APPLE YENİ MACBOOK PRO'YU TANITTI

Apple, ezber bozan bir performansa ve şimdiye kadar bir Mac’te sunulan en uzun pil ömrüne sahip, M2 Pro ve M2 Max çipli MacBook Pro’yu tanıttı.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 18 Ocak 2023
APPLE YENİ MACBOOK PRO'YU TANITTI

Apple bugün, profesyonel kullanıcılar için güç verimliliği performansını ve pil ömrünü daha da artıran yeni nesil profesyonel Apple M2 Pro ve M2 Max çiplerine sahip yeni 14 ve 16 inç MacBook Pro’yu duyurdu. Profesyonel laptop’lar için dünyanın en güçlü ve verimli çipleri olan M2 Pro ve M2 Max ile MacBook Pro, efektler için render alma gibi zorlu görevleri Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’ya kıyasla 6 kata kadar, renk sınıflandırma işlemlerini ise 2 kata kadar daha hızlı tamamlıyor. 

Apple çipin eşi benzeri görülmemiş güç verimliliğinden yararlanarak 22 saate kadar pil ömrüne ulaşan MacBook Pro, şimdiye kadar bir Mac’te sunulan en uzun pil ömrünü sunuyor. . Yeni modeller ayrıca ilk kez 8K ekran desteği veren gelişmiş HDMI bağlantısı içeriyor. 96 GB’a kadar birleşik bellek sunan M2 Max modeliyle içerik üreticiler, laptop PC’lerin açmayı bile başaramadığı büyük sahnelerle çalışabiliyor. MacBook Pro’nun rakipsiz özelliklerine ünlü Liquid Retina XDR ekranı, çok çeşitli bağlantı seçenekleri, 1080p FaceTime HD kamera, altı hoparlörlü ses sistemi ve stüdyo kalitesinde mikrofonlar da ekleniyor. macOS Ventura eşliğinde MacBook Pro, kullanıcılara eşsiz bir deneyim sunuyor. Yeni 14 ve 16 inç MacBook Pro bugünden itibaren sipariş edilebiliyor ve 24 Ocak Salı günü satışa sunuluyor.

M2 Pro ve M2 Max sayesinde MacBook Pro, sanattan bilime ve uygulama geliştirmeye kadar çok sayıda disiplinde profesyonel iş akışlarını dönüştürebiliyor. Intel tabanlı Mac modellerini yükseltmeyi düşünen kullanıcılar performans, pil ömrü, bağlantı özellikleri ve genel üretkenlikte yapılan iyileştirmelerle daha büyüleyici bir deneyim yaşayabilecek. MacBook Pro ister prize takılı ister pil gücüyle çalışıyor olsun performansını koruyor.

M2 Pro çipli MacBook Pro’da:

  • Motion’da yapımlar ve animasyonlar için render işlemleri, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan yüzde 80’e kadar1, önceki nesilden ise yüzde 20’ye kadar daha hızlı yapılabiliyor.
  • Xcode’da kod derleme işlemleri, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’ya kıyasla 2,5 kata kadar1, önceki nesle kıyasla yaklaşık yüzde 255 hızlanıyor.
  • Adobe Photoshop’ta görüntüler, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan yüzde 80’e kadar1, önceki nesilden ise yüzde 40’a kadar daha hızlı işlenebiliyor.

M2 Max çipli MacBook Pro’da:

  • Cinema 4D uygulamasında efektler için render işlemleri, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 6 kata kadar, önceki nesilden ise yüzde 30’a kadar daha da hızlanıyor.
  • DaVinci Resolve’da renk sınıflandırma işlemleri, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan iki kata kadar, önceki nesilden ise yüzde 30’a kadar6 daha hızlı tamamlanabiliyor.

Gelişmiş Bağlantı Özellikleri

MacBook Pro daha hızlı kablosuz bağlantı için şimdi Wi-Fi 6E3 bağlantı standardını içeriyor ve daha da gelişmiş HDMI bağlantı noktası aracılığıyla 60 Hz’e kadar 8K ekranlara, 240 Hz’e kadar 4K ekranlara destek veriyor. Bu yeni özellikler MacBook Pro’da zaten bulunan, çevre birimleri için yüksek hızlı bağlantı sağlayan üç adet Thunderbolt 4 bağlantı noktası, bir adet SDXC kart yuvası ve MagSafe 3 şarj olanağı ile birlikte kullanıcılara son derece çok yönlü bağlantı seçenekleri sunuyor.

macOS Ventura

macOS Ventura eşliğinde MacBook Pro daha da fazla performans ve üretkenlik sunuyor. Süreklilik Kamerası gibi güçlü yenilikler; Masa Görünümü, Ana Sahne ve Stüdyo Işığı gibi video konferans özelliklerini tüm Mac’lere getiriyor. FaceTime’daki Handoff özelliği kullanıcıların iPhone veya iPad’lerinde bir FaceTime görüşmesi başlatıp ardından bunu hızla Mac’lerine aktarmasına veya tam tersini yapmasına olanak veriyor. Sahne Yöneticisi gibi araçlar uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak düzenliyor. Böylece kullanıcılar ellerindeki işe odaklanırken istediklerinde her şeyi bir bakışta görebiliyor.

Mesajlar ve Mail her zamankinden de iyi hale gelirken, Mac’te dünyanın en hızlı tarayıcısı olan Safari ise geçiş anahtarı özelliğiyle parolasız bir geleceğe adım atıyor. iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi ile kullanıcılar ayrı bir fotoğraf albümü oluşturup ailelerinden altı kişiyle paylaşabiliyor. Yeni Freeform uygulaması ise kullanıcıların tek başlarına veya başkalarıyla plan ya da beyin fırtınası yaparken üretkenliklerini artırmasına ve kendilerini daha iyi ifade etmesine yardımcı olan esnek bir tuval sunuyor. Apple çipin gücünün ve popülerliğinin yanı sıra Metal 3’teki yeni geliştirici araçları, Mac’te her zamankinden de iyi bir oyun deneyimi sunuyor.

MacBook Pro ve Çevre

MacBook Pro, gezegenimiz üzerinde minimum etki yaratacak şekilde tasarlandı. Üretimde kullanılan yüzde 100 geri dönüştürülmüş malzemeler arasında aygıtın kasasındaki alüminyum, tüm mıknatıslarındaki nadir bulunan toprak elementleri, anakart lehimlerindeki kalay ve katmanlı baskı devre kartındaki altın kaplamalar yer alıyor. Aygıt ayrıca birçok bileşeninde yüzde 35 veya daha fazla geri dönüştürülmüş plastik içeriyor ve Apple’ın yüksek enerji verimliliği standartlarını karşılıyor. Çoğu zararlı maddeyi içermeyen MacBook Pro’nun ambalajının yüzde 97’si lif bazlı malzemeden üretiliyor. Tüm bunlar Apple’ı 2025’e kadar ambalajlarında plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yakınlaştırıyor.

Fiyatlar ve Bulunabilirlik

  • M2 Pro ve M2 Max çipli yeni MacBook Pro modelleri, ABD dahil 27 ülkede ve bölgede bugünden (17 Ocak) itibaren apple.com/tr/store sayfasından ve Apple Store uygulamasından sipariş edilebiliyor. Yeni modeller 24 Ocak Salı gününden itibaren müşterilere gönderilecek ve Apple Store’lar ile Apple Yetkili Satıcılarında satışa sunulacak.
  • M2 Pro çipli yeni 14 inç MacBook Pro 49.999 TL’den ve eğitime özel 46.249 TL’den; M2 Pro çipli 16 inç MacBook Pro ise 62.499 TL’den ve eğitime özel 57.499 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.