YEŞİM AKDENİZ LONDRA’DA!

YEŞİM AKDENİZ LONDRA'DA!

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 18 Mayıs 2015
YEŞİM AKDENİZ LONDRA’DA!
Ressam Yeşim Akdeniz, "The Secret Life of My Coffee Table" başlıklı kişisel sergisini, 22 Mayıs'ta Pi Artworks Londra'da açıyor. Akdeniz'in sergisinde, kendi başlarına ifade ettikleri anlam ve durumların yanı sıra hem kavramsal olarak hem de estetik unsurlarla birbirlerine bağlı olan tuvalleri yer alıyor. Sanatçı işlerinde, insan yapımı nesneler, doğal taşlar, üretildikleri dönemin özelliklerini taşıyan tasarım objeleri ve mimari yapıları yorumluyor. 

Bu sergiyi daha öncekilerden ayıransa, insan figürlerine pek rastlanmıyor olması. İnsanla alakalı tek figür, mekanın içerisine, nereden geldiği bilinmeyen geometrik bir cismi sokan el. Tuvaldeki bu el, insani özelliklerin yanı sıra tanrısal bir unsur olarak betimlenmiş. Yeşim Akdeniz aslında, eşyaların, iç mekan ve binaların insanlardan arındırılmış hallerini resmettiğini söylüyor. Bunu yaparken nesneler, var oldukları dönemler boyunca biriktirdiklerini, kendi hikayelerini anlatıyor; farklı ruh hallerini yansıtıyorlar. Geometrik formlarsa, zaman zaman tuvallerden fırlayıp galeri mekanına yayılarak, sergi kurgusu içerisindeki devamlılığı sağlıyor.

Akdeniz, değişken formlarda, iç mekan kompozisyonlarına dahil ettiği taşlarla, Carl Gustav Jung'un çocukluğuna dair bir anekdota gönderme yapıyor. Akdeniz'in işlerinde iyileştirici gücüyle öne çıkan taşın, Jung'taki hikayesi şöyle: Zor bir çocukluk dönemi geçiren Jung'un çocukken bulup sakladığı bir taş, yıllar sonra tekrar karşısına çıkar. Bunun üzerine Jung, hastaları gibi kendi davranışını da analiz ederek, bu taşın aslında neyi temsil ettiğini anlamaya çalışır.
Yeşim Akdeniz'in Pi Artworks Londra'daki ‘The Secret Life of My Coffee Table' sergisi ‘22 Mayıs – 27 Haziran' arasında görülebilir.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.