IŞILTILI VE RENKLİ: 21 YILBAŞI TEMALI FİLM

Yılbaşı ağaçları, ışıklar ve bol bol kar yağışı!

Bu sene sokaklarda renkli ışıklar, kocaman çam ağaçları, süsler ve Noel Baba figürleri yok… Bu nedenle içinizden her yıl kurduğunuz çam ağacını süslemek gelmemiş de olabilir. Belirsiz geçen tüm senenin ardından nasıl oldu da Aralık ayına geldik biz de bilmiyoruz! Eskiden tüm dünyada ne olursa olsun bir kutlama havası olurdu ancak bu sene olmaması çok normal… Madem etrafımız eskisi gibi ışıklar ve süsler ile kaplı değil televizyon ekranınızı bir kar küresine dönüştürme zamanı! Yılbaşı ve Noel moduna girmekte zorlanıyorsanız, eskimez klasik filmlere yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Süslü ağaçlar, renkli ışıklar ve kardan adamlar ile dolu Noel filmleri hem eğlenceli hem de festival modunda. Belki bu yıl dilediğimiz kutlamaları yapamayacağız ancak bu evde geçirdiğimiz zamana biraz Noel büyüsü katmamızı önlemiyor!

Aşağıda Noel temalı 21 filmi görebilirsiniz…


LET IT SNOW (2019)

Noel arifesinde bir kasabaya kar fırtınası vuruyor ve bir grup lise arkadaşı bir araya geliyor. Arkadaşlıklarının ve aşk hayatlarının iç içe olduğunu fark eden bu grup arkadaş Noel sabahı hiçbir şeyin aynı olmadığını fark ediyorlar. Kiernan Shipka, Isabela Moner, Mitchell Hope ve Odeya Rush gibi isimlerin oynadığı bu film tam olarak bir Noel filmi!

THE SANTA CLAUSE (1994)Tim Allen’ın başrolde oynadığı ‘The Santa Clause’ filmi adından anlayabileceğiniz üzere Noel Baba hakkında. Noel arifesinde gerçek Noel Baba çatısına düştükten sonra, Scott Calvin (Tim Allen) büyülü bir şekilde Santa Clause’a dönüşüyor. Tam bir Noel aile filmi kategorisinde olan bu film battaniye ve sıcak çikolata eşliği için harika!

WHITE CHRISTMAS (1954)


Bing Crosby, Vera Ellen, Rosemary Clooney ve Bing Crosby… Tam bir klasik Hollywood filmi! Görkemli elbiseler, büyüleyici danslar ve harika Noel görüntüleri. Filmin isminden anlayacağınız üzere bu tam bir beyaz Noel filmi! Vermont’ta bir Noel gösterisi hazırlayan ekibin macera dolu müzikal hikayesine hazır olun. 


FOUR CHRISTMAS (2008)


Reese Witherspoon ve Vince Vaughn’ın başrolde olduğu ‘Four Christmases’ filminde tek bir filmde dört Noel yaşayabilirsiniz! Noel Gününde boşanmış ebeveynlerinin dört evini de ziyaret eden bir çifti konu alan bu film, eğlenceli ve komik türde. Noel zamanından nefret eden bir çift, bir günde dört Noel yaşıyor!


HOME ALONE SERİSİ (1990, 1992, 1997)


Macaulay Culkin’in başrolde oynadığı bu film nesiller boyunca bir Noel ve yılbaşı klasiği filmi oldu. Başrolde sekiz yaşındaki bir çocuk oynasa da bu eğlenceli film hala bizi güldürmeye devam ediyor! Ailesi ile Noel tatili için seyahat ederken unutulan Kevin, evde tek başına kalmak zorunda kalıyor. Eve girmeye çalışan hırsızlar ile mücadele eden Kevin’in ‘Home Alone’ film serisini maraton olarak izleyin!


LAST CHRISTMAS (2019)


Yeni sayılabilir bir Noel filmi! Hayatında her zaman kötü kararlar alan Kate, her sene Noel döneminde bir mağazada ‘Elf’ olarak çalışıyor. Aslında şarkıcı olmak isteyen Kate, bu mağazada Tom ile tanışıyor ve hayatı değişmeye başlıyor. Emma Thompson, Emilia Clarke ve Henry Golding’in başrolleri paylaştığı bu film, George Michael’ın aynı isimdeki şarkısından ilham alıyor!


HOW THE GRINCH STOLE CHRISTMAS (2000)


Dr. Seuss’un klasik çocuk romanından uyarlanan bu filmde başrolde Jim Carrey ve küçük Taylor Momsen var. Herkes için Noel’i mahvetmeye çalışan Grinch, küçük bir kız ile tanışınca her şey değişiyor. Animasyon ve canlı aksiyon ile karışan bu filmin en güzel partneri süper tatlı bir sıcak çikolata olacak!


MIRACLE ON 34TH STREET (1947)


Bir Noel klasiği olan ‘Miracle on 34th Street’ Kris Kingle adında yaşlı bir adamın Macy’s festivaline Noel Baba kılığına girmesini konu alıyor. Kringle öyle bir hit olur ki, kısa süre sonra Manhattan'ın merkezindeki mağazada düzenli olarak görünmeye başlar. Kringle, gerçekten Noel Baba olduğunu iddia ederek müşterileri ve çalışanları benzer şekilde şaşırttığında, bu onun ruh sağlığını ve daha da önemlisi gerçekliğini belirlemek için bir davaya götürür.


THE CHRISTMAS CHRONICLES (2018)


Kardeşler Kate ve Teddy, Noel Arifesinde Noel Baba’yı yakalamak için bir plan hazırlarlar. Plan ters gittiğinde çocuklar, çok geç olmadan tatili kurtarmak için Aziz Nick ve sadık elfleriyle güçlerini birleştirir. Kurt Russell’ın Noel Baba’yı canlandırdığı filmde Goldie Hawn ise Noel Anne’yi canlandırıyor. 


LOVE THE COOPERS (2015)


Coopers ailesi yaptıkları en güzel Noel kutlaması için hazırlanırken, beklenmedik misafirler Noel gününü tam anlamıyla bir karmaşaya dönüştürüyor. Diane Keaton, Olivia Wilde, Amanda Seyfried, John Goodman, Ed Helms ve Timothee Chalamet gibi geniş kadrosu ile dikkat çeken bu film Noel ruhunu en eğlenceli şekilde yansıtıyor. 


POLAR EXPRESS (2004)


Animasyon ve gerçeklik arasında gidip gelen bu film, çocukluk anılarınızı yeniden depreştirecek! Tom Hanks’in seslendirdiği ‘Polar Express’ filmi çocukluk hayallerimizi gerçeğe dönüştürüyor. Küçük bir çocuğun Noel Baba ile tanışmak için Kuzey Kutbuna yolculuğunu anlatan bu film bol bol sıcak çikolata ve kar ile dolu. 


A BAD MOMS CHRISTMAS (2017)


‘Bad Moms’ adlı filmin devamı olan ‘Bad Moms Christmas’ filmi, anneler Amy, Kiki ve Carla’nın beklentilere karşı gelmesini konu alıyor. Noel zamanında çocukları için mükemmel bir kutlama planlamanın zorluğu bir yana, Noelde bir de kendi anneleri ziyarete gelir. Mila Kunis, Kathryn Hahn, Kristen Bell ve Susan Sarandon’un başrolleri paylaştığı bu film geleneksel Noel filmi konseptine asilik katıyor!


LOVE ACTUALLY (2003)


Hugh Grant, Keira Knightley, Liam Neeson, Colin Firth, Emma Thompson, Bill Nighy ve Alan Rickman gibi geniş bir kadroya sahip olan ‘Love Actually’ filmi Noel temalı bir romantik komedi. Londra’da bir Noel gününden önce sekiz farklı çiftin aşk hayatını konu alan film tam olarak sezona uygun!


A CHRISTMAS CAROL (2009)


Charles Dickens’ın aynı isimdeki romanından uyarlanan bu animasyon filmi, kinci bir adam olan Ebenezer Scrooge’un, Noel arifesinde ona yöntemlerinin kötülüğünü gösteren ve onu daha iyi bir adam olmaya sevk eden üç ruhla karşılaşır. Bu anlamlı ve eğlenceli filmde seslendirmeyi Jim Carrey, Gary Olmdan ve Colin Firth yapıyor. 


TRADING PLACES (1983)


Yapılan en iyi Noel filmleri arasında yer alan ‘Trading Places’ filminde Eddie Murphy ve Dan Aykroyd başrolde oynuyor. Philadelphia’da Noel zamanında geçen bu film, çok zengin bir adam ve fakir bir adamın yer değiştirmesini konu alıyor. 


THE HOLIDAY (2006)


İki farklı ülkeden kadının ilişki sorunlarından uzaklaşmak için Noel zamanında yer değiştirmesini konu alan bu filmde Jude Law, Cameron Diaz, Kate Winslet ve Jack Black başrolde oynuyor. Beklenmedik aşkları konu alan bu film hem ilginç hem de Noel temasına uygun. 


THE FAMILY MAN (2000)


Noel arifesini Wall Street’teki ofisinde çalışarak geçiren bekar ve işkolik Jack, eve dönerken bir marketteki saldırıyı önlüyor. Ertesi gün New Jersey’de bir aile ve çocukları ile uyanan Jack, kendisinin olmayan bir hayatın içine düşüyor. Nicolas Cage’in başrolde oynadığı bu film hem düşündürücü hem de duygusal. 


OFFICE CHRISTMAS PARTY (2016)


Geleneklerin dışında bir Noel filmi olan ‘Office Christmas Parti’ filminde Olivia Munn, Jason Bateman ve Jennifer Aniston gibi isimler var. Ofiste Noel kutlamasını konu alan bu filmde, beklenmedik olaylar ile partideki her şey kontrolden çıkıyor. 


JINGLE ALL THE WAY (1996) 


Keskin bir satıcı olan Howard, oğluna Noel için bir Turbo Man oyuncağı vaat eder. Her ebeveynle savaşmak ve onu almayı unuttuktan sonra oyuncağı almak için şehrin her yerine seyahat etmek zorunda kalan Howard’ın macerasını anlatan filmde Arnold Schwarzenegger başrolde oynuyor. 


ELF (2003)


Zooey Deschanel ve Will Ferrell’ın başrolde oynadığı ‘Elf’ filmi en klasik Noel filmlerinden biri olabilir! Kuzey Kutbunda elfler ile birlikte büyüyen insan Buddy, bir elf olmadığını öğrendiği zaman New York’ta biyolojik babasını bulmaya gider. Bu eğlenceli ve komik Noel filmi, modunuzu yükseltecek. 


NATIONAL LAMPOON’S CHRISTMAS VACATION (1989)


Bir nesil Chevy Chase’in komedi Noel filmleri ile büyüdü diyebiliriz. İşte o nesil için listemize bir Chevy Chase filmi eklemesek olmazdı! Noel kutlamasını mükemmel yapmak için ailesine söz veren Clark Griswold’un hikayesini anlatan bu filmde, her şey adeta bir domino etkisi gibi felakete dönüşüyor.