BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR

Zeynep Üner'in kaleminden yeni sayı...

Nasıl zamanlardan geçiyoruz, ben kendi köşemden bunu ne şekilde yorumlarım, ne kadar isabetli yorumlarım bilmiyorum. Öncelikle umarım bu satırları okuyan herkes sağlıklıdır. Yakınlarını kaybeden uzak yakın tüm dostlarımıza da sabır diliyorum.

Bu karanlık sürece tek taraflı hiç bakamadım ama pozitif tarafı da görmeye çalışmak, üretmeye devam etmek, bizi hayata bağlamak, yeni geleceğe adapte olmak için önemli.

ELLE Türkiye Mayıs/Haziran sayısı bugüne kadar hem sizin görmeye, hem bizim üretmeye hiç alışık olmadığımız bir formatla özel ve tek bir sayı olarak karşınızda.

Neden özel… Bir moda ve kadın dergisi olarak ilk kez prodüksiyon yapmadan; model ya da ünlü olmayan bir kapağımız var. Ve tüm kalbimle söylüyorum ki, 10 tane de dijital versiyonunu göreceğiniz kapağımızla gurur duyuyorum. Öncelikle yer verdiğimiz muhteşem kadınlar sebebiyle, sonra da bu projeyi çok zor da olsa gerçekleştirebildiğimiz için.

HERKESİN “İPTAL” DÜĞMESINE BASTIĞI DÖNEMDE PANTENE İŞBİRLİĞİ

Sektörün neredeyse tamamen durduğu, herkesin geri çekildiği bu dönemde, haliyle biz de zorlandık. Pantene kadınların bir araya gelip içindeki gücü ortaya çıkartınca geleceği değiştireceğine inanıyor ve bu kadınları her şartta desteklemeye devam ediyor. Bize hadi güçlerimizi birleştirelim dedi ve bu özel sayının sizlerle buluşması için bizimle birlikte taşın altına elini koydu. Sokağa çıkamadığımız, hiçbir ortama giremediğimiz, neredeyse dergiyi basmakta bile zorlandığımız moralsiz bir dönemde, pandemi koşullarında risk alıp çalışmaya devam eden muhteşem kadınlara destek olmak için birlikte her şartı zorladık. Nihayetinde bu özel sayıyı hayata geçirdik. 

Bu kadınlar kim, çekimler nerede, nasıl gerçekleşti derseniz… Hastanelerde eve gitmeden çalışmaya devam eden temizlik görevlisi, hemşire, doktorların yanı sıra; sırf biz hizmet almaya devam edelim diye her gün işe giden kargo, market, fabrika çalışanı kadınlarımız, otobüs şoförü ve eczacı arkadaşlarımız, atölyesini açıp ihtiyacı olan hastaneler için kıyafet ve çarşaf dikmeye başlayan ve moda dünyasını uyandıran tasarımcı dostumuz, restoranı kapalıyken sağlıkçılar için yemek yapan şef arkadaşımız… Özetle bu ay kapağımızda binlerce hemcinsini temsil eden 10 güçlü kadın görüyorsunuz. Hepsini çalıştıkları ortamda, aynaya bakmaya dahi fırsatları olmayan bir dönemde, kendi ortamlarında görüntüledik. Çapa’da, Gebze’de, garda, Kadıköy belediyesinin mutfağında, depolarda… Bu anlamda bir hafta boyunca bu portreler için her gün sokağa çıkan Kerem Uzel’e ne kadar teşekkür etsem az. Sayfa 64. 

Gelelim pandemi süresince ilginizi çekebileceğini düşündüğüm diğer konulara… Biliyorsunuz kreatif işlerle ilgilenen herkes şimdilerde yaratıcılık yarışına girdi. Bu yarış ne kadar sağlıklı bilmiyorum ama bizim zihinler ürettikçe var olmaya devam ediyor ve bence yarışta olmadan üretmeye devam etmekte, içimizdekini dökmekte fayda var. Bu süreçte süreçte yaptığımız tatlı bir konu, ilüstratör Sezen Tunca ve moda koordinatörümüz Neslihan Denizer’in 70’ler Rivierası’nın sezona yansıyan drapeli, vücudu saran görünümlerini ilüstrasyonla yorumladığı “çekim” konusu oldu. Moda çekimi gibi çalıştığımız, modellerden sezon look’larına tüm ilhamları bir moodboard’la bu kez fotoğrafçıya değil, bir ilüstratöre verdiğimiz bu işin sonucu da bence görmeye değer. Sayfa 92. 

Bir başka maceraya fotoğrafçı Mert Terliksiz, model Günce Gözütok ve moda editörü Oğuz Erel girişti. Evlere kapandığımız ilk hafta, kimseyi riske atmadan, Günce’nin kendi kıyafetleriyle, saç ve makyaj artist’leri dahil telefonla çekime katılarak, yine facetime’la yapılan moda çekimi de bence ilginç bir tecrübe oldu. Hem estetik olarak sonucu hem de bu çabalarını alkışlıyoruz. Çekimin nasıl gerçekleştiği ise bir vlog videosu olarak dijital kanallarımızda yer alacak. Sayfa 112.

 Maalesef eve kapandığımız süreçte kadına şiddet de arttı. Bu kanayan yaraya da değinmek istedik. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de virüsle birlikte artan ev içi şiddete karşı kadınların nasıl korunabileceğini ve ivedi önlemleri Psikiyatr Aytül Gürbüz Tükel ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başkanı Gülsüm Kav’la konuştuk. Sayfa 88. Evde vakit geçirirken işinize yarayacak konulardan da kısaca bahsedeyim. Örneğin kendi kendinize yapabileceğiniz cilt ve saç bakımları, vegan yemek tarifleri yine bu sayıda. Aynı zamanda yaz tatili hayali kurmaya devam etmeliyiz diye düşündük ve gelecek aylarınıza rehberlik edecek konular hazırladık. 

Özetle bu sayının Korona salgını süresince size eşlik edecek bir arkadaş olmasına gayret ettik ve aynı zamanda her zamankinden çok çalışan, üreten muhteşem kadınları kapağımıza taşıyarak onlara bir teşekkür etmek istedik. Yer verdiğimiz konuların, kapağımızda yer alan kurgusal değil gerçek güçlü kadınların hepimize ilham ve umut olması dileğiyle…

Etİketler