APPLE, SAĞLIK BİLGİLERİYLE GELİŞİME DESTEK OLUYOR

Apple, ürünlerinin sağlık gelişimine nasıl yardımcı olduğunu gösteren bir rapor yayınlandı.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 22 Temmuz 2022
APPLE, SAĞLIK BİLGİLERİYLE GELİŞİME DESTEK OLUYOR

Apple, ürünlerinin nasıl insanların sağlıklarıyla yakından ilgilenmelerini sağladığını ve sağlıkları ve güvenlikleri için nasıl akıllı bir koruyucu görevi üstlendiğini özetleyen yeni bir rapor yayınladı. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar, geliştiriciler, sağlık kurum ve kuruluşları; insanlar ve sağlık bilgileri arasındaki engelleri ortadan kaldırırken gizliliği de elden bırakmamak için Apple aygıtlarını, özelliklerini ve API’larını kullanıyor.Apple’ın sağlık alanındaki gelişim çabaları esas olarak iki kategoriye ayrılıyor. Raporda bu iki kategori, ilgili iki bölümde detaylandırılıyor. İlk bölümde, Apple’ın Apple Watch’ta ve iPhone’da yer alan kişisel sağlık ve fitness özelliklerine verdiği önem anlatılıyor. Uygulamaya geçirilebilen ve bilime dayalı kapsamlı bilgiler sunan bu özellikler, kullanıcıların sağlıklarını ve güvenliklerini korumasına yardımcı oluyor. İkinci bölümde, Apple’ın araştırmalar ve tıbbi bakım desteği için tıp topluluğuyla yaptığı çalışmalar paylaşılıyor. Her iki bölümde de, raporun sonunda yer alan Ekler ve Özet bölümleriyle birlikte, Apple teknolojileriyle yenilikler sunan üçüncü taraf geliştiricilerinden, sağlık kurumlarından ve kuruluşlardan çeşitli örnekler veriliyor.


KULLANICILARA KİŞİSEL SAĞLIK YOLCULUKLARINDA GÜÇ VERİYOR
Sağlık uygulamasının 2014’te ve Apple Watch’un 2015’te kullanıma sunulmasından bu yana Apple, kullanıcılara daha sağlıklı bir yaşam imkanı verecek kolay anlaşılır ve anlamlı bilgiler sunmak amacıyla çok sayıda yenilikçi sağlık ve fitness özelliği sundu. Rapor, Apple’ın sağlık ve fitness özelliklerinin şu dört temel niteliğinin genel bir değerlendirmesini içeriyor:
1- Sağlık uygulamasında kullanıcılara sağlık bilgilerini depolayacak ve görüntüleyecek merkezi ve güvenli bir yer sunması,
2- Apple Watch’un, kullanıcıların sağlığı için akıllı bir koruyucu görevi üstlenmesini sağlayan özellikler sunması,
3- Daha sağlıklı bir yaşam için kullanıcıların günlük sağlık ve fitness durumlarını iyileştirmelerini sağlayan özellikler sunması,
4- Geliştirici araçları ile yenilikçi üçüncü taraf sağlık ve fitness uygulamalarına imkân tanıması.

Bu sonbaharda iOS 16 ve watchOS 9’un kullanıma sunulmasıyla birlikte Apple Watch ve iPhone, kalp sağlığı ve uykudan mobilite, kadın sağlığına kadar 17 farklı sağlık ve fitness alanına odaklanan çeşitli özellikler sunacak. Yıllar içinde her yaştan müşteri, bu sağlık ve fitness özelliklerinin kendi deyimleriyle hayatlarını nasıl değiştirdiğini paylaştı. Bunların, aralarında ciddi kalp rahatsızlıklarını keşfeden, bir düşme sonrasında acil durum yardımı alan veya günlük aktivitelerle sağlık durumlarını çarpıcı biçimde iyileştiren müşteriler de bulunan birçoğu hikâyelerini raporda da paylaşıyor.


Kullanıcılar şimdi Apple Watch’tan, iPhone’dan ve bağlı üçüncü taraf uygulamalarından ve aygıtlarından gelen 150 farklı sağlık verisini Sağlık uygulamasında tek bir merkezi görünümde depolayabiliyor. Uygulamada ayrıca ABD, İngiltere ve Kanada’daki bağlı kurumlardan gelen sağlık raporu verileri de yer alıyor. App Store’da şimdi geliştiricilerin, kullanıcıların Sağlık uygulaması içerisinden paylaşmayı seçtikleri verileri bir araya getirerek, sıkı gizlilik ve güvenlik protokolleriyle yenilikçi sağlık ve fitness deneyimleri sunan HealthKit API’ını kullanan on binlerce uygulama bulunuyor. Raporda Nike Run Club, Calm ve WeightWatchers gibi gücünü HealthKit’ten alan dünya genelinde popüler uygulamaların yanı sıra Qardio Heart Health ve Withings Health Mate gibi sayıları giderek artan, gücünü yine HealthKit’ten alan ve bağlı aksesuarlar sayesinde kullanıcıların daha da fazla sağlık verisini takip etmesini sağlayan uygulamalar dikkat çekiyor.
TIP TOPLULUĞUYLA BİRLİKTE ÇALIŞARAK SAĞLIK EKOSİSTEMİNE DESTEK
Apple, sağlıkta en güçlü inovasyonların ancak tıp topluluğuyla doğrudan iş birliği yaparak mümkün olacağına inanıyor. Rapor, bu iş birliğini dört kategoride açıklıyor:
1- Araştırmacıların yeni bilimsel keşifler yapmalarını sağlayacak araçlar geliştirmek,
2- Anlamlı verilerle hasta-doktor ilişkisini güçlendirmek,
3- Sağlık kuruluşlarıyla iş birliği yaparak büyük ölçekte sağlıklı yaşama teşvik etmek,
4- Halk sağlığını ve devlet girişimlerini desteklemek.

ResearchKit çerçevesi sayesinde araştırmacılar çalışmalarına geniş bir iPhone ve AppleWatch kullanıcı tabanı içerisinden katılımcı bulabiliyor; katılımcılar da bilimin gelişimi için sağlık verilerini paylaşmayı seçebiliyor. Apple, Araştırma uygulaması aracılığıyla Harvard T.H. Chan School of Public Health ve the National Institute of Environmental Health Sciences; Brigham and Women’s Hospital ve American Kalp Derneği; ve University of Michigan ve Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte çalışmalar gerçekleştirdi. Bu çalışmalar, ABD genelindeki kullanıcılara hepsi alanında ilk olan üç araştırma çalışmasına katılma imkanı sundu: Apple Kadın Sağlığı Çalışması, Apple Kalp ve Hareket Çalışması ve Apple İşitme Çalışması. Bu çalışmaların ön sonuçlarının yanı sıra University Health Network ile yapılan Kalp Yetmezliği Çalışması ve UCLA ile yapılan Dijital Zihinsel Sağlık Çalışması gibi Apple’ın desteklediği diğer çalışmalara dair bilgiler de raporda yer alıyor.

iPhone’da Sağlık uygulamasındaki Sağlık Kayıtları’nın ve üçüncü tarafların Apple geliştirici araçlarını kullanılarak geliştirdikleri uygulamalar ve aygıtlar, anlamlı veriler sunarak hasta-doktor ilişkisini güçlendiriyor. Hastalar şimdi Sağlık Kayıtları özelliğini 12.000’den fazla yerdeki 800’den fazla kurumda kullanabiliyor ve böylece çeşitli hizmet sağlayıcılarındaki tıbbi verilerini diledikleri zaman Sağlık uygulamasında kolaylıkla görebiliyor. Araştırmalar; Corrie Health uygulaması, UVA Health evde bakım programı ve US Department of Veterans Affairs’ın gazilere VA sağlık servisleriyle iletişim kurmaları için kredi ile Apple aygıtları sunması gibi hastaların tıbbi bakım ekipleriyle uzaktan bağlantı kurmasını sağlayan uygulamaların daha iyi sonuç verdiğini gösteriyor. Ochsner Health System ve NHS Sunderland’deki tıbbi bakım ekipleri, kronik rahatsızlıkları olan hastalara daha iyi yardımcı olabiliyor. Odense University Hospital ve University of Virginia Children’s Hospital’da ise uzaktan izleme sayesinde prematüre bebekler aileleriyle eve çıksalar bile bakım ekiplerine uzaktan bağlı kalabiliyor. Böylece yenidoğan yoğun bakımındaki yatış süreleri ve maliyetleri düşüyor.


ABD’de Paceline; ABD, İngiltere, Güney Afrika ve Avustralya’da Vitality Active Rewards ve Singapur’da LumiHealth de dahil olmak üzere, dünya çapında birçok sağlık kuruluşu ve şirketi, Apple Watch’u sağlık programlarına entegre etmek için Apple ile iş birliği yaptı. Şu anda bir milyondan fazla kullanıcının Apple Watch kullanarak dahil olduğu teşvik programı, 17 ülkede 55 programla devam ediyor. Bu programlar katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerini artırmakta ve daha düzgün uyku düzeni, farkındalık üzerine odaklanma ve daha sağlıklı beslenme gibi daha sağlıklı davranışlar benimsemesinde başarılı oldu.

Raporda son olarak, Apple’ın klinisyenlerle ve yerel yönetimlerle halk sağlığı alanındaki son derece önemli çalışmalarına destek olmak amacıyla yaptığı, COVID-19 sağlık krizi sırasında uygulamalar ve özellikler geliştirmek gibi benzersiz iş ortaklıklarına dikkat çekiliyor.
BİLİME DAYALI VE GİZLİLİK ÜZERİNE TASARLANMIŞ
Apple’ın tüm sağlık ve fitness özellikleri iki temel prensiple geliştirildi.

Zorlu bilimsel doğrulama süreçleri: Apple bünyesindeki klinisyenler, ürün geliştirme süreçleriyle yakından ilgileniyor; mühendisler ve ürün tasarımcılarıyla birlikte çalışıyor. Bunun yanında önde gelen araştırma kurumlarının uzmanlarıyla birlikte yürütülen çalışmalar ürünlerin ve özelliklerin bilime dayalı ve kullanıcı dostu olmasını sağlıyor.

Gizliliğin merkezde tutulması: Gizlilik, Apple’da en temel değer ve veri gizliliği hassas sağlık verileri için kritik önem taşıyor. Apple’ın sağlık ve fitness özellikleri kullanıcının gizliliğini merkezde tutuyor ve kullanıcılara şeffaflık ve kontrol gibi korumalar sunuyor. iPhone parola, Touch ID veya Face ID ile kilitli olduğunda, Sağlık uygulamasında bulunan Tıbbi Kimlik dışındaki tüm veriler şifreleniyor. iCloud ile eşzamanlanmış tüm veriler de hem aktarım sırasında hem de Apple sunucularında şifreleniyor. Ayrıca varsayılan iki faktörlü kimlik doğrulamaya sahip yeni bir watchOS veya iOS sürümü ve parolası olan kullanıcıların sağlık ve aktivite verileri Apple’ın okuyamayacağı biçimde depolanabiliyor. Sağlık uygulaması verileri, hiçbir zaman kullanıcının açık izni olmadan hiçbir üçüncü tarafla paylaşılmıyor. Kullanıcılar sağlık verilerini paylaşmayı seçerse, Sağlık uygulaması kullanıcıların hangi veriyi kiminle paylaşacaklarını tüm ayrıntılarıyla kontrol etmelerini sağlıyor. Kullanıcılar verdikleri izinleri diledikleri zaman inceleyip yönetebiliyor.SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.