En İyi Christopher Nolan Filmleri

Usta yönetmen Christopher Nolan, son olarak çok konuşulan Oppenheimer filmi ile izleyici karşısına çıktı. Peki, Nolan'ın en yüksek puan alan filmleri hangileri?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 14 Kasım 2023
En İyi Christopher Nolan Filmleri

30 Temmuz 1970'de Londra'da doğan; 7 yaşındayken babasının kamerasıyla kısa filmler çekmeye başlayan Christopher Nolan bugüne dek düşük bütçeli bağımsız filmlerden; büyük gişe rekorları kıran yapımlara kadar çok sayıda ünlü filme imza attı. Küçük yaşlardan itibaren sinemaya ilgi duyan Nolan, George Lucas'ın Yıldız Savaşları üçlemesinden ve Ridley Scott'ın sürükleyici distopik filmlerinden etkilendi.Nolan, son olarak Oppenheimer ile izleyici ile buluştu. Peki, Christopher Nolan'ın en iyi filmleri hangileri?

İşte eleştiri derleme sitesi Rotten Tomatoes'e göre en iyi Christopher Nolan filmleri...

 
 


En İyi Christopher Nolan Filmleri / 0
1

OPPENHEIMER (2023)
%93
Oyuncular: Cillian Murphy, Emily Blunt, Robert Downey Jr., Matt Damon

Amerikalı bilim adamı J. Robert Oppenheimer'ın hikayesi ve atom bombasının geliştirilmesindeki rolünü konu alan biyografik gerilim filmi...

En İyi Christopher Nolan Filmleri / 1
2

THE DARK KNIGHT
KARA ŞÖVALYE (2008)
%94

Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine

Joker olarak bilinen tehdit Gotham halkını kasıp kavurmaya ve kaosa yol açtığında Batman, adaletsizlikle mücadele etme yeteneğinin en büyük psikolojik ve fiziksel testlerinden birini kabul etmek zorundadır. 

En İyi Christopher Nolan Filmleri / 2
3

MEMENTO
AKIL DEFTERİ (2000)
%94
Oyuncular:
Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano, Mark Boone Junior

Eski bir sigorta müfettişi olan ve ender rastlanan bir unutkanlık hastalığına (anterior grade memory loss) sahip Leonard,karısını öldüreni bulmaya çalışır. Karısının öldürüldüğü andan itibaren yeni hiçbir olayı hatırlamayan Leonard, kim olduğunu bilmesine ve geçmişini hatırlamasına rağmen yeni bir anı sahibi olamamaktadır. 

En İyi Christopher Nolan Filmleri / 3
4

DUNKIRK (2017)
%92
Oyuncular: 
Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Harry Styles

2. Dünya Savaşı'nın kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkerque Tahliyesi'ni konu edinen yapım; yüz binlerce İngiliz ve müttefik askerinin düşman askerleri tarafından kuşatılması ile başlar. Arkalarında deniz olan bir bölgede sıkışıp kalan askerler, saldırıya karşı çaresiz bir durumda kalmışlardır.

En İyi Christopher Nolan Filmleri / 4
5

INSOMNIA
UYKUSUZ (2002)
%92
Oyuncular:
Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank, Maura Tierney

İki Los Angeles cinayet masası dedektifi, yerel bir gencin metodik cinayetini araştırmak için güneşin batmadığı kuzeydeki bir kasabaya gönderilir.

En İyi Christopher Nolan Filmleri / 5
6

THE DARK KNIGHT RISES
KARA ŞÖVALYE YÜKSELİYOR (2012)
%87
Oyuncular: 
Christian Bale, Anne Hathaway, Tom Hardy, Marion Cotillard

Kedikadın Selina Kyle'ı da kendi safına çeken terörist lider Bane yüzünden, Gotham kenti ve halkı ciddi bir tehditle karşı karşıyadır. Batman ilk kez kendisinden daha güçlü bir rakibe karşı mücadele verecektir...

En İyi Christopher Nolan Filmleri / 6
7

INCEPTION
BAŞLANGIÇ (2010)
%87
Oyuncular:
Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page, Tom Hardy

Rüya paylaşımı teknolojisini kullanarak kurumsal sırları çalan bir hırsıza, bir CEO'nun aklına bir fikir yerleştirmek gibi ters bir görev verilir. Ancak onun trajik geçmişi projeyi ve ekibini felakete mahkum edebilir.

En İyi Christopher Nolan Filmleri / 7
8

BATMAN BEGINS
BATMAN BAŞLIYOR (2005)
%85
Oyuncular: C
hristian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Katie Holmes

Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinin ilk filminde; ailesi öldürülen playboy, yol göstericileri sayesinde Asya’ya taşınır. Bruce Wayne’in amacı, adeta şeytanlarla ve kötü adamlarla kuşatılmış bir yer olan Gotham’a, adaleti getirmek, insanların ruhundaki korkuları ortadan kaldırmak ve onları huzurlu olmasını sağlamaktır.

En İyi Christopher Nolan Filmleri / 8
9

THE PRESTIGE
PRESTİJ (2006)
%77
Oyuncular:
Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Scarlett Johansson

Trajik bir kazanın ardından, 1890'ların Londra'sındaki iki sahne sihirbazı, birbirlerini alt etmek için sahip oldukları her şeyi feda ederken nihai illüzyonu yaratmak için bir savaşa girerler.

En İyi Christopher Nolan Filmleri / 9
10

INTERSTELLAR
YILDIZLARARASI (2014)
%73

Oyuncular:
Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Michael Caine

Gelecekte Dünya yaşanmaz hale geldiğinde, çiftçi ve eski NASA pilotu Joseph Cooper, insanlar için yeni bir gezegen bulmak amacıyla bir araştırmacı ekibiyle birlikte bir uzay aracına pilotluk yapmakla görevlendirilir.

En İyi Christopher Nolan Filmleri / 10
11

FOLLOWING
TAKİP (1998)
%84
Oyuncular
: Jeremy Theobald, Alex Haw, Lucy Russell, John Nolan

Yeni romanına ilham için sokaklarda yabancıları takip eden genç bir yazar, onu kanatları altına alan bir hırsızla tanışır. Bill takma adıyla dolaşan yazar, şık takım elbiseli adamın peşine takılır ve onunla tanışır. Bill, Cobb adındaki adamın profesyonel bir hırsız olduğunu öğrenir ve onun yaşam tarzından çok etkilenir. Yazarımız, ardından sarışın oldukça çekici bir kadınla da tanışınca, yavaş yavaş ait olmadığı suç dünyasının içine çekilecektir.

En İyi Christopher Nolan Filmleri / 11
12

TENET (2020)
%69
Oyuncular: 
John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Kenneth Branagh

Tenet, dünyayı büyük bir tehlikeden kurtarmak için savaşan bir kahramanın hikayesini konu ediyor. Gerçek zamanın ötesinde bir casusluk görevini yerine getirmeye çalışan kahraman, Üçüncü Dünya Savaşı’ndan daha büyük bir tehlikeyi durdurmaya çalışacaktır.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.