BİRLEŞMİŞ MİLLETLER YENİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ RAPORUNU YAYINLADI

Küresel ısınmayı azaltmak için çok kısa bir zamanımız kalmış!

Birleşmiş Milletler’in yeni bilim raporu uzun bir süredir bildiğimiz gerçeği doğruladı. Rapora göre sadece küresel ısınma doğru değil ama aynı zamanda çok daha kötü duruma gidiyor ve artık göz ardı edilemez durumda. Pazartesi günü ‘AR6 Climate Change 2021’ adlı raporu yayınlayan Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, küresel ısınmanın yoğunluğunu önümüzdeki 30 sene boyunca geri çeviremeyeceğimizi belirtti. Küresel ısınmayı yavaşlatmak için çok kısa bir zaman aralığımız olduğunu vurgulayan rapor, güçlü ülkelerin fosil yakıt emisyonlarını durdurmayı reddetmelerinin iklim değişikliğinin en büyük etkenlerinden biri olduğunu ekledi. 

Dünya genelinden rekor kıran sıcaklıklar, yıkıcı orman yangınları ve seller meydana gelirken, bir de üzerine pandemi eklenince, insanoğlu olarak en kötü senaryoyu yaşadığımızı düşünebilirsiniz. Ancak kötü bir haberimiz var… Rapor bulgularına göre hızla aksiyon alınmazsa durum çok daha kötü olacak ve kelimenin tam anlamıyla bir felaket yaşanacak. Yükselen deniz seviyeleri su döngüsünü değiştirip aşırı yağışlara sebep olurken, artan sıcaklıklar da yangınlara ve kuraklığa sebep olacak.  Yanan kömür, petrol ve gaz sebebiyle insanlar, 19. yüzyıldan beri dünyanın sıcaklığını artırdı. Şimdi ise uluslar bu emisyonları azaltmayı veya tamamen durdurmayı reddettiler ve bugün büyük bir değişiklik yapılsa bile kürsel ısınmanın önümüzdeki yirmi yıl içinde yaklaşık 1.5 santigrat derece artması muhtemel. Bu sebeple önümüzdeki yıllarda, 1 milyar kadar insan yaşamı tehdit eden ısı dalgalarına maruz kalınacak; yüz milyonlarca insan daha kötü kuraklıklar nedeniyle suya erişimini kaybedecek; ek olarak hayvan ve bitkilerin ekosistemi yok olacak.

Ne yazık ki bu rapordan çıkarılacak pozitif bir sonuç yok, zamanımız tükendi. Günümüzde haberlerde gördüğümüz manşetleri doğrulayan bulguları barındıran Birleşmiş Milletler raporu, bilim ile iklim sisteminin tamamen değiştiğini ve bu sebeple doğada etkinlerini açıkça gösterdiğini kanıtlıyor. Pandemide kaybedilen yaşamlar ve yangınlarda kaybedilen ekosistem ile dünyanın geri dönülemez bir yolda olduğunu görüyoruz. Ancak tekrar rapordaki önemli detayı belirtmek istiyoruz: önümüzdeki kısa süre aralığında aksiyona geçersek biraz olsa da zararı geri çevirebileceğiz!Tek bir kişi dünyayı değiştiremez düşüncesi ile binlerce insan hayatını değiştirmek için aksiyon almıyor. Bu nedenle günlük kaynak kullanımınızı kontrol altına alıp, bilinçli bir tüketici haline gelirseniz ve çevrenizi de konu ile ilgili bilgilendirirseniz aslında büyük bir değişimin ilk adımını atabilirsiniz. Birleşmiş Milletler raporuna ve Times’ın haberine göre insanoğlu havadaki karbon dioksitin büyük oranını giderebilir. Sonuçta değişim bir kişi ile başlar! Siz, çevreniz ve daha sonra toplum… Seyahat yöntemlerinizi, elektrik, su gibi kaynak kullanımınızı, atıklarınızı ve daha birçok şeyi bilinçli bir şekilde tüketirseniz çevreye inanılmaz bir katkıda bulunabilirsiniz. 

Küresel ısınmayı inkar edenler olabiliyordu ancak bu rapor inkar edilemez gerçekleri kanıtlar ile birlikte sunuyor. Süren ve gittikçe kötüleşen iklim değişikliği ve küresel ısınma konusunda kapsamlı bilgi ve detay veren bu rapor aynı zamanda alınabilecek aksiyonlar hakkında yol gösterici olabilir.