#WOMENSUPPORTINGWOMEN

Türkiye’den dünyaya yayılan siyah & beyaz fotoğraf hareketi nasıl başladı ve nereye doğru gidiyor?

Instagram sayfanız kadınların siyah beyaz fotoğrafları ile dolmuş olabilir! “Kadınlar kadınlara destek oluyor,” düşüncesi ile #ChallengeAccepted hareketi, viral bir trend olmuş durumda. #ChallengeAccepted #WomenSupportingWomen #IstanbulSözleşmesiYaşatır gibi birçok hashtag ile paylaşılan siyah beyaz fotoğraflar Türkiye’de başlayarak dünyaya yayıldı. Kadınların birbirine attıkları mesajlar ile büyüyen bu Instagram hareketi ile herkes kendinin siyah beyaz bir fotoğrafını paylaşarak sevdiklerini de katılmaya davet ediyor. Hollywood’a sıçrayan bu akımda birçok ünlü siyah beyaz fotoğraflarını paylaşarak hareket destek oluyor. Başta İstanbul Sözleşmesi'nin önemini vurgulamak için başlayan bu trend, dünyaya yayıldıkça bazı önemli hashtag'lerin kaybolmasına sebep oldu. 

Demi Lovato, Khloe Kardashian, Gabrielle Union gibi ünlülerin katıldığı siyah beyaz fotoğraf challenge’ı başlangıç noktasından biraz uzaklaşmış olabilir ancak Florence Pugh, bu hareketin başlama sebebini açıklayarak, herkesin esas noktaya saygı duyması gerektiğini vurguladı. Siyah beyaz fotoğrafını paylaştıktan sonra, paylaşımını güncelleyen Florence Pugh, “Bu hashtag'lerin ve siyah beyaz fotoğrafların gerçek anlamı bana anlatıldı. Bu hareketin amacı İstanbul Sözleşmesi'ne ışık tutmak. Kadınlar şiddet görüyor ve bu sözleşme saldırganların ve katillerin affını sonlandırıyor. Bunu aklınızda bulundurarak, yapmadıysanız, hashtag'lerinizi düzenleyin,” diyen Pugh, Türkiye’deki kadınların seslerinin duyurulmasına destek oldu. 


SİYAH & BEYAZ FOTOĞRAF CHALLENGE’I NEDİR?

Geçtiğimiz hafta kadınların siyah beyaz fotoğraflarını paylaşması ile başlayan bu sosyal medya challenge’ı, kadınların birbirine destek olmasını temsil ediyor. Son günlerde Naomi Watts, Demi Lovato, Kaley Cuoco, Cindy Crawford, Natalie Portman, Gal Gadot, Kerry Washington ve Eva Longoria’nın da katıldığı bu akımın başlangıç noktası iki şeye bağlanıyor. New York Times’ın haberine göre 3 milyondan fazla insanın katıldığı siyah beyaz fotoğraf challenge’ında kadınlar paylaştıkları fotoğraf ile başkalarını aday gösteriyor ve hareketin yayılmasını sağlıyorlar. 

BU CHALLENGE NASIL BAŞLADI?

Trendin başlangıç noktası için birçok farklı kaynak gösterilse de en yaygın olduğu ülkenin Türkiye olması tüm dünyanın dikkatini çekti. Ünlüler ve influencer'lar bazı hashtag'leri kullanmasa da New York Times yazarı Tariro Mzezewa, bu hareketin başlangıç noktasının Türkiye olduğunu vurgulayarak Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı. Aynı şekilde birçok gazeteci ve yazar, Instagram hesapları üzerinden bu hareketin Türkiye’deki artan kadın cinayetlerine dikkat çekmek için başladığını belirtti. Haberlerde sürekli şiddet ve istismar sebebiyle hayatını kaybeden kadınların siyah beyaz fotoğraflarını gördükten sonra kadınların seslerini yükseltmek için başlayan #ChallengeAccepted hareketi, hayatını kaybeden kadınlara bir saygı duruşunu temsil ediyor. Aynı zamanda kadın cinayetlerinin sonlanması için bir adım olan İstanbul Sözleşmesi'nin önemini vurgulayan bu challenge’ın ilk olarak Türkiye’de başladığı görülüyor. Bir başka görüş ise #ChallengeAccepted hareketinin Florida meclisinden Alexandria Ocasio-Cortez’in Ted Yoho tarafından yapılan cinsiyetçi yorumu ile başladığı. 

Kısa sürede tüm dünyaya yayılan siyah beyaz fotoğrafların esas sebebinden ve öneminden ayrılması, özellikle ünlülerde devam eden bu harekette sadece güzel görünen fotoğrafların paylaşımı ve asıl sebebin vurgulanmaması eleştirilen konular arasında... Florence Pugh gibi isimlerin bu hareketin temelini araştırıp takipçilerini bilgilendirmesi takdir edilse de aynı özen çoğu paylaşımda görülmüyor. 

Türkiye ne yazık ki kadın cinayetlerinin en yüksek olduğu ülkelerden biri. Sadece 2019’da 500’e yakın kadının şiddet ve istismar sebebiyle hayatını kaybettiği kaydedildi. Kadınların sesini yükseltmeleri için oldukça güzel bir hareket olsa da siyah & beyaz fotoğrafları paylaşan herkesin asıl soruna dikkat çekmesi çok önemli! Dünyada yapılan paylaşımlar arasında birçok kişi “Türk olmayan arkadaşlarımın ‘challenge’ hashtagi ile olayın kökünü ve nedenini bilmeden, siyah ve beyaz fotoğraflar paylaştıklarını görüyorum. Lütfen bu hareketi mesajı ile birlikte paylaşın ki ‘challenge’ asıl amacını kaybetmesin” diyerek Türkiye’de başlayan harekete destek oluyorlar. Umarız #ChallengeAccepted diyerek paylaşım yapan tüm ünlüler ve influencer'lar aynı özeni ve duyarlılığı gösterirler!