SOSYAL İZOLASYONDA MUTLAKA OKUNMASI GEREKEN KİTAPLAR

Sosyal izolasyon için iyi bir okuma listesi birçok farlı kategori gerektirir. Salgın hikayelerinden, güçlü feminist eserlere kadar bu izolasyon döneminde okumaktan keyif alacağınız kitaplar...

Herkesin bahsettiği, olağanüstü pandemi romanlardan bazılarını okumanızı özellikle öneriyoruz. Aynı zamanda daha sakinleştirici, kişisel gelişim kitaplarına yönelmek de bu dönemde faydalı olabilir.

1. İstasyon Onbir, Emily St John Mandel

2014'te yayımlanan roman, medeniyeti sona erdiren bir pandeminin ilk günlerinde hayatta kalan küçük grupların, salgın sonrasında hayatlarını nasıl yeniden inşa ettiklerini ve nasıl dersler çıkarttıklarını anlatıyor. 

2. Jane Eyre, Charlotte Brontë

Charlotte Brontë’nin güçlü ve kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenen kahramanı Jane Eyre’ın bu klasik hikâyesi, gerek kasvetli havası gerek erkeklerin egemen olduğu bir dünyada kadın olmanın zorluklarını betimlemekte İngiliz edebiyatının en önemli romanlarından biridir. 

3. Oda, Emma Donoghue

Bu roman, annesiyle birlikte esir tutulduğu tek odada büyümüş beş yaşındaki bir çocuk tarafından anlatılıyor. Ona göre, o oda tüm dünyadır ve içindeki her şey onun için canlı bir şekilde gerçektir: yatak, en sevdiği kaşık, annesinin onun için yaptığı çizimler. Annesinin o odada ona iyi bir hayat vermeye çalışırken gösterdiği sevgi ve yaratıcılık, özellikle bu süreçte okumak için ideal bir hikaye.

4. Dağın Bu Yüzü, Jean Craighead George


1959'da yayımlanan bu klasik çocuk kitabı, evden kaçan ve Catskill Dağlarının vahşi doğasında yalnız yaşamayı öğrenen bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Kendine bir ağacın altında bir yuva kazıyor. Balık tutmayı öğreniyor. Bir şahini evcilleştiriyor. Yalnızlığı, çoğunlukla canlandırıcı, sağlıklı ve yaratıcı bir şekilde anlatılıyor. Mükemmel bir kaçış fantezisi ve yalnız yaşamın basit zevklerinin bir hatırlatıcısı.

5. Veba, Albert Camus

Bu ince romanın, sırf isminden dolayı pek çok pandemi temalı kitap listesinde  olduğunu düşünebilirsiniz. Ama kitap, bundan çok daha fazlası: Veba, kişisel bakım için beklenmedik bir rehber! Camus bize en yoğun ve yıkıcı durumlarda bile molalar verebilmeyi hatırlatıyor. Bu dönemde edinebileceğimiz değerli alışkanlıklardan biri de kendimize iyi bakmak olduğu için bu kitabın uygun olduğunu düşündük.

6. Decameron, Boccaccio

Canlı, tuhaf ve genellikle çok pis hikayelerden oluşan bu koleksiyon ilk olarak 1353'te İtalya'da yayınlandı. Boccaccio'nun hikayesi kara veba çerçevesinde işleniyor. Onun kahramanları, yedi kadın ve üç erkek, salgını önlemek için Floransa dışında bir villada inzivaya çekiliyor. Orada, iki hafta boyunca izole edilmiş, her gün için farklı bir tema ile birbirlerine hikayeler anlatarak zamanlarını geçiriyorlar.

7. Fahrenheit 451, Ray Bradbury

Amerikalı yazar Bradbury'in romanı kitapların itfaiyeciler tarafından yakıldığı, kitap okuyan, düşünen insanların yok edildiği, insanların sadece beyin yıkayan, eğlence amaçlı televizyon programları izlediği baskıcı bir toplum yapısını anlatır. Yapıt Fransız yönetmen François Truffaut tarafından beyaz perdeye de aktarılmıştı.

8. Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley

Zamyatin'den bir hayli etkilenen Huxley'in romanı da 26. yüzyılda geçer. Genetik bilim ve üreme yolları vasıtasıyla insanlar bir çok yönden değiştirilmiştir. İnsanlar hastalıkları yenmiş; ırklar arasında eşitlik sağlanmış, sağlıklı, zengin ve mutlu bir toplum oluşturulmuştur.

İlk etapta ütopya gibi görülecek bu durum ancak birçok insanî değerin yok edilmesiyle mümkün olmuştur...

9. Gazap Üzümleri, John Steinbeck

John Steinbeck'in tartışmasız en büyük eseri olan ve ona Pulitzer ödülünü kazandıran "Gazap Üzümleri", 1939'da ilk kez yayınlandığında büyük tartışmalara yol açmıştır. Tüm dünyayı etkileyen "Büyük Buhran" döneminde, tarımın kapitalistleşmesi ve krizler sebebiyle fakirleşen kitlerlerin ayakta kalma mücadelesinin anlatıldığı bu romanda Steinbeck, açlık, sefalet ve zorbalık yüzünden evlerini terk edip yollara düşmek zorunda kalan binlerce işçi ailesinden birine odaklanıyor.

Boşa çıkan umutların, hüzne dönüşen sevinçlerin arasında insanlığın direncini ve onurunu çarpıcı bir dille anlatan, kapitalizmi sonuna kadar eleştiren "Gazap Üzümleri", 20. yüzyılın en önemli eserlerinden biri olarak görülüyor.

10. Boynunun Etrafındaki Şey, Chimamanda Ngozi Adiche

Özenle çizilmiş karakterlere odaklanan bu öykülerde erkekler ve kadınları, ebeveynler ve çocukları, sürgündekiler ve geride kalanları birbirine bağlayan bağlar irdeleniyor. Sakınmasız ve alabildiğine gerçekçi olmakla birlikte olağanüstü bir duyarlık ve güzellik sergileyen öyküler, sürgünde ve yersiz yurtsuz olma deneyimiyle gelen derin hüsran duygusuna, “sıradan” insanların kültür farkını aşma ve sevgiyi yeniden kazanma çabasına ışık tutuyor.

11. Kadın Mücadelesi, Marta Breen

Özgürlük. Eşitlik. Kız kardeşlik. Yeter ki sesimiz duyulsun! Kadın Mücadelesi, feminizm tarihini merak edenler için mutlaka okunması gereken bir grafik roman. 150 yıllık yakın tarihe odaklanan Marta Breen dünyanın dört bir yanında hakları için savaşan kadınları anlatıyor.

Henüz dünyanın her yerinde herkes eşit haklara sahip olamasa da geçtiğimiz yüz elli yıl, umutsuzluğa kapılmamamız gerektiğinin kanıtı niteliğinde. Marta Breen’in güçlü kalemiyle bugün her bireyin doğal hakkı olduğunu düşündüğümüz eğitim, çalışma, seçme ve seçilme haklarını elde etmenin o kadar da kolay olmadığını anlattığı Kadın Mücadelesi -Özgürlük, Eşitlik ve Kız Kardeşliğin 150 Yılı Jenny Jordahl’ın müthiş çizimleriyle tamamlanıyor.

12. Coffee Lover's Bible: Change Your Coffee, Change Your Life, Bob Arnot

13. Greta Thunberg'in Resmi Olmayan Biyografisi, Valentina Camerini20 Ağustos 2018'de Stockholm'de yazın son günlerinin yaşandığı bir sabah için hava inanılmaz sıcak. Televizyonda söylendiğine göre son aylarda sıcaklıklar çok yüksek. O gün, on beş yaşındaki Greta Thunberg, parlamento binası önündeki grevine başladı: daha fazla beklenemezdi, politikacıların çevreyi korumak için bir şey yapmaları gerekiyordu. Bu, tarihteki ilk #fridaysforfuture.

“Unutma büyük şeyler yapmak için çok küçük değilsin.”

14. 20th Century Fashion, Alison A. Nieder

20. yüzyılın ilk yarısında kadınlar, hala şekillendirici korselerin içine hapsolmuş, milenyumun gelişiyle de eşofman ve düşük kotların en moda parçalar olmasıyla moda da büyük bir evrimden geçti. İşte bu evrimi harika bir şekilde detaylandıran bu kitaba bir şans vermenizi tavsiye ediyoruz.

15.  Midcentury Memories : The Anonymous Project, Lee Shulman

50 yıl önce insanlar, akıllı telefonlarımızla Instagram'ı kullandığımız gibi film kameralarını kullanıyorlardı. Yemeklerini, tatillerini, sevdiklerini, kutlamalarını ve aile toplantılarını fotoğrafladılar. Yerler, tarihler ve insanlar bilinmiyor olabilir, ancak bu anlık görüntülerdeki hikayeler oldukça tanıdık.

16. Efsanevi Yaratıklar, Alberto Manguel

“Okumanın Tarihi”, “Geceleyin Kütüphane” ve “Hayali Yerler Sözlüğü” gibi kitaplarıyla tanıdığımız Alberto Manguel, yeni kitabı “Efsanevi Yaratıklar”da okurlarını mitolojiden, dinler tarihinden, edebiyattan ve popüler kültürden karakterlerle dolu bir gezintiye çıkarıyor. Bu kişisel koleksiyonda Drakula ile Kırmızı Başlıklı Kız, Şeytan ile Superman, Sinbad ile Kaptan Nemo, Karagöz ve Hacivat ile Quasimodo yan yana geliyor. Ortak insanlık mirasımızın en kıymetli parçalarından birinin, hikâyelerin coğrafyasında ikamet eden onlarca “efsanevi yaratık”ın, can buldukları kitap ve efsanelerden dışarıya taşıp başka kılıklarda yaşamayı nasıl sürdürdüklerini, dünya hakkında her çağda yeni şeyler söylemeyi nasıl başardıklarını Manguel’in kılı kırk yaran, yaratıcı, oyunbaz yorumları ve eğlenceli çizimleri eşliğinde keşfetmek kitapseverler için gerçek bir ayrıcalık.

17.  Hikaye Anlatıcısı : Yalnızlıktan Doğan Masallar, Walter Benjamin

Walter Benjamin’in ilgi alanlarını biçimsel olarak nasıl sahnelediğini, canlandırdığını ve oynadığını ortaya koymak için bir araya getirilen metinlerden oluşan Hikâye Anlatıcısı – Yalnızlıktan Doğan Masallar, Ebru Arıcan’ın çevirisiyle, Heretik Yayıncılık tarafından yayımlandı.

18. Bağışıklığınızı Güçlendirin, Amy Myers

Günümüzde bazı hastalıklar daha yaygın hale geliyor. Alerjiler, astım, gıda hassasiyetleri, geçirgen bağırsak hastalığı, romatoid artrit, Haşimoto, Graves...

En hafifinden en ağırına bütün hastalıkların beslenmeyle düzelebileceğine giderek daha çok insan inanmaya başlıyor. Hatta hastalıkların aslında bir bağışıklık sorunu olduğunu düşünenler çoğalıyor.

Dünya nüfusunun önemli bir yüzdesinin artık salgın haline gelen otoimmün hastalıklardan ya da inflamasyondan mustarip olduğu biliniyor. Otoimmün hastalığı bulunmayanlar da bu hastalıklardan en az birine yakalanma riski taşıyor. Klasik modern tıbbın sunduğu ilaç odaklı çözümlerse hastalara çoğu zaman yarardan çok zarar getiriyor.

ABD’de çalışmalarıyla ün kazanmış fonksiyonel tıp doktoru Amy Myers’ın Bağışıklığınızı Güçlendirin kitabı, otoimmün hastaları ve hastalık riski taşıyanlar kadar bağışıklık sisteminin önemini bilen ve onu güçlendirmek isteyenler için 30 günlük bir beslenme programı sunuyor.

19. Super Attractor : Methods For Manifesting A Life Beyond Your Wildest Dreams, Gabrielle Bernstein

Super Attractor : Methods For Manifesting A Life Beyond Your Wildest Dreams kitabında Gabrielle Bernstein, evren ile uyum içinde yaşamak için gerekli adımları daha önce hiç olmadığı kadar eksiksiz bir şekilde anlatıyor.