FRIDA KAHLO’NUN MODA ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Londra’daki yeni sergi Frida Kahlo’nun stiline ışık tutuyor.

Frida Kahlo’nun çiçekli saç aksesuarları, desenli şalları ve uzun etekleri günümüzde bile konuşuluyor.

Ölümünden 64 sene bile sonra, bir ikon olarak görülen Kahlo’nun Meksika gardırobu Victoria & Albert müzesi ile Londra’ya taşınıyor.

 

Roland Mouret ve Cushnie et Ochs gibi tasarımcıların ilham kaynağı olmayı sürdüren ünlü sanatçı aynı zamanda feminizmin modern bir ikonu olarak görülüyor. Özgüveni ve kararlılığı ile örnek olan Frida Kahlo, eserleri ile anında tanınan nadir kadın sanatçılardan biri, hatta belki tek sanatçı. Bir şarkıcı, oyuncu veya dansçı olmadan 20. yüzyılın en popüler isimlerinden biri haline gelen Kahlo, Meksika ve Avrupa esintileri ile çarpıcı eserler yarattı. Kıyafet alışverişi yapmayı çok seven Kahlo, 1939’da Paris’i ziyaret ettiğinde, Elsa Schiaparelli’ye ünlü Madame Rivera elbisesi için ilham verdi. 

Ünlü sanatçının ilk defa Meksika dışına çıkacak olan kıyafetleri, Kahlo’nun kişiliğini nasıl yarattığını ve kendini nasıl sunduğunu inceleyecek. Kahlo’nun evi ve günümüzün Blue Home müzesinden alınan 200’ü aşkın özel eşyası 16 Haziran’da Londra’daki V&A müzesinde ziyaretçilere açılacak..