BAYRAMIN TATLISI HAZIR

Ramazan Bayramı'nda ağır gelmeden, serinletecek ideal tatlıyı bulduk.

Malumunuz, önümüzde Ramazan Bayramı var. Bu da kavurucu sıcaklarda önümüze konulan şerbetli, hamurlu, ağır mı ağır tatlıları tabak tabak yiyeceğimiz bir dönem anlamına geliyor. E, bir ay boyunca oruç tutunca bu tatlılar daha da lezzetli gelmeye başlıyor, doğru. Ama vücut eski düzene dönmeden, bir de bu yiyeceklerle yükleme yapınca sağlık sorunları baş göstecek haberiniz olsun.

Bu yüzden, yerken serinletecek, hafif mi hafif ideal bayram tatlımızı bulduk! Uzmanların bunlar yerine, ‘hafif tatlıları tercih etmelisiniz.’ dediği o hafif lezzet bizim için limonlu parfe! Bu özelliklerinin yanı sıra yapımının da çok kolay olması, aklımızı çelmedi değil. İşte, bu bayramın tatlısı olan limonlu parfenin tarifi:

7-8 Kişilik


Parfe için ihtiyacınız olanlar:

İki poşet krem şanti
1 su bardağı süt
2 yumurta
1 su bardağı şeker
3 limon

Tabanı için gerekenler:

1 paket bisküvi (kakaolu bisküvi, bebe bisküvisi veya pötibör de kullanabilirsiniz)
50 gram eritilmiş tereyağı


Yapılışı:

- Bisküvileri mutfak robotuna koyup, iyice toz haline getirin. Sonra içine erittiğiniz tereyağını ekleyip, karıştırın. Bu karışımı, parfeyi koyacağınız kabın en altına sıkıca döşeyin. Yaptığınız bu katın düz olmasına özen gösterin. Parfeyi hazırlamaya başladığınızdaysa, yaptığınız tabanı buzdolabına koyun.

- Krem şantileri sütle birlikte çırpıp, başka bir kapta da yumurtaları şekerle çırpın. Şeker eriyince, karışımı krem şantinin içine katın. Üstüne de üç limon suyu ve rendelenmiş kabuklarını ekleyip, karıştırın.

- Son olarak, üzerlerini filmle kapadıktan sonra, dondurucuya koyun. Servis yapmadan yaklaşık yirmi dakika önce biraz yumuşaması için dışarı çıkarın. Damak tadına göre üzerine küçük taneli meyveler veya fındık parçaları da serpebilirsiniz.

Uğraşınızı yarıya indirmek istiyorsanız, parfenin tabanını es geçebilirsiniz. Hazırladığınız parfeyi, direkt olarak bardaklara koyarak da sunabilirsiniz.

Etİketler