BOMBSHELL FİLMİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Nicole Kidman, Charlize Theron ve Margot Robbie’nin oynadığı film, Fox News’taki cinsel istismar skandalını konu alıyor.

Şu sıralar herkes ya Bombshell filmini konuşuyor ya da Joker filmini! Yakında vizyona girecek olan Bombshell’in yazın yayınlanan 85 saniyelik teaser fragmanı izleyenleri meraklandırmıştı. Margot Robbie, Charlize Theron ve Nicole Kidman’ın oynadığı film medya imparatoru Fox News’da yaşanan gerçek bir skandal hakkında.

Roger Ailes (Getty Images)

Fox News’un 2017’de vefat eden CEO’su ve Başkanı Roger Ailes hakkındaki cinsel istismar suçlamalarını konu alan film, kadın çalışanların bakış açısından anlatılıyor. Ailes’i canlandıran iki Tony ödüllü John Lithgow, filmin büyük bir kısmının kadınlar hakkında olduğunu belirtti: “Aslında film altı-yedi çok farklı karakterlere ve deneyimlere sahip olan kadınların Fox’taki krize karşı verdikleri tepki hakkında. Ben de krizi canlandırıyorum.”

Altmışlı yıllarda politik danışman olarak çalışan Roger Ailes, ‘Republican’ parti üyeleri Richard Nixon, Ronald Reagan ve George HW Bush’un Beyaz Saray’a seçilmesine yardım ediyordu. Halkın zihinlerini yönlendirme konusunda yeteneği plan Rupert Murdoch, 1996 yılında Ailes’i işe alarak Fox News’u kurdu. Guradian’ın haberine göre 2009’a kadar $24 milyonun üzerinde kazanan Ailes, kendisini işe alan Murdoch’tan daha fazla gelir elde etti. 

Gabriel Sherman’ın ‘The Loudest Voice in the Room’ (Odadaki En Yüksek Ses) adlı kitabında Alies’ın kadın çalışanlara yönelik uygunsuz tavırlarını yazması üzerine 2014 yılında Alies hakkında suçlamalar arttı. Kitaptaki iddialar Alies'in, kadın çalışanlara cinsel ilişki karşılığında terfi verdiği söyleniyor. Bu suçlamaları reddeden Alies’e karşı 2016 yılında Fox News spikeri Gretchen Carlson, Alies’in kendisini cinsel ilişkiye girmediği için kovduğunu söyleyerek dava etmişti.  

Gretchen Carlson (Getty Images)

Alies’in ‘kariyerini sabotaj ettiğini’ söyleyen Carlson, sürekli cinsel tacize maruz kaldığını belirtmişti. Defalarca şikayette bulunduğunu söyleyen Carlson, sonuç olarak maaşının düşürüldüğünü, daha az röportaj izni verildiğini ve Fox & Friends’den kovulduğunu eklemişti. Reuters’ın haberine göre $20 milyonluk bir anlaşma ile sonuçlanan davada, Fox News’un sahibi 21st Century Fox, Carlson’dan basın üzerinden özür dilemişti: “Gretchen’a, tüm çalışanlara olması gerektiği gibi, gibi onur ve saygı çerçevesinde davranılmadığı için içten özür diliyoruz.”

Megyn Kelly (Getty Images)

Hollywood’daki Harvey Weinstein skandalı ile beraber başlayan #MeToo hareketinden bir sene önce gerçekleşen Ailes skandalı hızla herkes tarafından konuşulmaya başlanmıştı. Haberin yayıldığı zamanlarda Amerikan medyasının en güçlü ve ürkütücü insanlarından biri olarak görülen Ailes'in, sadece Gretchen Carlson’a değil birçok çalışanına cinsel tacizde bulunduğu iddia edilmişti. Gretchen’ın açıklamalarından sonra sesini duyurmaya başlayan bir çok Fox New çalışanın ardından, Ailes şirketten ayrılma kararı almıştı. Daha sonra Donald Trump’ın başkanlık seçimlerinde danışman olarak çalışan Ailes, Murdoch’a destek olmaya devam etmişti. 2017’de Time Dergisinin ‘Dünyanın En Etkileyici 100 İsmi’ listesine giren Gretchen Carlson, cinsel istismara maruz kalan kadınların sesi oldu. 


Tüm bu skandalı en çarpıcı şekilde anlatacak olan Bombshell filminde Gretchen Carlson’u Nicole Kidman canlandırırken, haber spikeri Megyn Kelly’i de Charlize Theron oynuyor. Gerçek hikayenin parçası olan Kelly ve Carlson’un yanı sıra film için yaratılan Kayla Pospisil karakterine de Margot Robbie hayat veriyor. Aralık 2019’da yayınlanacak olan filmde Rupert Murdoch’u Malcolm McDowell canlandırırken, Ailes’in eşini Connie Britton ve Ailes’in avukatı Susan Estrich’i de Allison Janney canlandırıyor. Oscar 2020 adaylarını şimdiden tahmin edebiliyoruz! Bu filmi ‘izlenmesi gerekenler’ listenize eklemeyi unutmayın…