APPLE IOS 15.4 GÜNCELLEMESİNDEKİ YENİLİKLER

Yayınlanan yeni Apple iOS 15.4 güncellemesiyle ilgili bilgiler…

Teknoloji devinin geçen haftaki "Peek Performance" etkinliğinde ön izlemesini yaptığı Apple'ın iOS 15.4'ü, artık iPhone'unuza indirilebilirsiniz. İşletim sistemi güncellemesi, Siri için cinsiyetten bağımsız bir ses seçeneği, yeni emoji, Face ID güncellemeleri olan AirTag antistalking uyarılarını getiriyor. ve iPhone'larda uzun zamandır beklenen Evrensel Kontrol ve aynı özellikler iPadOS 15.4 üzerinden iPad'lere geliyor. iOS 15.4, en yeni iPhone SE'nin yanı sıra yeşil iPhone 13 ve iPhone 13 Pro'da önceden yüklenmiş olarak geliyor.

Adından da anlaşılacağı gibi, iOS 15.4, Eylül ayında iPhone 13 ile piyasaya sürülen iOS 15'in dördüncü büyük güncellemesidir. Aralık ayı iOS 15.1 sürümü ile başlayan bu güncellemeler, Apple'ın iPhone işletim sistemine daha fazla özellik ekledi ve mevcut olanları iyileştirdi. iOS 15.4, iPhone ve iPad'lerde bir güvenlik açığını düzeltmek için geçen ay piyasaya sürülen iOS 15.3.1'i takip ediyor.

Maske ve FaceID
iPhone artık, kullanıcıların maske takarken Face ID'nin kilidini açmasını sağlayan bir seçenek içeriyor. Kaydolduktan sonra iPhone, kimlik doğrulaması için göz çevresindeki benzersiz özellikleri tanıyabiliyor. Bir maske takarken Face ID, iPhone'un kilidini açmak ve uygulamalarda ve Safari'de parolaları otomatik olarak doldurmak için kimlik doğrulama olarak kullanılabiliyor. Yeni özellik, iPhone 12 ve sonraki sürümleriyle çalışıyor

SharePlay'i Başlatın
SharePlay, FaceTime görüşmesi sırasında paylaşılan deneyimler için güçlü bir özellik setidir. Bugün kullanıcılar SharePlay'i FaceTime'dan başlatabiliyor ve iOS 15.4'ün piyasaya sürülmesiyle SharePlay oturumları doğrudan desteklenen uygulamalardan başlatılabiliyor.

Siri Sesi
Siri artık İngilizce konuşanlar için yeni bir sese sahip ve kullanıcılara kendileriyle konuşan bir ses seçmeleri için daha fazla seçenek sunuyor. Yeni Siri sesi, inanılmaz derecede doğal bir ses için Neural Text to Speech teknolojisinden yararlanıyor.

AB Dijital COVID Sertifikası için Apple Cüzdan ve Sağlık desteği
Artık Sağlık’ta AB Dijital COVID Sertifikası desteği ile COVID-19 aşılarının, laboratuvar sonuçlarının ve iyileşme kayıtlarının doğrulanabilir versiyonlarını indirebiliyor ve saklayabiliyorsunuz. Ayrıca, Apple Cüzdan'daki COVID-19 aşı kartları artık AB Dijital COVID Sertifikası biçimini destekliyor. Kullanıcılar, Cüzdan uygulamasına eklendikten sonra aşı kartlarını istedikleri zaman görüntüleyebiliyor ve sunabiliyor.

Yeni Emoji
iOS 15.4, yüzler, el hareketleri ve ev eşyaları dahil 37'den fazla yeni emoji içeriyor. Kullanıcılar artık el sıkışma emojisinde her el için ayrı cilt tonları seçebiliyor.

Ek özellikler
•  Safari web sayfası çevirisi, İtalyanca ve Geleneksel Çince için destek eklendi.
• Visual Look Up, bir kullanıcının fotoğraflarındaki sanatı, dünyadaki önemli noktaları, bitkileri ve çiçekleri, kitapları ve köpek ve kedi ırklarını tanıyor, böylece onlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirler ve şimdi genişletilmiş dil ve coğrafya kullanılabilirliği ile dünya çapında daha fazla kullanıcı, Visual Look Up'ı deneyimleyebiliyor. iOS 15.4 ile Visual Look Up İngilizce (Avustralya, Kanada, Hindistan, Singapur, İngiltere, ABD), Fransızca (Fransa), Almanca (Almanya), İtalyanca (İtalya) ve İspanyolca (Meksika, İspanya, ABD) dillerinde mevcuttur.
Podcasts uygulaması sezonlar, oynatılan, oynatılmayan, kaydedilen veya indirilen bölümler için bölüm filtreleri ekliyor.
• Haberler, Bugün akışı ve Ses sekmesinde gelişmiş ses içeriği keşfi sunuyor.
Kamera kullanılarak Notlar ve Hatırlatıcılar uygulamalarına Canlı Metin eklenebiliyor.
• Klavyedeki Kamera, Notlar ve Hatırlatıcılar uygulamalarında metin kopyalayıp yapıştırmak için kullanılabiliyor.
• Kısayollar artık Hatırlatıcılarla etiket eklemeyi, kaldırmayı veya sorgulamayı destekliyor.
• Acil SOS ayarları, tüm kullanıcılar için Basılı Tutarak Ara'yı kullanacak şekilde değiştirildi.

Apple yazılım güncellemelerinin güvenlik içeriği hakkında bilgi için lütfen şu web sitesine gidin: https://support.apple.com/kb/HT201222