APPLE STORE'UN YERLİ PLAKALI UYGULAMA GELİŞTİRİCİLERİ

Türkiye'nin dört bir yanından başarılara imza atmış Apple Store geliştiricilerinin uygulamaları 'Yerli Plaka' adı altında kullanıcılarla buluşuyor!

01 ADANA: BUNNY GOLF ARCADE 20 yıldan uzun süredir dünyanın her yerinden müşterilere illüstrasyon, animasyon ve dijital oyun çalışmaları yapan Mehmet Saygın, kendine ait ürünler yapma niyetiyle önce “Super Lemon Games” yapısını kurmuş. Bunny Golf Arcade, Super Lemon Games’in iOS için geliştirdiği ilk oyun. Mehmet’in anlatımıyla "Bunny Golf Arcade etrafta zıplayıp duran, havuç yiyip yuvalarına ulaşmaya çalışan aşırı sevimli tavşanlarla dolu bir oyun.”3 hafta süresince App Store’da Öne Çıkan Uygulama olduğunun altını çizen Mehmet, ilk oyun sonrası bu başarının gelmesinin yarattığı motivasyonun altını çiziyor ve ekliyor "Hem başarınızın tasdik edilmesi hem de kendi imkanlarınızla erişebileceğiniz kullanıcı sayısının binlerce kat fazlasına erişme imkanı paha biçilmez.” Ayrıca App Store’da uymak gereken oldukça net kuralların olmasının ve görselleri titizlikle hazırlamanın zor bir süreç olduğunu ancak uygulamanın mağazada öne çıkması, dikkat çekmesi için çok önemli olduğunu vurguluyor. Super Lemon Games ikinci oyununu yayınlamaya hazır hatta üçüncü için çalışmalara başlamış bile!


06 ANKARA: MOBU2012 yılında Ankara'da ATOM (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi)'da kurulan Panteon ilk başlarda tarayıcı tabanlı strateji oyunları geliştiren bir stüdyoyken, iPhone ile başlayan mobil devriminin üzerine 2013 yılında mobil oyunlar geliştirmeye niyetiyle ilk oyunları olanı ve MoBu oyun serisine başlamış. "MoBu Macera Başlıyor” kullanıcılar tarafından çok beğenilmiş ve kısa sürede dünyada bir çok ülkede uygulama listelerinde ilk 10'a yerleşmiş. Mobu 2’yi ve geliştirmeye devam ettiklerinin oyun serisinin 3.sü üzerinde de çalışabileceklerinin sinyallerini veriyor.

Turkiye’de uygulama geliştirici olmak hakkında Ufuk Şahin: "Başka hiç bir sektörde dünyanın her yerinden insana ulaşmanın bu kadar kolay olduğunu düşünmüyorum. Ürününüzü dakikalar içerisinde Amerika'dan Tayvan'a kadar dünyanın her yerine ulaştırabiliyorsunuz. Feature süreçleri oyununuzun her gün binlerce oyunun katıldığı bu ekosistemde bir adım önde başlamasına yardımcı oluyor. Apple sadece AppStore'da değil hayatın bir çok noktasında oyununuzun tanıtılmasına yardımcı oluyor. Örneğin MoBu'nun bir demo versiyonu çok üzün süre 10'dan fazla ülkede Apple mağazalarındaki cihazlarda ziyaretçilerle buluştu” diyor.

16 BURSA: ULAK
ULAK; motorlu kuryeye ihtiyacı olan kişilerle, güvenilir motorlu kuryeleri buluşturan yani hayatımızı kolaylaştırırken bize zaman kazandıran bir uygulama. Sabri Sami Toker ve Peakode işbirliğiyle 2015 yılında geliştirilmeye başlayan uygulama Türkiye’de 50’den fazla şehirde e-ticaret teslimatlarını gerçekleştiriyor. App Store da yayına çıktıktan sadece 3 gün sonra  “Yeni ve Dikkate Değer” kategorisinde öne çıkarılmış ve "Mart Ayının En İyileri” kategorisinde yer almış Ulak. 20 yıldır girişimcilik faaliyetlerinde bulunan, ULAK Sürücü mobil uygulamasının kurucusu Sabri Sami Toker aynı zamanda kendini ExpoBox’ın mucidi, IceKarting’i Türkiye’ye getiren kişi olarak tanımlıyor. Sabri iOS kullanıcılarının alışveriş oranı ve kullanıcı profili nedeniyle ULAK uygulamasını sadece APP Store’da kullanıcılara sunuyor. Kullanıcı haklarının korunmasının da bu seçimde önemli olduğunu vurgulayan uygulamalar arasında  yer alacak" diyor.26 ESKİŞEHİR: ODDMAR
Oddmar iskandinav mitolojisinden ilham alan öyküsüyle sürükleyici ve destansı bir oyun deneyimi sunuyor. Bilkent Üniversitesi’nde tanışan iki arkadaş Özgür Taşkın ve Ferhat Aydoğan tarafından kurulan Mobge’nin geliştirdiği Oddmar, bu sene Apple Tasarım Ödüllerinde “En İyi Oyunlar” kategorisinde ödül kazandı ve uluslararası bir başarıya imza attı. Üniversitede ilk iPhone’unu alınca uygulama geliştirmeye karar veren Özgür ilk olarak App Store’da Editörün Seçimi oyunlar arasına girmeyi hedefleyerek, daha önce Apple Tasarım Ödülü alan Senri şirketinden de danışmanlık alarak Oddmar’ı 4 senede geliştirmişler. Apple Tasarım Ödülü aldıktan sonra yeni kapıların açıldığını ve uluslararası olarak duyurulduklarını söyleyen Özgür, ilerleyen dönemde de geliştirecekleri oyunları App Store'da Editör seçimi ve 5 yıldızı hedefleyerek üretmeye devam edeceğinin de altını çiziyor.


35 İZMİR: BİLGİ MARATONU
Bilgi Maratonu uygulamasının yaratıcılarından Gripati Digital Entertainment kurucu ortağı Emre Pehlevan uygulama geliştirme hikayesini “inişler ve çıkışlarla dolu 8 yıllık bir oyun girişimi macerası” olarak tanımlıyor. Bilgi Maratonu - Dünya Turu ile klasik bir bilgi yarışmasından çok üst hedefi olan bir oyun tasarlamayı hedefleyen Emre "her doğru cevabın koşan bir çöp adamın aldığı mesafeyi beslemesi ve bu adamın koşarak yeni ülkelere ulaşması oyunu diğerlerinden ayıran artı bir özellik oldu” diyor ve ekliyor “her ulaştığı ülke hakkında verilen detaylı bilgiler ve ülke fotoğrafları da oyuncular için Dünya Ülkeleri Kataloğu gibi bir kaynağa dönüştü”. Emre öncelikli olarak iOS platformunu tercih ettiğini belirtiyor, App Store dinamiklerinin oyun üzerinde pozitif oldugunu, feature oldukları zaman gelen kullanıcı sayılarının faydasının ve mekanizması ile hızlı duyulma sağladığının da altını çiziyor. Emre şu an eğitinci olan babası ile geliştirdiği bir eğitim uygulaması üzerinde çalışmaya devam ediyor.


41 KOCAELİ: OUTDOOR TÜRKİYE Doğa yürüyüşü sırasında kaybolduktan sonra bu sporun tutkunlarını anlayan ve onlara yönelik bir uygulama olmadığını farkeden Darwin Digital Strateji Atölyesi’nin geliştirdiği Outdoor Türkiye sadece yön bulmak değil aynı zamanda ülkemizdeki birbirinden güzel doğa sporları parkurlarına ait hiçbir ortak veri tabanı oluşturma gayretiyle doğmuş. Doğa bilincine çok önem veren kurucu ortak Bora Öztunç “ başımıza gelen bir talihsizlikte temelleri atılsa da, Outdoor Türkiye uygulaması ile süreç içerisinde doğanın onlara sürdürülebilirlikten geoturizme, iz bırakmanın önemine çok şey öğrettiğini vurguluyor. Cihaz çeşitliliği daha az olduğu için ve işletim sistemi daha stabil olduğu için iOS ekosisteminin yazılım geliştirmeyi ve tasarım sürecini kolaylaştırdığını belirten Bora, iTunes Connect üzerinden çalışmak ve App Store’da uygulama yayımlamak deneyimini "bir geliştiricinin rüyası olan bir dokümantasyon, yol boyunca rehberimiz oldu” diye anlatıyor. App Store’da farklı alanlarda editörün seçimi olmanın uygulama kullanıcı sayısını çok fazla arttırdığını belirten Bora, Outdoor Türkiye’nin yeni versiyon üzerinde çalıştıklarının müjdesini veriyor.
.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.