İLHAM VEREN 20 MODA FİLMİ VE BELGESELİ

Pijamalarınızdan çıkmanıza motive edecek filmler!

Evde kaldığınız sürede izlemek istediğiniz tüm yeni filmleri, şovları ve serileri bitirmiş olabilirsiniz. En yeni filmleri ve dizileri izleme isteği çok doğal ancak bu zamanlarda bazen eski veya daha önce izlediğiniz şeyleri ziyaret etmek de bir o kadar rahatlatıcı olabilir. Moda konulu ve gözlerinizi kamaştıracak kıyafetlerin olduğu filmleri izlemenin sosyal izolasyonunuza renk katacağını düşündük. Belki de defalarca izlediğiniz ‘Devil Wears Prada’ bu tarz filmlerin başında gelirken, daha birçok moda filmi ve belgeseli var! Aralarında daha önce duymadıklarınız bile olabilir…

Modanın ihtişamlı dünyasının sahne arkasını ziyaret etme fırsatını geri çevireceğinizi düşünmüyoruz! En sevdiğiniz markaların kurucularının hayatlarından ilham alan filmler ve belgesellerin yanı sıra modayı esprili bir şekilde anlatan filmler de yüzünüzü güldürecek. Aşağıda göreceğiniz belgesellerin ve filmlerin size pijamalarınızı değiştirmenize motive edeceğine eminiz!


DEVIL WEARS PRADA (2006)


Moda filmleri denince aklınıza ilk gelen filmin ‘Devil Wears Prada’ olduğuna eminiz! Bir kült-klasik haline gelen Devil Wears Prada, moda dünyasının ihtişamı ile beraber görülmeyen tarafını da ortaya koyuyor. Meryl Streep’in Runway dergisinin acımasız Yayın Yönetmenini canlandırdığı filmde Anne Hathaway ise moda ile alakası olmayan bir asistana hayat veriyor.


DIOR AND I (2014)


Raf Simons’un Christian Dior’un Kreatif Direktörü olduğu zamanı mercek altına alan ‘Dior and I’ belgeselinde, Simons’un bir koleksiyonu hazırlarken yaşadığı stresi ve koşuşturmayı izleyeceksiniz. 


BİR ALIŞVERİŞKOLİĞİN İTİRAFLARI (2009)


Sürekli alışveriş yapmak istiyorsanız yalnız değilsiniz! Ancak Isla Fisher’ın canlandırdığı alışverişkolik Rebecca karakteri hayal edemeyeceğiniz bir boyutta. Alışverişi adeta bir bağımlılık haline getiren Rebecca Bloomwood, borçlarını ödemek için bir finans köşe yazarı olarak işe başlıyor. 


IRIS (2014)


Moda dünyasının en sevilen ikonlarından biri olan Iris Apfel, doksanlı yaşlarda olmanın tarz olmanın önüne geçmediğini kanıtlıyor. İç mimar olan Apfel’in kıyafetleri ve aksesuarları için ikinci bir dairesi olduğunu göreceksiniz!


BREAKFAST AT TIFFANY’S (1961)


Audrey Hepburn’ün en ünlü filmlerinden biri olan Breakfast at Tiffany’s, 60’lı yılların kıyafetlerini ve New York’taki Tiffany’s mağazasının önündeki unutulmaz sahneyi görmek için izlenmesi gerekilen moda filmleri arasında!


SCATTER MY ASHES AT BERGDORF’S (2013)


Dünyanın en lüks mağazalarından biri olan Bergdorf Goodman’ın tarihine iniyoruz! New York’un Manhattan bölgesinde yer alan Bergdorf Goodman, birçok yeni tasarımcının satış yapmayı düşlediği yer ve birçok insanın alışveriş yapmayı arzuladığı yer olarak biliniyor. Giorgio Armani, Candice Bergen, Manolo Blahnik ve Isaac Mizrahi gibi isimlerin röportajları ile şekillenen belgeseli izlemek oldukça keyifli. 


SEX AND THE CITY (2008 ve 2010)


Bilinen en tarz dizilerin başında gelen Sex and the City serisinin filmleri de en az dizi kadar popüler. Carrie, Samantha, Miranda ve Charlotte’un hikayelerinin devamını gördüğümüz Sex and the City filmleri tıpkı dizi gibi günümüzün trendlerini belirleyen kıyafetleri ile dikkat çekiyor. 


VALENTINO: THE LAST EMPEROR (2008)


İtalyan moda tasarımcısı Valentino Garavani’nin 2007 yılında emekliliğini açıklamasından sonra gerçekleştirdiği son defilesini inceleyen bu belgeselde, Garavani’nin tasarımcılığının son iki yılını göreceksiniz. 


ZOOLANDER (2001 ve 2016)


Moda dünyasını tiye alsa da sizi güldürecek Zoolander film serisinde komedyenler Ben Stiller, Owen Wilson ve Will Ferrell oynuyor. 


DESERT FLOWER (2009)


Ünlü model Waris Dirie’nin gerçek hikayesinden esinlenen Desert Flower filminde, modanın yanı sıra dünyadaki önemli bir sorunun altı çiziliyor. Somali’den Londra’ya kaçan Dirie, Londra’da bir moda fotoğrafçısı ile tanıştıktan sonra bir süper model olma yolunda ilerliyor. Kadın sünneti konusuna dikkat çeken filmin başrolünde model Liya Kebede yer alıyor. 


COCO BEFORE CHANEL (2009)


Gabrielle (Coco) Chanel’in hayat hikayesini anlatan bu filmde Audrey Tautou Chanel’i canlandırıyor. Gündüzleri terzi olarak çalışan Chanel, geceleri ise bir kabare dansçısı olarak karşımıza çıkıyor. Chanel’in devrim etkisi yaratan tasarımları ile beraber aşk hayatını konu alan bu film, izlemeniz gereken moda filmleri arasında. 


FUNNY FACE (1957)


New Yorklu moda fotoğrafçısı Dick Avery, bir kitapçıda çalışan Jo Stockton’un güzelliğine hayran kalır. Jo’nun başarılı bir model olacağına inanan Avery, Jo’yu Fransa’ya götürür. Audrey Hepburn ve Fred Astaire’in yer aldığı bu film, klasikler arasında yer alıyor. 


BILL CUNNINGHAM NEW YORK (2010)


New York Times’ın en önemli isimlerinden biri olan moda fotoğrafçısı Bill Cunningham’ı bisikleti ve mavi ceketinden hatırlayabilirsiniz. Yıllarca New York Times’ın moda köşesine katkıda bulunan Cunningham, eksantrik moda gözü ve mütevazı yaşamı ile içinizi ısıtacak. 


SAINT LAURENT (2014)


Cezayir’de doğan ve daha sonra Paris’e taşınan Yves Saint Laurent’in nasıl bir moda ikonuna dönüştüğünü merak ediyorsanız bu filmi izlemelisiniz! Gaspard Ulliel’in başarılı başrol performansına Lea Seydoux eşlik ediyor. 


CLUELESS (1995)


Yetişkin olmanın getirdiği problemler ile mücadele etmeyi öğrenen zengin lise öğrencisi Cher, yeni bir öğrencinin popüler olmasını sağlıyor. Konusun yanı sıra kıyafetleri ile günümüzdeki birçok trende ilham kaynağı olan Clueless filminde Alicia Silverstone ve Paul Rudd oynuyor. 


WE’LL TAKE MANHATTAN (2012)


İngiliz Fotoğrafçı David Bailey ve model Jean Shrimpton’un ünlü aşk hikayesini konu alan film, 1962 yılında geçiyor. Bir fotoğraf çekimi için New York’a yollanan ikilinin moda ve aşk dolu hikayesini Aneurin Barnard ve Karen Gillan canlandırıyor. 


ROMY & MICHELE’S HIGH SCHOOL REUNION (1997)


Lisa Kudrow ve Mira Sorvino’nun yer aldığı film tam olarak moda sektörünü anlatmasa da kıyafetleri ile listeye girmeyi hak kazanıyor! Lise yıllarında popüler olmayan Romy ve Michele, sahte kişilikler yaratarak liselerinin yıldönümü kutlamalarına katılıyorlar. 


A SINGLE MAN (2009)


Tom Ford’un ilk yönetmenlik deneyimi olan ‘A Single Man’ filminin kıyafetlerinin ve dekorasyonunun ihtişamını tahmin edebilirsiniz. Bir tasarımcının gözünden göreceğiniz filmde Colin Firth, Matthew Goode, Nicholas Hoult ve Julianne Moore oynuyor. 1962 yılında geçen filmde eşi 8 ay önce vefat eden depresif bir İngiliz Profesörün hikayesi anlatılıyor. 


MISS CONGENIALITY (2000 ve 2005)


Sandra Bullock’un başrolde oynadığı Miss Congeniality film serisinin sizi güldüreceğine eminiz! Erkek fatma bir detektif olan Gracie Hart’ın alınan tehditler üzerine gizli bir şekilde ‘Bayan Amerika’ güzellik yarışmasına katılması isteniyor. 


ANNIE HALL (1977)


Moda filmleri arasında bir dönemin stiline damga vuran Annie Hall’dan bahsetmesek olmazdı! Diane Keaton’un imzası haline gelen takım elbiseleri ile ünlenen Annie Hall filmi, kıyafetleri ile hala günümüze ilham kaynağı oluyor. Woody Allen’ın hem yönettiği hem başrolde oynadığı filmde, boşanmış Alvy Singer eski aşkı Annie Hall ile ilişkisini gözden geçiriyor.