APPLE MUSIC'TE DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Apple Music ve App Store Dünya Kadınlar Günü’nü güçlü kadınlar ile kutluyor!

Apple Music, rekorlar kıran, listelerde ilk sıralarda yer alan, gerek yaptıkları işler ve yarattıkları pozitif değişim gerek pop kültürü ve ötesinde bıraktıkları etkilerle ilham kaynağı olan, kendi alanlarında lider kadınları Mart ayı boyunca öne çıkarıyor. Apple Music'te dünyanın her yerinden sanatçıların ve fikir önderlerinin yer aldığı özel derlenen çeşitli “Vizyoner Kadınlar” çalma listelerini görebilirsiniz. Apple Music’te ayrıca dört adet orijinal kısa film yayınlanacak. 8 Mart tarihinde Apple Music Radyosu ve Apple Music TV’de 24 saat boyunca kesintisiz olarak inanılmaz kadın müzisyenlere, seslere ve hikayelere yer verilecek.

Ayın başından itibaren Apple Music’te, dünyaca tanınmış sanatçı ve fikir önderlerinin kendilerine ilham veren kadınlara ait favori şarkılarıyla hazırladığı 20 farklı global “Öncü Kadınlar” çalma listesi yer alacak. Apple Music’teki “Öncü Kadınlar” koleksiyonunda Amy Lee, Arlo Parks, Cara Delevingne, Cardi B, Carly Pearce, Caroline Shaw, Celeste, Diane Warren, Jazmine Sullivan, Karol G, Kim Ng, Linda May Han Oh, Loretta Lynn, Remi Wolf, Romy, ROSÉ, Saweetie, St. Vincent, Tasha Cobbs Leonard, Yola ve Zoe Wees tarafından hazırlanan çalma listeleri bulunuyor. 

Apple Music ayrıca tüm dünyadan 40 farklı yerel sanatçıya da yer vererek bu sanatçıların seslerini ve yaşadıkları bölgelerde müzik alanında yarattıkları etkileri öne çıkarıyor. Türkiye’den Piyanist Gülsin Onay seçkileriyle Apple Music’te yer alacak. 

Popüler Apple Music çalma listeleri, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle aralarında olağanüstü sanatçıların bulunduğu özel konuklar tarafından hazırlanacak. Ariana Grande Who Runs the World için, tabuları yıkan kadınların imzasını taşıyan 100’den fazla favori şarkısını özenle seçti.Chloe x Halle’den Chloe Bailey, R&B dünyasının güçlü kadınlarının yer aldığı High Maintenance çalma listesini hazırladı. Dee Dee Bridgewater ise her dönemden caz eserlerini kapsayan Singers Delight’ta konuk editör olarak karşımıza çıkıyor. Apple Music, dans alanında house ve techno müziğin önde gelen kadın isimlerinin imzasını taşıyan ve Logic1000’in yoğun dokulara sahip seslerinden Honey Dijon’ın enerji dolu club parçalarına kadar uzanan DJ miksleri sunacak.

Apple Music’te çeşitli orijinal kısa filmler yayınlanacak. Temsil edilme, güç ve kız kardeşlik konularına odaklanan Women Making History’de Megan Thee Stallion, Katy Perry, Erykah Badu ve Brandi Carlile gibi müzik dünyasının önde gelen kadınları yer alıyor. Perde arkasındaki şarkı yazarları ve prodüktörleri mercek altına alan yeni Behind the Boards serisinde, Starrah, Teddy Geiger ve Lauren D’Elia verdikleri samimi röportajlarda kendilerini sanatlarında geliştirirken yaşadıkları deneyimleri paylaşıyor ve müzik sektöründe çalışmak isteyen genç kızlara tavsiyelerde bulunuyor.

Apple Music Radyosu ve Apple Music TV

8 Mart’ta Apple Music Radyosu’nda ve Apple Music TV’de 24 saat boyunca kesintisiz olarak inanılmaz kadın müzisyenlerin seslerine ve hikayelerine yer verilecek. Apple Music 1, Hits ve Country radyolarında, 30’dan fazla yepyeni orijinal programın Issa Rae, Shania Twain, Ciara, Alanis Morissette, Estelle, Cuppy, Ray BLK ve The Shires’ın ev sahipliğinde, Missy Elliott, Andra Day, Saweetie, Shirley Manson, Rita Ora, Kelsea Ballerini, Little Big Town, Diane Warren, Starrah, Ali Tamposi, Kacey Jo ve daha birçok özel konuğun katılımıyla gerçekleştirilecek özel Dünya Kadınlar Günü bölümlerini dinleyebilirsiniz. 

 App Store Kadınları kutluyor

Türkiye’deki uygulama ve oyun geliştirme dünyasında kadınlar sektörün ilk günlerinden beri izlerini bırakmaya devam ediyor. Türk dadınlarının imzasıyla App Store hikayesinde meditasyon uygulamaları Innerjoy ve Mindia, gençlere tasarruf ve yatırım konusunda rehberlik eden Moneye, sinematografik bir oyun olan Recontact İstanbul, farklı pek çok konuda eğitim sağlayan Studio Canlı, sosyal bir spor uygulaması olan SWEATers, popüler kelime bulma oyunu olan Kelimelik ve bulmaca oyunu Color N Roll’un kadın geliştiricileri ile yapılan röportajlar okuyanlara ilham verecek.

Kadın deneyiminin güçlü sesleri hikayesi dünyada ve Türkiye’de kadın yazarların kaleminden çıkma eserleri Dinlebi uygulaması ile kullanıcılara sunuyor. Edebiyat her daim kadınların sesini kuvvetlendiren en önemli araçlardan biri olarak hikayelerine ve mücadelelerine, hedeflerine ve başarılarına alan açıp kitlelerle buluşmalarında önemli bir rol oynadı. Dinlebi uygulaması farklı dönem, coğrafya ve deneyimleri temsil eden kadın yazarların seçkisini bu hikaye ile sunuyor.


Oyunların kadın kahramanları hikayesi unutulmaz oyunlarda yer alan güçlü kadın savaşçılar, kaşifler kurtarıcılar ve sadık dostları hatırlatıyor ve mobil oyunlarda nasıl kahramanlığın kitabını yazdığını anlatıyor.  Ayrıca Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlara Sağlığını kontrol altına al hikayesi ile annelikten regl dönemleri ve menopoz kontrolüne, meditasyon ve spor uygulamalarına kadınlara sağlık konusunda çeşitli uygulama önerinde bulunuyor. Klişelere meydan okuyor hikayesi Hungry Shark World oyununun kreatif direktörü Elisabeth Sampat'ın mobil oyun tasarımı deneyimini anlatıyor.