ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

ANGELINA JOLIE, AFGANİSTAN İÇİN INSTAGRAM'A KATILDI

İyi Niyet Elçisi olan Angelina Jolie, Afganistan’daki duruma dikkat çekmek için Instagram hesabı açtı ve bir Afgan kızın kendisine yazdığı mektubu paylaştı.

Sosyal medya hesabı olmayan Angelina Jolie, bir sürpriz yaparak Instagram’a katıldı. Ünlü oyuncunun, 1 saatten az bir sürede 1,4 milyon takipçiye ulaşan takipçi sayısı sürekli artıyor. Hesabı açalı 24 saat geçmeden 4,5 milyon takipçisi oldu.

Resmen Instagram dünyasına giren Jolie’nin sosyal medyada varolmasının bir sebebi var. Jolie, Instagram hesabı açmasının ardından, ilk paylaşımını da yaptı. Hassas ve duyarlı ilk paylaşımı, neden Instagram’a katıldığını da açıklıyor. Amerikalı oyuncu, Afganistan’daki üzücü duruma dikkat çekmek için Instagram hesabı açtığını belirterek, bir Afgan kızın kendisine yazdığı mektubu paylaştı.

Şimdiye kadar Instagram hesabı olmayan Jolie, yeni açtığı hesabında, temel insan hakları için mücadele veren insanların hikâyelerine yer vereceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) İyi Niyet Elçisi olan Angelina Jolie, paylaşığı gönderinin açıklamasında; 11 Eylül’den iki hafta önce Afganistan’da Taliban’dan kaçan Afgan mültecilerle görüştüğünü yazdı.


Angelina Jolie, yaptığı paylaşımda Afganların ülkelerini saran korku nedeniyle üzüntüsünü ve bu konuda elinden geleni yapacağını belirtti.

“Bu, Afganistan'daki genç bir kızdan bana gönderilen bir mektup. Şu anda Afganistan halkı sosyal medyada iletişim kurma ve kendilerini özgürce ifade etme yeteneklerini kaybediyor. Bu yüzden, dünyanın dört bir yanında temel insan hakları için mücadele edenlerin hikâyelerini ve seslerini paylaşmak için Instagram'a geldim.
--
11 Eylül'den iki hafta önce Afganistan sınırındaydım ve burada Taliban'dan kaçan Afgan mültecilerle karşılaştım. Bu yirmi yıl önceydi.

Afganların ülkelerini saran korku ve belirsizlikten bir kez daha yerinden edilmelerini izlemek mide bulandırıcı.

Bu kadar zaman ve para harcamak, kan dökmek ve sırf bu noktaya gelmek için can kaybetmek, anlaşılması neredeyse imkânsız bir başarısızlıktır.

Yıllardır - dünyanın en yetenekli insanlarından bazıları olan - Afgan mültecilerin nasıl bir yük gibi muamele gördüğünü izlemek de mide bulandırıcı. Aletleri ve saygıları olsaydı, kendileri için ne yapacaklarını bilirlerdi. Ve sadece eğitim almak isteyen değil, bunun için savaşan birçok kadın ve kızla tanıştım.

Kendini adamış diğer insanlar gibi ben de sırtımı dönmeyeceğim. Yardım etmenin yollarını aramaya devam edeceğim. Ve umarım bana katılırsın.

#Afghanistan #AfghanWomen #AfghanGirls #HumanRights
Afgan kadınlarının fotoğrafı @lynzybilling”

Angelina Jolie, bundan sonra sosyal medyanın tüm gücünü kullanacak gibi duruyor.

Etİketler