Apple'ın WWDC24'te Açıkladığı Yenilikler

Apple, WWDC24 etkinliğinde, yeni yazılım sürümleri, donanım güncellemeleri ve yapay zeka alanındaki gelişmeler dahil olmak üzere birçok heyecan verici yeniliği duyurdu.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 11 Haziran 2024
Apple'ın WWDC24'te Açıkladığı Yenilikler

WWDC24, Apple'dan heyecan verici bir dizi yenilik sundu. Yapay zeka, kişiselleştirme ve üretkenlik gibi alanlarda önemli gelişmeler öne çıkıyor. 

Apple Intelligence: Apple, kişisel zekanızı geliştirmeye odaklanan yeni bir platform olan Apple Intelligence'ı tanıttı. Apple Intelligence, ChatGPT-4o destekli Siri ile daha doğal ve etkileşimli bir deneyim sunarak, kişiselleştirilmiş öneriler ve otomatikleştirilmiş görevler sunuyor.

Apple Intelligence, kullanıcıların metinlerini iyileştirmelerini ve daha etkili şekilde iletişim kurmalarını sağlayacak yeni yollar sunuyor. iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya sistem genelinde entegre edilen yepyeni Writing Tools ile kullanıcılar Mail, Notlar, Pages ve üçüncü taraf uygulamalar dahil olmak üzere hemen hemen her yerde metinlerini yeniden yazabiliyor, düzeltebiliyor ve özetleyebiliyor.

iOS 18: Apple bugün, daha fazla özelleştirme seçeneğine, Fotoğraflar uygulamasının tasarımında bugüne kadar yapılan en büyük değişikliğe, kullanıcıların Mail uygulamasında gelen kutusunu yönetmelerini sağlayan yeni yollara, Uydu üzerinden Mesajlar özelliğine ve çok daha fazlasına yer veren çok kapsamlı iOS 18’in ön tanıtımını yaptı. iOS 18, ana ekran özelleştirme seçenekleri ile öne çıkıyor. Artık uygulama simgelerini ve widget'ları istediğiniz yere yerleştirerek ekranınızı kişiselleştirebilme imkanı sunuyor. Gizlilik de iOS 18'de ön planda, uygulamaları kilitleme ve Arama, Siri ve diğer uygulamalardaki bilgileri gizleme gibi yeni özellikler sunuluyor. Ayrıca, Android ile RCS mesajlaşma desteği de ekleniyor.

iPadOS 18: iPadOS 18, Stage Manager'ı daha da geliştirerek iPad'leri çoklu görev için ideal hale getiriyor. Ayrıca, yeni Freeform uygulaması, beyin fırtınası ve proje yönetimi için ideal bir dijital beyaz tahta deneyimi sunuyor. 

Kullanıcıların özel anları kolayca bulup yeniden yaşamalarına yardımcı olmak için Fotoğraflar uygulaması şimdiye kadarki en büyük tasarım değişikliğiyle geliyor. Sadeleştirilmiş ve alışık olduğunuz tek bir ızgara görünümü ve yeni koleksiyonlar, kullanıcılara içerikleri albümler halinde düzenlemeye gerek kalmadan, fotoğraflara temalara göre göz atma olanağı sunuyor. Üstelik koleksiyonlar, favorilere kolayca erişebilmeniz için iğnelenebiliyor. Yeni dönen seçim kutusu görünümü, her gün güncellenen öne çıkan anlara yer veriyor ve favori kişilerinizi, evcil dostlarınızı, yerlerinizi ve daha fazlasını içeriyor. Uygulamada otomatik oynayan içerikler, arşivlere hayat veriyor, böylece arşivde gezinirken geçmiş anılara keyifle göz atmak mümkün oluyor. 

macOS Sequoia: macOS Sequoia, iPhone Yansıtma özelliği ile iPhone'unuzu Mac'inize bağlamanızı ve kontrol etmenizi kolaylaştırıyor. Ayrıca, yeni Şifreler uygulaması ile parolalarınızı ve diğer hassas bilgilerinizi güvenli bir şekilde yönetmenizi sağlıyor. Oyun performansı da M1 ve M2 çipli cihazlarda önemli ölçüde artırılıyor. macOS Sequoia ile birlikte, üretken yapay zeka modellerinin gücünü kişisel bağlamla birleştirerek inanılmaz derecede yararlı ve özgün akıllı teknolojiler sunan, iPhone, iPad ve Mac için kişiye özel akıllı teknoloji sistemi Apple Intelligence da kullanıma sunuluyor. Baştan sona gizlilik gözetilerek tasarlanan Apple Intelligence; macOS Sequoia, iOS 18 ve iPadOS 18’e derinlemesine entegre edildi. Apple Intelligence, dil ve görselleri anlıyor ve bunları oluşturabiliyor, uygulamalarda işlem yapabiliyor ve kişisel bağlamdan yararlanabiliyor. Böylece günlük görevleri kolaylaştırıp hızlandırıyor.

watchOS 11: watchOS 11, yeni antrenman ve sağlık ölçümleri ile saatinizi daha da kişisel hale getiriyor. Uyku takibi de iyileştirilmiş ve daha fazla bilgi sunuyor. Yeni Vitals uygulaması, kullanıcıların günlük kararlarını daha bilinçli şekilde almasına yardımcı olacak temel sağlık ölçümlerini ve bağlamları gösteriyor. Antrenman yükünü ölçme becerisi ise gelişmiş fitness deneyimi ve performansa yönelik antrenmanlar için çığır açıcı yeni bir deneyim sunuyor. Aktivite halkaları daha özelleştirilebilir hale getirilirken Akıllı Gruplama ve Fotoğraflar kadranı daha bireysel bir deneyim için akıllı teknolojilerden yararlanıyor. Apple Watch ve iPhone ile iPad’deki Sağlık uygulaması hamile kullanıcılara ek destek sunuyor. Daha fazla bağlantı imkanı ve kullanım rahatlığı için Apple Watch’a Durum Denetleme özelliği, Çeviri uygulaması ve çift dokunuş hareketine yönelik yeni beceriler ekleniyor.

visionOS 2: 

Apple'ın artırılmış gerçeklik gözlükleri için olan işletim sistemi visionOS 2, yeni Gelişmiş Gerçeklik deneyimleri ile etkileyici bir ortam sunuyor.

Apple Vision Pro için büyük bir güncelleme sunan visionOS 2, kullanıcıların arşivlerindeki görüntülerle uzamsal fotoğraflar oluşturmalarının güçlü bir yolu ve önemli bilgileri kolay erişimle bir bakışta görmeye yarayan kolay el hareketleri gibi yeniliklerin yanı sıra Mac Sanal Ekran, Travel Mode ve Konuk Kullanıcı seçeneklerine yeni özellikler kazandırıyor. Vision Pro kullanıcıları, yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulamasında favori uzamsal fotoğraflarını hızla ve kolayca bulabiliyor, yeni Passwords uygulamasıyla tüm hesaplarındaki bilgileri yönetebiliyor, Safari’de yeni gizlilik araçlarına erişebiliyor, Apple TV ve Farkındalık gibi popüler uygulamalarda yeni becerilerden yararlanabiliyor.

tvOS 18: tvOS 18: InSight, Diyalogları İyileştir ve alt yazılar gibi özelliklerle yeni sinematik deneyimler sunuyor. Yeni Apple Fitness+, Apple Music ve FaceTime özellikleri ise kullanıcıların en büyük ekranında daha da iyi hale geliyor. Ev uygulaması iOS 18 ile yeni özellikler kazanıyor. Ev anahtarlarıyla eller serbest kilit açma ve konuk erişimi gibi yeni özellikler, eve zahmetsiz bir şekilde güvenli erişim imkanı sağlıyor. tvOS 18 ve iOS 18’in geliştirici beta sürümleri bugünden itibaren kullanıma sunuluyor, tam sürümler ise ücretsiz yazılım güncellemesi olarak bu sonbaharda sunulacak.

AirPods: AirPods yazılım güncellemeleri kullanıcıların Siri’ye yanıt verme, arkadaşlarından ve yakınlarından gelen aramaları cevaplama ve favori oyunlarını oynama biçimini bütünüyle değiştirecek. El kullanmadan kusursuz bir deneyim yaşatan Siri Interactions, AirPods Pro kullanıcılarının evet ya da hayır demek için başlarını eğerek veya sallayarak Siri’ye gizli bir şekilde yanıt vermelerine imkan tanıyor. Daha da net arama kalitesi için AirPods Pro’ya Ses İzolasyonu özelliği geliyor. Bu özellik sayesinde, arayanın sesi gürültülü veya rüzgarlı ortamlarda da kolayca duyulabiliyor. AirPods’da yapılan güncellemeler, oyun oynarken yaşanan ses gecikmesini önemli ölçüde azaltıyor ve daha da etkileyici bir oyun deneyimi için Kişiselleştirilmiş Uzamsal Ses özelliğini getiriyor.ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.