ALTIN KÜRE 2022'DE SEYİRCİ, ÜNLÜ VE BASIN OLMAYACAK

Ünlülerin katılımı veya kırmızı halı olmadan ödül töreni mi olur? 2022 Altın Küre Ödülleri öyle olacak…

Bir ödül töreni basın, seyirci ya da kırmızı halıda yürüyen ünlüler olmadan gerçekleşirse, gerçekten olmuş mudur?

Hollywood Yabancı Basın Birliği Salı günü yaptığı açıklamada, 2022 Altın Küre'nin sınırlı katılım ile devam edeceğini duyurdu. Omicron varyant dalgalanması nedeniyle, kurul yüz yüze törenlerini değiştirecek. Seyircisiz gerçekleşecek 79. ödül törenine, ne basın ne de ünlüler davetli... Ayrıca kurul, “Kırmızı halı olmayacak” dedi. Bir basın açıklamasına göre, tüm konuklar balo salonunun içindeyken her zaman maskeli ve sosyal mesafeli olacak. Kurum, bir canlı akıştan veya yayının başka bir sanal yolundan bahsetmiyor.

Duyuru, gösterinin planlanan tarihi olan 9 Ocak 2022'den birkaç gün önce geldi. Bu yılki Globes'ta yalnızca "belirli üyelere ve hibe alanlara" izin verilecek ve bunlardan aşı kanıtı, destekleyici aşı ve etkinlikten sonraki 48 saat içinde yapılan negatif bir PCR testi de dâhil olmak üzere bir dizi ek kısıtlama gerekecek.

Altın Küre'nin Şubat 2021'deki 78. ödül töreninden günler önce; Los Angeles Times, HFPA üyeleri arasındaki çeşitlilik eksikliğini detaylandıran ve bazı üyelerin destekleri karşılığında stüdyolardan ve yapımcılardan hediyeler aldığını iddia eden bir rapor yayınladı. Raporun ardından Netflix ve WarnerMedia gibi eğlence şirketlerinin Altın Küre'yi boykot etmesi ve NBC'nin Mayıs ayında 2022 törenini artık yayınlamayacağını açıklamasıyla hızlı bir düşüş yaşandı. HFPA, artık hediyelerin kabul edilmesine izin vermemek de dâhil olmak üzere politikalarında reform yapacağını duyurdu. Ayrıca Ekim ayında örgüte 6 siyah üye ve 10 kadın olmak üzere 21 yeni üye kazandırdı.

Altın Küre'nin formatı bu yıl ne olacak? HFPA henüz gösteri için resmi planlarını açıklamamış olsa da, Deadline törenin canlı olarak yayınlanabileceğini ve kazananların Altın Küre'nin sosyal medyasında canlı olarak açıklanabileceğini bildirdi.