DÖRT GÜNLÜK SİNEMA TERAPİSİ

Yeni yılda dünya sinemasını keşfediyoruz!

Hollywood filmleri dünyaya hükmediyor diyebiliriz. Ne zaman bir film izleyecek olsak ya Hollywood filmlerine, bazen de Türk filmlerine yöneliyoruz. Altyazılı film izlemek can sıkıcı olabilir ancak 2020 Oscar Ödüllerinde ‘Parasite’ filminin başarısı, bizi farklı kültürlerin filmlerini keşfetmemiz konusunda motivasyon oldu. Aksiyon, macera ve romantik komedide uzman Hollywood filmleri ve en çok empati kurduğumuz Türk filmlerinin yanı sıra birçok farklı kültürde keşfedebileceğiniz yüzlerce film var. Yeni yılın ilk günlerini evde geçireceksek, 2021’e farklı bir bakış açısı ile başlayabiliriz. Bunun en iyi yolu da filmler!

Film maratonunuzu bir kültür keşfine dönüştürmek için Kore, Fransa, Hindistan ve İskandinav ülkelerinin filmlerine dalış yapıyoruz. Dünya sinemasına damgasını vuran bu filmler, eksantrik estetikleri, ilginç perspektifleri ve daha önce karşılaşmadığımız konuları ile en sevdiğimiz aktivite olan film izlemeyi bir araştırmaya dönüştürüyor. Son zamanlarda izleyebileceğiniz tüm filmleri izlediyseniz ve yeni bir listeye ihtiyacınız varsa farklı ülkelerin film sektörlerini inceleyebilirsiniz. Alıştığımız ve tekrar tekrar izlediğimiz filmlerin ardından yeni yıla yenilikler ile başlıyoruz. 

2021’in ilk dört günü için bir sinema terapisine hazırsanız, aşağıda farklı kültürlerden 20 filmi görebilirsiniz…


EN İYİ 5 BOLLYWOOD FİLMİ

Dans, müzik, ışıltı ve evet, yine dans! Bollywood filmleri en az Hollywood filmleri kadar popüler diyebiliriz. Sinema dünyasına Aishwarya Rai, Shahrukh Khan, Amir Khan ve Priyanka Chopra gibi isimleri tanıtan Bollywood, oldukça geniş ve kapsamlı bir geçmişe sahip. Film sayısı açısından Hollywood’dan daha büyük olan Bollywood’da düşündüğümüz gibi sadece müzikal filmler yok. Espirili, duygusal ve aynı zamanda normları sorgulayan filmlere imza atan Bollywood’u keşfe çıkma zamanı! 


THAPPAD (2020)

2020’nin izlenmesi gereken Bollywood filmileri arasında yer alan Thappad, ataerkil toplumuna karşı gelen genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Eşi Vikram ile sakin bir hayat yaşayan Amrita, ofis partisinde eşinin herkesin önünde kendisine tokat atmasının sonucunda ilişkilerini ve toplumlarını sorgulamaya başlıyor. 


MOHABBATEIN (2000)

Bollywood’un olmazsa olmaz yıldızlarından biri olan Aishwarya Rai’nin en ünlü filmlerinden biri ‘Mohabbatein.’ 1994’te Miss World yarışmasını kazanan Aishwarya Rai, sadece Bollywood’da değil tüm dünyada bilinen yıldızlar arasında. Müzikal ve romantik türünde olan ‘Mohabbatein’ filminde ‘Meghan’ karakterini canlandıran Aishwarya Rai’e Bollywood’un bir başka yıldızı olan Shahrukh Khan eşlik ediyor. Gurukul’un katı müdürü olan Narayan, aşka inanmıyor ve öğrencilerinin de kalplerinden gelen sesi takip etmelerine izin vermiyor. Ancak her şey müzik öğretmeninin kurallara meydan okuması ile değişiyor. 


PK (2014)

Yine Bollywood’un olmazsa olmaz isimlerinden biri olan Aamir Khan, bu fantastik komedi filmi ile eleştirmenlerden tam puan almıştı. Dünyaya gelen masum bir uzaylı P.K.’yi canlandıra Khan, iletişim aygıtını kaybediyor. Kalbi kırık bir gazeteci Jaggu ile tanışan P.K., iletişim aletini aramaya çalışıyor ve o sırada dünyadaki inanç sistemini sorguluyor. 


HANKY PANKY (1979)

En çok beğenilen ve film eleştirmenleri tarafından en yüksek puanlardan birini alan ‘Hanky Panky’ filmi Bollywood’un unutulmaz klasikleri arasında. Çalışanlarının herhangi bir hobilerinin olmasına izin vermeyen Bhavani, çalışanı Ramprasad’ı hokey maçında görüyor. Bir ikizi olduğu yalanını söyleyen Ramprasad, eğlenceli ve komedi dolu bir hikayeyi başlatıyor. 


MONSOON WEDDING (2001)

Uzun ve gösterişli düğünleri ile bilinen Hint kültürünü bu komedi, dram ve aşk dolu film ile yeniden keşfedin. Uzun bir düğünü konu alan bu filmde bol bol dans ve işlemeli kıyafetler göreceksiniz. Bu BAFTA Ödüllü film, Lalit Verma’nın kızı Aditi’yi geleneklere uygun bir şekilde evlendirme çabasını anlatıyor. Düğün konusunda tereddütleri olan Aditi’nin aile bağlarını ve değişen toplum algısını göreceksiniz. 


EN İYİ 5 KORE FİLMİ

‘Parasite’ filminin ardından Kore sinema sektörü hiç görmediği bir ilgi ile karşılaştı. Daha önce de popüler filmlere imza atan Kore sineması, ‘Parasite’ ile daha da belirgin bir yükselişe geçti. Dizi tarafından oldukça başarılı olan Kore, film açısından da oldukça geniş bir skalaya sahip. Genelde karanlık, gizemli ve ürkütücü bir estetiğe sahip olan Kore filmlerinin farklı türleri de var. Aşağıda ‘Parasite’ gibi popüler ve ödüllü Kore filmlerini görebilirsiniz…


PARASITE (2019)

2020 Oscar Ödülleri'ne damgasını vuran ‘Parasite’ filmini es geçemezdik! ‘En İyi Film,’ ‘En İyi Yabancı Film,’ ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Senaryo’ kategorilerinde toplam dört ödül alan ve Oscar tarihine geçen Kore yapımı ‘Parasite’ filmi, Kore filmlerine ilgi duymamızı sağladı. Karanlık bir komedi türünde olan ‘Parasite,’ sınıf farklarını oldukça ilginç bir bakış açısından anlatıyor. 


OLDBOY (2003)

‘Oldboy’ Kore’nin en bilindik filmlerinden biri olabilir. Kore’nin ünlü yönetmeni Park Chan-wook tarafından yönetilen ‘Oldboy,’ 15 yıl boyunca açıklanamaz bir şekilde hapsedildikten sonra intikam görevine çıkan bir adamı anlatıyor. 


A TAXI DRIVER (2017)

‘Parasite’ filminden hatırlayacağınız Song Kang-ho, eleştirilerde tam not olan bir başka filmde yer almıştı. Seoul’da bir taksi şöförünü canlandıran Kang-ho, bilmeden 1980’lerde Güney Kore’de gerçekleşen Gwangju ayaklanmasına katılıyor. Tarihteki gerçek bir olaya değinen bu ‘A Taxi Driver’ ilginizi daha da çok çekebilir!


POETRY (2010)

Kore filmleri gerilim ve karanlık tarafları ile öne çıkıyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz! Bu melankolik ve duygusal film, bambaşka hisler uyandıracak. Lee Chang-dong’un yönettiği ‘Poetry’ filmi, şiir yazma dersine katılan yaşlı bir kadının hikayesini anlatıyor. Alzheimer hastalığı ile mücadele eden bu yaşlı kadın, şiirlerinde ailesini, hatıralarını ve ölümü sorguluyor. Bir kutu mendili hazırlasanız iyi olur!


TRAIN TO BUSAN (2016)

Bu karanlık ve ürkütücü film, Kore’nin en popüler filmlerinden biri. Klasik zombi filmlerine farklı bir bakış açısı getiren ‘Train to Busan’ kızı ile Busan’a gitmek için trene binen Seok-woo’nun korku dolu yolculuğunu anlatıyor. 


EN İYİ 5 İSKANDİNAV FİLMİ

Norveç, İsveç ve Danimarka filmlerinin bulunduğu İskandinav filmleri, son yıllarda Finlandiya ve İzlanda olmak üzere oldukça geniş bir kapsamı tanımlıyor. Genelde göz ardı edilen İskandinav filmleri, en çağdaş ve heyecan verici sinema sanatını içeriyor! Genelde felsefik, karanlık, diyalog dolu ve farklı bir espri anlayışını yansıtan İskandinav filmleri deneysel bir yapıya sahip. 2021’in ilk günlerini farklı bir pencereden keşfetmek için daha önce izlemediğiniz filmlere başlayın…


THE HUNT (2012)

IMDb’de İskandinav film kategorisinde en yüksek puanı alan ‘The Hunt’ yalnız yaşayan bir öğretmenin hikayesini anlatıyor. Oğlunun velayetini almak için mücadele eden Lucas’ın hayatı, kendisine aşık olan bir öğrencisinin attığı itiraf ile altüst oluyor. 


HEADHUNTERS (2011)

Sanat hırsızlığındaki bir yan çizgiyle lüks yaşam tarzını gizlice finanse eden başarılı bir iş adamı avcısı, bağlantılarından birinin değerli bir tabloya sahip olduğunu öğrenir. Girdiği ölümcül dünyanın farkına varmadan bu tabloyu çalmaya karar veren bu adamın macera ve aksiyon dolu yolculuğunu anlatan ‘Headhunters’ heyecanlı bir film izlemek isteyenler için ideal.


IN A BETTER WORLD (2010)

2011’de Oscar Ödülleri'nde ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisinde ödül alan ‘In a Better World’ filmi, Danimarka’dan ve Afrika’daki bir mülteci kampı arasında sürekli seyahat eden bir doktorun hikayesini anlatıyor. Evinde eşi Marianne ile evliliklerinde ve oğlu ile okuldaki zorbalık sorunu ile problemler yaşayan Anton, şehre annesi yeni vefat eden bir çocuğu taşınması ile farklı bir bakış açısı kazanıyor. 


HAMSUN (1996)

Gerçek bir hikayeyi konu alan ‘Hamsun’ filmi, tarihte sıkça tartışma konusu olan Knut Hamsun’un hikayesini anlatıyor. Ünlü bir Norveçli yazar olan Knut Hamsun, 1930’lu yıllarda Alman işgalinden sonra Nazi yanlısı olarak Norveçlileri şaşırtmıştı. Savaş sırasında Almanya’ya giderek birçok konuşma veren Hamsun, dünyanın anlayamadığı isimler arasında yer almıştı. ‘Hamsun’ filminde Knut Hamsun’un ailesi ve yolculuğu derin bir şekilde anlatılıyor. 


THE SQUARE (2017)

Bu İskandinav filminde Hollywood’dan çok iyi bildiğimiz bir yüz var! Elisabeth Moss’un başrolde oynadığı ‘The Sqaure’ filminde aynı zamanda Claes Bang ve Dominic West oynuyor. Ruben Östlund tarafından yönetilen filmde, prestijli bir Stockholm müzesinin baş sanat küratörünün, tartışmalı yeni bir sergi açmaya çalışırken kendisini hem profesyonel hem de kişisel bir kriz içerinde bulmasını göreceksiniz. 


EN İYİ 5 FRANSIZ FİLMİ

Fransız filmlerinin en bilindik özelliği, ‘gerçek’ olması. Hollywood’da alıştığımız mutlu sonlar, imkansız sonuçlar ve hayal gücü yerine gerçek ve ironik olan Fransız filmleri, Hollywood’dan sonra en popüler film sektörü olabilir. Fransız filmi denince aklımıza ilk ‘sanatsal’ kelimesi geliyor. Ancak bu sinema kategorisine giriş yaptığınız zaman çok fazla çeşit ile karşılaşacaksınız. Hafif, esprili ve düşündürücü Fransız filmlerini keşfetmeye hazırsanız aşağıyı inceleyebilirsiniz…


I’M NOT AN EASY MAN (2018)

Her zaman sorgularız… Kadınlar ve erkekler yer değiştirseydi, kadınların üzerindeki baskılar erkeklere uygulansaydı ne olurdu? İşte bu film tam da bu soruyu yanıltıyor, hem de en eğlenceli şekilde. İzlerken her şey gözünüze garip gelecek. Bu da kadın ve erkek eşitsizliğinin en büyük göstergelerinden biri! 


LA PISCINE (1969)

Fransız sinemasının en popüler filmlerinden biri olan ‘La Piscine’ aynı zamanda modanın da unutamadığı stillere imza atmıştı. Jacques Deray’ın yönetmenliğini üstlendiği bu filmde Romy Schneider, Alain Delon ve Jane Birkin oynuyor. Fransız sinemasının ikonik isimlerinin yer aldığı ‘La Piscine,’ bir suç dramı türünde. 


AMELIE (2001)

‘Amelie’ sadece Fransız sinemasında değil dünya sinemasında yer edinmiş bir film! Birçok insanın Romantik-Komedi türü favorilerinden biri olan Amelie, Jean-Pierre Jeunet tarafından yönetildi. Audrey Taotou’nun başrolde oynadığı ‘Amelie’ filminde, genç bir garsonun insanlara mutluluk vermesini anlatıyor. Çevresindeki herkese yardım eden Amelie, mutluluk saçarak gerçek aşkı bulmayı umuyor. 


THE INTOUCHABLES (2011)

Birçok ödül alan ‘The Intouchables’ filmi beklenmedik bir arkadaşlığı anlatıyor. Yamaç paraşütü kazasından sonra felç hale gelen bir aristokrat, bakıcısı olması için göçmen bir genç adamı işe alıyor. 


BELLE DE JOUR (1967)

Hem Fransız sinemasının en ikonik filmleri hem de Catherine Deneuve’un en ünlü filmi olan ‘Belle de Jour’ filminin oldukça ilginç bir konusu var. Luis Bunuel tarafından yönetilen bu film, 1928’de Joseph Kessel’in yazdığı ‘Belle de Jour’ romanından uyarlandı. Eşi ile ilişkisinde problemler yaşayan Severine, gizlice bir hayat kadını olmaya başlıyor.