ŞAHİN DEMİR'İN İKİNCİ KİŞİSEL SERGİSİ SEVİL DOLMACI ART GALLERY'DE

Sanatçı Şahin Demir’in Sevil Dolmacı Art Gallery bünyesindeki ikinci kişisel sergisi “Boş Zamanlar Bahçesi”16 Aralık 2021’de Villa İpranosyan’da sanatseverlerle buluşuyor.

Sevil Dolmacı Art Gallery ressam Şahin Demir’in “Boş Zamanlar Bahçesi”isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı,“Boş Zamanlar Bahçesi”nde küresel felaketler, ekolojik sorunların git gide ağırlık kazanması ve yaşamları doğrudan etkilemesi konularını agresif bir ekspresyon ile ele alıyor.  

Demir’in İstanbul’da 2019 yılında Sevil Dolmacı Art Gallery’de açılan ilk kişisel sergisi “Sessizliğin İçinden”, Pablo Neruda’nın, Kuruntular kitabında yer alan ‘Sessizlik Şiiri’nden ilham alıyordu. Söz konusu sergide yoğun boya tabakaları ile tuvalden taşan soyut portreler oldukça ilgi çekmiş ve açıldığı gün tüm işlerin önemli koleksiyonlara kazandırılmasıyla oldukça konuşulmuştu. 

Demir, bu sergi ile kendi kültürüne ait detayları, bozulmuş parçalanmış kompozisyonlarına ekleyerek Boş Zamanlar Bahçesi’ne doğru yola çıkmış oldu. Natürmort / Ölü doğa teması geçmişe bakıldığında bolluk, zenginlik ve ihtişamı çağrıştırırken, bugün iklim krizi ile kıtlık, yokluk ve çöküşe karşılık geliyor. Sanatçı Boş Zamanlar Bahçesi’nde bu ikilemi kendi diliyle aktarıyor. Sanatçının üretim tekniği olarak kullandığı yığıntılar, dökülmeler ve bozulmalar da ele aldığı konuyu destekleyen bir diğer önemli unsur.   

Günümüzde sıklaşan küresel felaketler, ekolojik sorunların git gide ağırlık kazanacağına ve yaşamları doğrudan etkileyeceğine yönelik bilgiler, sanatçının uzun zamandır üzerine yoğunlaştığı konular. Şahin Demir’in söz konusu konuları agresif bir ekspresyon ile ele aldığı Boş Zamanlar Bahçesiisimli yeni serisi, Sevil Dolmacı Art Gallery ana mekânı Villa İpranosyan’da 16 Aralık-17 Ocak arasında görülebilir.


Etİketler