SARA RODRİK’LE DEVRİ ALEM

SARA RODRİK'LE DEVRİ ALEM

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 22 Mayıs 2015
SARA RODRİK’LE DEVRİ ALEM
Sara Rodrik'le dünyanın farklı noktalarına yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Farklı şehirlerden çektiği fotoğrafları, üç farklı sergi ve bir kitapta toplamasının ardından Rodrik, fotoğrafçılığının on ikinci yılında, tüm eserlerini arşivliyor. Hem de hepimizin göreceği şekilde!

Fas'ın masmavi sokakları, Kapadokya'nın peri efsaneleri, Afrika kırsalında yeni doğan aslanlar, Mimar Sinan'ın izinde Edirne'nin başyapıtları, Venedik karnavalından rengarenk maskeler... Sara Rodrik hepsini, kendi kadrajından, kendi hikayeleriyle yansıtıyor fotoğraflarına. Tüm bu fotoğraflar artık sararodrik.com sitesinde herkesin ziyaretine açılıyor.

Rodrik projesini şöyle anlatıyor: “On iki sene evvel Hindistan'a gitmeden önce, fotoğraf çekmeyi öğrenmek için birkaç ders almaya karar vermiştim. Bu kararımın hayatımı bu denli değiştirebileceğini asla hayal edemezdim. Fotoğraf çekerken şahit olduğum, bizim hayatlarımızın dışında var olan yaşamlar, inançlar, hayata karşı farklı bakış açıları beni o kadar etkiledi ki, kendimi devamlı değişik bir ülkede buldum. İnsanların yüzlerindeki farklı ifadeleri yakalayabilmek, bazı olayları ve görüntüleri ölümsüzleştirmek bana inanılmaz bir heyecan verdi. Bu heyecanı yaşadıkça gezdim, gezdikçe fotoğraf çektim. Değişik ülkeler, değişik yaşamlar fotoğraf çekme hobimi geliştirirken beni de bambaşka bir insan haline getirdi; yalnızca daha iyi fotoğraf çekmeyi değil, çok daha hoşgörülü, toleranslı olmayı ve ön yargıyı kırmayı öğretti.”

Sara Rodrik profesyonel fotoğraf makinesini ilk kez eline aldığında 54 yaşındaydı. On iki yıl sonra tüm fotoğraflarını 25 farklı albümde topladı. Türkiye'den ve dünyadan 25 farklı yer... Rodrik bugün dünyanın çeşitli noktalarını keşfetmeye, farklı hayatlara şahitlik etmeye ve yakaladığı anları fotoğraflamaya devam ediyor.

Sara Rodrik'in fotoğraf yolculuğunu takip etmeye hazırsanız buyrun: www.sararodrik.com

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.