<#comment> <#comment> <#comment>
<#comment> <#comment>

<#comment> ~ Brokeback Dağı


Ünlü Tayvanlı yönetmen Ang Lee'nin E. Annie Proulx'un meşhur hikayesinden uyarladığı film, destansı bir aşkı tüm incelikleriyle yansıtıyor beyazperdeye. İki kovboyun gizli ve yasak ilişkilerini anlatan film konuya o kadar hassas ve şefkatle yaklaşmış ki cinsiyet ayrımı gözetmeden, sadece duygu olarak aşkı görmek isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film. Zaten oldukça kısa bir sürede eşcinsel temalı sinema örneklerinin en önemlilerinden biri haline gelen yapıt, Akademi Ödülleri'nde üç kategoride Oscar ödülüyle onurlandırılmıştı.


~ Muhteşem Gatsby


F. Scott Fitzgerald'ın entrikalarla dolu hikayesi, Baz Luhrmann'ın muhteşem görselleriyle birleşiyor, ve ortaya muhteşem bir film çıkıyor. Her ne kadar romanına kıyasla oldukça kısalmış olsa da film, romandaki genel dokuyu başarılı şekilde aktarmış. Bir Amerikan askerinin geçmişten kopamamasını konu alan Muhteşem Gatsby, içinde bağlılık, sevgi, aşk gibi duyguları barındıran ve aynı zamanda izleyiciyi nefret, hırs ve entrikalarla dolu bir dünyaya davet ediyor. <#comment> <#comment> <#comment> <#comment> <#comment>


<#comment>

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.