Apple'dan Yeni Erişilebilirlik Özellikleri

Yeni özellikler arasında göz takibi, music haptics ve vocal Shortcuts bulunuyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 16 Mayıs 2024
Apple'dan Yeni Erişilebilirlik Özellikleri

Apple bugün, bu yıl kullanıma sunacağı yeni erişilebilirlik özelliklerini duyurdu. Bu yeni özellikler arasında, fiziksel engelli kişilerin gözlerini kullanarak iPad veya iPhone’larını kontrol etmelerini sağlayan Göz Takibi özelliği, işitme engellii veya işitme bozukluğu olan kullanıcılara iPhone’daki Taptic Engine ile yepyeni bir müzik deneyimi yaşatan Music Haptics, kullanıcıların özel bir ses çıkararak belirli işleri yapabilmesini sağlayan Vocal Shortcuts; hareket halindeki bir araçta iPhone veya iPad kullanırken araç tutmasını azaltmaya yardımcı olacak Vehicle Motion Cues yer alıyor. Ayrıca visionOS’e de yeni erişilebilirlik özellikleri ekleniyor. 

Göz Takibi

Yapay zekadan güç alan Göz Takibi özelliği, kullanıcılara iPad ve iPhone’da yalnızca gözleriyle dolaşabilmelerini sağlayan yerleşik bir seçenek sunuyor. Fiziksel engelli kullanıcılar için tasarlanan Göz Takibi, ön kamerayı kullanarak aracılığıyla saniyeler içinde kurulup kalibre ediliyor. Aygıt içi yapay öğrenme sayesinde, bu özelliğin kurulumunda ve kontrolünde kullanılan tüm veriler aygıtta güvenle saklanıyor ve Apple ile paylaşılmıyor. Göz Takibi özelliği iPadOS ve iOS uygulamalarında çalışıyor ve ek donanıma veya aksesuarlara gereksinim duymuyor. Göz Takibi ile kullanıcılar bir uygulamadaki öğeler arasında dolaşabiliyor ve Dwell Control özelliğini kullanarak bu öğeleri etkinleştirebiliyor. Ayrıca sadece gözlerini kullanarak fiziksel düğmeler, kaydırma ve diğer hareketler gibi başka işlevleri de gerçekleştirebiliyorlar.


Music Haptics 

Music Haptics, işitme engelli veya işitme bozukluğu olan kişilere iPhone’da yepyeni bir müzik deneyimi yaşatıyor. Bu erişilebilirlik özelliği etkinleştirildiğinde iPhone’daki Taptic Engine, müziğe göre dokunuşlar, dokular ve özel titreşimler sunuyor. Music Haptics özelliği Apple Music kataloğundaki milyonlarca şarkıyla uyumlu. Bu özellik ayrıca, uygulamalarındaki müziği daha erişilebilir kılmak isteyen geliştiriciler için bir API olarak da kullanıma sunulacak.

Vocal Shortcuts

Vocal Shortcuts özelliği ile iPhone ve iPad kullanıcıları Siri’nin anlayabileceği çeşitli ifadeleri kestirmelere atayabiliyor ve böylece karmaşık işlemler yapabiliyor. Bir diğer yeni özellik olan Listen for Atypical Speech, kullanıcılara daha geniş kapsamlı konuşma tanıma seçeneği sunuyor. Listen for Atypical Speech özelliği aygıt içi yapay öğrenmeden yararlanarak kullanıcıların konuşma biçimlerini tanıyor. Serebral palsi, amyotrofik lateral skleroz (ALS) veya felç gibi konuşmayı etkileyen, sonradan gelişmiş veya ilerleyen durumlara sahip kullanıcılar için tasarlanan bu özellikler, konuşamayan veya konuşma yeteneğini kaybetme riskine sahip altındaki kullanıcılar için iOS 17’de sunulan özelliklerin üzerine eklenerek yeni bir kişiselleştirme ve kontrol seviyesi getiriyor.

Vehicle Motion Cues 

Vehicle Motion Cues, hareket eden araçların yolcularda bulantıya neden olmasını önlemeye yardımcı olan yeni bir iPhone ve iPad deneyimi. Araştırmalara göre araç tutmasının en yaygın nedeni insanların gördükleri ilve hissettikleri arasında oluşan farklar. Bu da bazı kullanıcıların hareket eden bir araçta giderken rahatça iPhone veya iPad’i rahatça kullanmasını engelliyor. Vehicle Motion Cues özelliği, ekranın kenarlarında hareketli noktalar belirmesini sağlıyor. Bu noktalar aAracın hareketindeki değişimleri temsil ederekn bu noktalar, asıl içeriğe engel olmadan görsel çelişkiyi azaltmaya yarıyor. iPhone ve iPad’deki yerleşik sensörlerden yararlanan bu özellik, kullanıcının araçta yol aldığını bir araçta giderken bunu algılıyor ve ona göre tepki veriyor. Bu özellik iPhone’da otomatik olarak gösterilecek şekilde ayarlanabiliyor veya Denetim Merkezi’nden açılıp kapatılabiliyor.

CarPlay, Sesle Denetim Özelliğine ve Daha Birçok Erişilebilirlik Özelliğine Kavuşuyor

CarPlay’e Sesle Denetim, Renk Filtreleri ve Ses Tanıma gibi erişilebilirlik özellikleri ekleniyor. Sesle Denetim sayesinde kullanıcılar sadece konuşarak CarPlay arayüzünde dolaşabiliyor ve uygulamaları kontrol edebiliyor. Ses Tanıma özelliği sayesinde, işitme engelli veya işitme bozukluğu yaşayan sürücüler ya da yolcular korna ve siren gibi sesler geldiğinde bildirim alabiliyor. Renk körü olan kullanıcılar ise Renk Filtreleri sayesinde CarPlay arayüzünü görsel olarak daha kolay kullanabilecekleri bir hale getiriyor. Ayrıca Kalın Metin ve Büyük Metin gibi diğer görsel erişilebilirlik özellikleri de sunuluyor.

visionOS’e Gelecek Kullanıma Sunulacak Erişilebilirlik Özellikleri

Bu yıl visionOS’e eklenecek erişilebilirlik özellikler arasında sistem genelinde kullanılabilecek Canlı Alt Yazılar yer alıyor. İşitme engelli veya işitme bozukluğu yaşayan kullanıcılar da dahil herkes bu özellik sayesinde canlı sohbetlerdeki ve uygulamalardaki konuşmaları takip edebilecek. visionOS’te FaceTime için Canlı Alt Yazılar sayesinde şimdi daha fazla kullanıcı, kendi Persona’sını kullanarak benzersiz iletişim ve ortak çalışma deneyimlerinden yararlanabilecek. Apple Vision Pro, Apple Immersive Video esnasında pencere çubuğunu kullanarak alt yazıları hareket ettirme imkanının yanı sıra Made for iPhone işitme cihazları ve koklear işitme işlemcileri için ekstra destek sunacak. Görsel alandaki yenilikler arasında Saydamlığı Azalt, Smart InvertSmart Invert ve Yanıp Sönen Işıkları Soluklaştır gibi özellikler yer alacak. Bu özellikler görme bozukluğu yaşayan veya parlak ve sık yanıp sönen ışıklardan kaçınmak isteyen kullanıcılar için geliştirildi.ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.