ELLE EDİTÖRLERİ ÖNERİYOR: GÜLGÜN ÖZEK'TEN MEYDAN OKUYAN 10 FİLM

Fotoğraf Editörü'müz Gülgün Özek, evde vakit geçirdiğimiz bugünlerde, alt metninde evde kapalı kalmak olan 10 şahane film tavsiye ediyor.

Tek başımıza, ailemizle, kız kardeşimizle, arkadaşlarımızla ya da çok sevgili eşimizle veya onun ailesiyle; yani sevdiklerinizle kapandığımız evlerimizde başımıza beklenmedik ne gelebilir ki? Cevabı, iki kere düşünmekte fayda var. 

İşte size, senaryosu Evde Tek Başına'dan çok farklı yerlere giden 10 meydan okuyan film!

  1. The One I Love / 2014
  2. Home / 2008
  3. The Party / 2017
  4. A Bigger Splash / 2015
  5. What Ever Happened to Baby Jane? / 1962
  6.  Dogtooth / 2009
  7. The Shining / 1980
  8. Die Wand / 2012
  9. The Exterminating Angel / 1962
  10. Get Out / 2017


The One I Love / 2014

Sophie ve Ethan, ilişkilerini düzeltmek adına gittikleri terapistin tavsiyesine uyarak; hafta sonunu geçirmek ve baş başa kalmak üzere harika bir kır evine gider. Aralarındaki sorun, düşündüklerinden çok daha farklı bir şekilde kendini gösterecektir.


Home / 2008

Ailesiyle birlikte dünyadan izole edilmiş, ıssız ve sakin bir yerde, mutlu mesut yaşayan yaşayan Isabella Huppert'in; evlerinin önünden geçen dev bir otoban yüzünden tüm tadı kaçar. Sonrası; kaybettikleri huzuru geri kazanmak adına çabalarken, dipsiz bir kuyuya düşmek gibidir. Dikkat edin, size bir şey olmasın!


The Party / 2017

Sally Potter'ın yazıp yönettiği film, ne zaman başlıyor da bitiyor anlamıyorsunuz! Kariyerinin zirvesine çıkan Janet, kocası Bill ile, en yakın arkadaşlarını kutlama yapmak üzere evlerine davet eder. Konuklar gelmeye başladıkça patlak veren olaylar, 'kutlama'nın tüm seyrini değiştirir. Enfes bir akşam seyirliği.


A Bigger Splash / 2015

Tatilinizi, süper yakışıklı sevgilinizle, İtalya'nın volkanik bir adasında, şirin ötesi evinizde geçirdiğinizi hayal edin. Tilda Swinton, kafasını ve ses tellerini dinlendirmek için çıktığı bu tatilde tüm serinkanlılığına rağmen, kendilerini içine çeken olaylar zincirine engel olamaz. O sessiz, huzur dolu ortamları; davetsiz gelen misafirlerle darma duman olacaktır.What Ever Happened to Baby Jane? / 1962

Bette Davis ile Joan Crawford'u bir araya getiren film, birden fazla kere izlenebilecek klasiklerden. İki katlı bir evin içinde, canınızdan çok sevdiğiniz kız kardeşinizle yaşamanın nesi korkunç olabilir ki? Üstelik kardeşiniz, kendi elleriyle sizin için harika yemekler yapıyordur. Kardeşine güvenen, kardeşiyle izlesin derim!


Dogtooth / 2009

Şehir dışındaki evlerinde yaşayan bir anne, baba ve ergenlik döneminde olan üç çocuğun hayatını izliyoruz. Kendilerini dış dünyaya kapamış olan ailede, çocukların dışarısı ile hiç bağlantısı olmamıştır. Sinirleri sağlam olanların izleyebileceği ve asla unutamayacağı türde bir film. Babasız izlemekte fayda var.


The Shining / 1980

İzolasyon denir de, The Shining'siz film listesi hiç olur mu? Aile, kar fırtınası nedeniyle dağ başındaki bir otelde mahsur kalır ve baba rolündeki Jack Nicholson eliyle olaylar gelişir. Bir Stephen King uyarlaması ve Stanley Kubrick filmi olan Cinnet, tam da aileyle izlenecek, enfes bir gece seyirliği! Yalnız olanlar izlemesin, söylemedi demeyin.


Die Wand / 2012

Yazmaya çalışan bir kadın, Avusturya Alpleri'ndeki bir dağ evine giderek, bir süreliğine kendini insanlardan izole eder. Köpeği Lynx, bu süreçteki tek dostudur. Doğanın tüm verimliliğiyle kendine kucak açmasını ve belki ilham da vermesini bekleyen kadın, enteresan bir duvara toslayacaktır. İşte, yalnız başına eve kapananlara, film gibi bir film.


The Exterminating Angel / 1962

Luis Buñuel'in 1962 yapımı filminde, burjuva sınıfına mensup bir çift, kendileri gibi sosyeteye mensup olan çevrelerini, akşam yemeğine evlerine davet eder. Ancak tuhaf bir şey olur ve gitme vakti gelmesine rağmen, hiçbir konuk evi terk edemez. Kiminin uykusu gelir, kiminin başka bahaneleri vardır evi terk etmemek için. Tadını kaçırmaktan fazlası olur ve hiç kimse evden ayrılamaz, ta ki...Get Out / 2017

Bir hafta sonu Chris, çok sevdiği sevgilisi Rose'un ailesiyle tanışmak üzere, ailenin sayfiye evine davet edilir. Eve gidip de, sevgilisinin ailesiyle tanıştığı anda, ortamda bir gariplik olduğunu sezer. Fakat Chris, başını ne büyük bir belaya soktuğunun henüz farkında değildir. Sizi içine hızla alacak ve şevkle geri bırakacak türde, korkutmayan bir korkuyla karşı karşıyayız. Filmi; herkes, kucak kucağa izleyebilir. Bir şartla! Sonrasında, film üzerine sohbet edin ve ne anladık biz bu işten diye birbirinize sorun lütfen.