VICTORIA & ALBERT MÜZESİ YENİ BİR MODA SERGİSİNE HAZIRLANIYOR

Bu sefer mercek altında Afrika modası var!

Moda tarihini inceleyen sergileri ile bilinen Londra’daki Victoria & Albert Müzesi, bu sefer Afrika kültürünün etkisine odaklanıyor. Dr. Christine Checinska tarafından küratörlüğü üstlenilen sergide, Shade Thomas-Fahm, Chris Seydou, Kofi Ansah ve Alphadi gibi Afrika’nın moda sektöründeki değişime katkıda bulunan ilk nesil tasarımcıların parçaları yer alacak. 

V&A’in bu sergisinde bir fark daha var… Bu sefer küratör halkı sergiye dahil olmaya çağırıyor! İsimleri geçen dört tasarımcının nadir ve ilk tasarımlarına sahip olan kişilere seslenen Victoria & Albert müzesi, 20. Yüzyıl kente, bogolanfini, khanga ve kişisel hikayelerle bağlantılı Afrika’nın bağımsızlık ve özgürlük yıllarından hatıra kıyafetleri, festivallerde giyilen alo ebi dahil 2010’dan itibaren önemli parçaları, aile portrelerini, Afrika ve Afrika diasporik moda trendlerini gösteren videoları istiyor. Bu parçalara sahip olan kişilerin, parçaları #AfricaFashion yazarak sosyal medyadan paylaşması ve V&A müzesine e-posta olarak iletmesi isteniyor. 

Sergiyi 2022’de açmayı planlayan Checinska, sanat ve moda severler ile birebir iletişim kurarak anlamlı ve yaratıcı bir araştırma yapmak istiyor. Moda sahnesini deneyimlendiği gibi aktarmak istediğini söyleyen Checinska, 2004’te V&A müzesinde ‘Black British Style’ ve 1994’te Afrika stiline odaklanan bir ‘Streetstyle’ sergisi açmıştı. Ancak Afrika Modası sergisi müzenin ilk büyük Afrika odaklı moda sergisi olacak. “Bu serginin moda coğrafyasında yeniden bir müzakereye yol açacağını ve bu alanda oyunun kurallarını değiştireceğini umuyoruz,” diyen Checinska, geçtiğimiz sene boyunca dünyanın dört bir yanında Afrikalı moda kreatiflerini araştırdığını belirtti. 

20. Yüzyıldan günümüze kadar uzanması beklenen sergi parçaları hem geleneksel hem de modern stilleri gösterecek. Kreatiflerden araştırmacılara kadar birçok kişi ile görüştüğünü ekleyen Checinska, sonuç olarak bu dört Afrikalı tasarımcıya odaklanmaya karar verdiklerini söyledi.